Kanarya Çeşitleri, Türleri ve Özellikleri

Kanarya Çeşitleri, Türleri ve Özellikleri

Kanarya çeşitleri, gloster, yorkshire, norwich, taklacı kanarya, lancashire, harz roller, border, crest, lizard ve malinois şeklinde sıralanabilir. Birbirinden farklı kanarya türlerinin meydana gelmesi ise doğada melezlemeden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Farklı melezleme sonucu oluşan kuşların özellikleri de birbirinden farklılık gösterir.

Yorkshire

Yorkshire Kanarya

Yorkshire kanaryaları İngiltere de yaşayan kuş türleridir. Yaklaşık olarak 10 yıl kadar yaşarlar. Boyları uzun olur ve erişkin olanların boyu on sekiz cm’ye kadar ulaşır. Vücutlarındaki tüyler ile yapışık haldedirler.

Norwich

Norwich Kanarya

Norwich Kanaryaları da İngiltere kökenli kuşlardır. Bunlarında boyları uzun olup on beş cm’ye ulaşır. Başları büyük ve yuvarlak yapıya sahiptir.

Malinois

Malinois Kanarya

Malinois kanaryaları köken olarak Belçikalıdır. Sesleri ve ötüşleri ile bilinir. Diğer türler gibi bunların da boyu uzundur.

Lizard

Lizard Kanarya

Lizard kanaryaları köken olarak İngiltereli kuşlardır. Desenli tüyleri bulunur. Başlarında belirgin lekeleri vardır.

Border

Border Kanarya

Border kanaryaları uzun boylu olup köken olarak İngiltere’ye dayanır.
Başları dik ve yuvarlaktır. Uzun tüyleri olup beyaz, yeşil ve sarı renkte olurlar.

Gloster

Gloster Kanarya

Gloster kanaryaları tepeli ve tepesiz olarak iki türe ayrılır. Genel olarak gri ve beyaz renkleri bulunur.

Taklacı

Taklacı kanarya köken olarak Almanya kökenlidir.Takla gösterileri yaptığı için o ismi almıştır.

Harz Roller

Harz Roller Kanarya

Harz Roller kanaryaları Almanya kökenlidir ve ötüşleri ile bilinir.

Crest

Crest kanaryalarının güçlü görüntüleri vardır. Renkli tüyleri vardır.

Lancashire

Lancashire kanaryaları, içlerinde en iri olanlardır. Yaklaşık boyları yirmi iki cm civarıdır.

Kanaryaların Genel Özellikleri Nelerdir?

Kanaryalar, ötme şekilleri ve güzel sesleri ile bilinen kuş türleri olarak ispinozgiller ailesinden gelirler. Seslerindeki güzellik ile dikkat çeker iken, seri şekilde ötmeleri en çok sevilen özellikleridir. Bilimsel anlamda serinus canaria adı ile bilinirler. Hem evde hem doğada yaşayabildikleri için günümüzde en çok tercih edilen kuşlar arasında yer alırlar.

Özellikle kafeste yaşayabildiği için eve rahatlıkla alınabilirler. Doğada yaşayanlar ise genel olarak sürü halince hareket eder ve suların olduğu yerde yaşamlarını sürdürür. Kanaryaların farklı türlere ayrılmasında, fiziki görüntüleri, ötme şekilleri ve renkleri belirleyici olur.

Kanaryaların Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanaryalar hassas kuşlar olduğu için bakımları konusunda da dikkatli davranılması gerekir. Bakımın doğru yapıldığı, yeme isteğinden, ötüş şeklinden ve hareketlerinden anlaşılabilir. Yaşına göre bakım yapılması da önemlidir. Genç kanaryalar pürüzsüz ayaklara ve ince yapıya sahiptir. Sağlıklı olarak büyümeleri için genç iken bakımlar ve eğitimler doğru yapılmalıdır. Yemeklerinin ve sularının düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

Kanarya Kafeslerine Neler Konur?

Kanaryaların kendilerini doğal yaşamda hissetmeleri ve sağlıklı olmaları için kafeslerine ağaç dalı ve çim konulmalıdır. Küçük kafeslerde rahat edemezler. Güneş alan ve havadar bir yere koyulması önemlidir. Yemleri, suları ve meyve sebzeler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Soğuk ortamda yaşayamazlar.

Kanarya Üretilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanarya üretimi üzerinde durulması gereken bir iştir. Üretim yapılacak zamanları belirlidir. Sağlıklı bir üretim yapmak için önemli noktalar atlanmaması gerekir. Pahalı bir türden kanarya seçilirse hayal kırıklığı yaşanabilir.

Kanarya üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir;

 • Mart ve Nisan aylarında üretim yapılır.
 • Kabarık tüye sahip ve anüsünde dışkı olan türler birlikte olmamalıdır.
 • Benzer rengi ve aynı boyu olanlardan seçilmelidir.
 • Özellikle dişi olan kanarya genç olmalıdır.
 • Tüy döken kuşlar seçilmemelidir.

Erkek ve dişi kanarya ötüşüyor ise hazır olduklarını gösterir. Erkek kanaryalar daha önce hazır olurlar. Çiftleşen kanaryalardan biri tüy döküyor ise, diğeri ile aynı kafes içinde olmamalıdır.

Kanaryaların Beslenmesi İçin Neler Gereklidir?

Kanaryalar da insanlar gibi düzenli beslenirler. Kanaryaların vitaminler, sebze ve meyveler, yemler ve kuş maması ile beslenmesi gerekir. Kanaryaların hangi besinler ile besleneceği türlerine göre değişiklik gösterebilir. Kenevir, keten tohumu gibi karışımları severler. Ayarında verilmesi kanaryanın yağlanma problemi yaşamaması için şarttır.

Yine verilecek sebze ve meyvelerin mevsimine uygun olması önemlidir. İshal olmamaları için ıslak marul verilmesi doğru değildir. Üreme dönemlerinde ek besinler verilmesi iyi olur. İçme sularının günlük olarak değiştirilmesinde fayda vardır. Sindirim sistemleri açısından haftanın bir günü minik bir damla maden suyunu içme sularına karıştırmak faydalı olabilir.

Kanaryaların Hastalıkları ve Tedavileri

Kanaryalar romatizma hastalığına yakalanırlar. Tüneklerden düşmeleri ve yürürken zorluk yaşamaları gibi belirtiler ile kendini gösterir. Banyodan sonra ıslak kalırlar ise yakalanma ihtimalleri yüksek olur. Bunun tedavisi ise, soğuk havalarda banyo yapılmaması, nemli tüyle bırakılmaması ve kafesin nemli olmaması ile sağlanabilir.

Kuvvet verici mamalar ile beslenmeleri gerekir. Sıcak ortamda bekletilmesi önemlidir. Ses kısıklığı yaşadıkları zaman diğer hastalıklarda alınan önlemler burada da alınması gerekir. Çiğ yumurta sarısı da faydalı olur. Vitaminler sularına karıştırılarak verilmesi gerekir. Siyah leke hastalığı da kuşlarda ölüm ile sonuçlanan hastalıklardır. Vücutlarında siyah noktalar oluşabilir. Bu hastalık kanaryaların genel olarak ölümü ile sonuçlanır. Bazı kuşlarda bu lekeler kendiliğinden kaybolsa da bu azdır.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

2 Yorum

 • Benim kafeste kanarya ile muhabbet kuşu birlikte yaşıyorlar kanarya bu sabah 2 yumurtayla Süpriz yaptı ne yapmamız lazım

  • Merhaba Murat

   Kanaryan kızgınlık yumurtası yapmış.Yumurtalar boştur.Kanaryana bir eş alman gerekiyor.Hem onun mutluluğu hem de yumurtaların döllenmesi ve yavru çıkması için ona en kısa sürede bir eş al.Aklına takılan bir şey olursa bu süreçte sormaktan çekinme 🙂

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri