Jako Papağanı Özellikleri

Jako Papağanı Özellikleri

Jako papağanı özellikleri nelerdir? Jako papağanları, son derece ilgi çekici özelliklere sahiptir. Bu tür Afrika kökenlidir ve renkleri gridir. Jako papağanları amazon papağanı olarakta bilinmektedir. Afrika kökenli bu gri papağanlar Güney Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya kıtalarında yaşamaktadır. Dünya çapında pek çok insan değişik özellikleri nedeniyle bu tür papağanları beslemektedir. Gri olan bu tür zeki olmaları ve öğrenme kabiliyetlerinin olması nedeniyle diğer papağan türlerine göre evlerde daha fazla tercih edilmektedir.

Jako Papağanları Neden Tercih Edilir?

Afrika kökenli gri Jako papağanları, evde beslemek üzere en çok tercih edilen papağan türlerinden biridir. Bunun nedeni ise, Jako papağanlarının sahip oldukları konuşma yetenekleridir. Ayrıca bu tür konuşma yeteneğinin yanı sıra üstün bir taklit yeteneğine de sahiptir. Gri Jako papağanları diğer papağan cinslerine göre daha meraklı kuşlardır ve ileri düzeyde öğrenme yetisine sahiptirler. Jako papağanlarının bir diğer özelliği ise çevreye güç ve güven veren bir yapıya sahip olmaları ve diğer papağan türlerine göre şüpheci bir yapıya sahip olmalarıdır.

Farklı Özellikleri Nelerdir?

Jako papağanı bakımı kolay olduğu için en çok tercih edilen papağan türlerinden biridir.

Bu türün en bilinen özellikleri şu şekildedir;

 • Sahibinin sesini taklit edebilir.
 • Çevreden duyduğu doğa seslerini taklit edebilir.
 • Öğretildiği ölçüde konuşabilir.
 • Dans edebilir.
 • Şarkı söyleyebilir.
 • Melodi şeklinde ıslık çalabilir.
 • Cana yakındır, kendini sevdirir.
 • Çocuklarla iyi anlaşır.
 • Diğer hayvanlarla uyumludur.
 • Uzun bir yaşama süresi vardır.
 • 1000 kelimeye kadar öğrenme kapasitesi vardır.
 • Bakımı kolaydır.
 • Gevezedir.

Jako papağanı sempatik yapısı ve konuşmayı taklit etme özelliği ile sahibine dost arkadaş olabilecek bir türdür. Evde beslenmeye uygun sevecen ve uyumlu bir yapısı vardır. Zeki ve bir o kadarda eğitime açık bir papağan türüdür.

Jako Papağanları Ne Kadar Yaşar

Bu tür ortalama olarak 50-60 yıl civarı yaşayabilmektedir. Jako papağanlarını ilginç kılan bir diğer özellikleri ise bazı Jako papağanlarının 70 yaşına kadar yaşıyor olmasıdır. Bu papağanların ömür süresi sağlık durumlarına, beslenme şekillerine ve bakım koşullarına göre değişebilmektedir. Bugüne kadar en uzun yaşayan Jako papağanı 70 yaşını görmüştür.

Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

Jako papağanları ortalama bir güvercin boyutuna sahiptir fakat dişi Jako papağanları erkeklerine oranla biraz daha ufaktır. Vücut tüy rengi gri olan bu kuşların ergin olanlarının kuyrukları ise koyu kırmızı bir renktedir. Ergin olmamış Jako papağanlarının ise kuyrukları açık kırmızı rengindedir. 1 yaşından küçük Jako papağanlarının göz renkleri siyah iken 1 yaşından sonra önce gri sonra sarı rengine dönüşmektedir.

Yavru Bakımı Nasıl Yapılır?

Jako papağanları yavru olduğunda en önemli konulardan biri bakımlarının iyi yapılmasıdır. Jako papağanı yavrusu 2 hafta boyunca ebeveynleri ile kalmalıdır. Bunun sebebi ise bu türün yavrularının sindirim sistemi ikinci hafta sonuna kadar tamamlanmadığından beslenmelerinde ebeveynlerinin onlara aktaracağı yararlı bakterilere ihtiyaç duymaktadırlar. Yavruların bağırsaklarında flora ve fauna gelişimi bu yararlı bakteriler sayesinde tamamlanmaktadır.

Yavru Jako Papağanı Nasıl Beslenir?

Avrupa ülkelerinde yavru Jako papağanı besleyenler bebek mamasını tercih etmektedir. Bunun sebebi ise bebek mamalarının içeriğinde vitamin ve yulaf unu gibi besinler olmasıdır. Yavru Jako papağanları bebek bisküvilerini de rahatlıkla tüketir. Bebek maması hazır hale getirildikten sonra şırınga yardımı ile yavru papağana yedirilir. Mideleri bebeklik dönemlerinde çok küçük olduğundan sık aralıklarla ve azar azar verilmesi önemli bir husustur. Yavru Jako papağanları bu dönemde proteine de çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle yumurta sarısı verilmeli ve ihtiyaç duyduğu protein oranı karşılanmaya çalışılmalıdır.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu