Jako Papağanı Ne Yer?

Jako Papağanı Ne Yer?

Anavatanları Fildişi Sahili olan Jako papağanı türleri bakması en zevkli olan kuş türleri arasındadır. Bu papağanlar gri renklidir ve bir diğer isimleri Gri Afrika papağanıdır. Jako papağanları uzun süre bakılınca ve de yeterince ilgi görünce sahipleri ile yakın bir bağ kurabilir. Ayrıca en geveze papağan türlerinden birisi olarak kabul edilirler. İlgilenildiği takdirde sürekli konuşabilen bu papağanlara bakmak eğlencelidir. Bu papağanların yedikleri ve de özellikleri hakkında bu yazıda önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Jako Papağanları Nasıl Beslenir?

Jako papağanlarının sevdiği bazı yiyecekler vardır. Bunların arasında katı yumurta, zeytin ağacı meyvesi, sütlü kuru ekmek parçası, tuzsuz ay çekirdeği, mısır, haşlanmış patates gibi yiyecekler bulunur. Evde hangisi varsa zaman zaman bunlarla besleyebilirsiniz. Zamanla en sevdiklerini belirleyip onlardan biraz fazla verebilirsiniz.

Ama düzenli beslenmesi ve çok aşırıya kaçılmaması da önemlidir. Bunların yanında Jako papağanları fındık ve fıstık yemeyi sever. Yulaf, buğday ve arpa ile de beslenebilir. Pirinç de onlara verebileceğiniz tahıllar arasındadır. Ara sıra meyve verirseniz de Jako papağanları bundan çok hoşlanabilir. Pişmiş et, marul ve peynir de bazı Jako papağanlarının en sevdiği yiyecekler arasındadır.

Jako Papağanı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Japo papağanı beslemek isteyen hayvan severler mutlaka bu papağanların yiyeceklerinin ve suyunun taze olmasına dikkat etmelidir. Sularının değiştirilme süresi çok önemli olan bu papağanlara musluk suyu verilebilir. Ancak suyun daha önce şişede bekletilmesi iyi olacaktır. Karanlık bir oda ya da güneş ışıklarının doğrudan geldiği bir yer Jako papağanları için uygun değildir. Hem yeterince güneş alan hem de loş bir oda seçilse Jako papağanı daha rahat edecektir.

Bu papağanlarla ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konu ise sahibi evden çıksa bile papağanın kafesinde kalması gerekmesidir. Çünkü Jako papağanları en çok kablo kemirmeyi sever. Bazen bu durum elektrik çarpması gibi sorunlara yol açabilir. Bütün kuş türleri eğer onlarla ilgilenilmezse strese girer ve tüylerini döker. Aynı özellik Jako papağanları için de geçerlidir. Bu yüzden yeterince ilgi ve sevgi görmeleri gerekir.

Jako Papağanı Eğitilebilir mi?

Tüm diğer hayvanlar gibi Jako papağanı da yeterince ilgi görürse eğitilebilecek olan kuş türleri arasındadır. Onun sevdiği yemekleri belirleyebilir ve sürekli onlardan vererek daha rahat eğitebilirsiniz. Jako papağanları ilgiden çok hoşlanır ve yeterince ilgi görürlerse çok kolay eğitilebilir. Ama bütün diğer kuşlar gibi yanlış beslenme ve fazla yeme gibi nedenlerle ishal olabilirler.

Böyle durumlarda onları rahatsız eden besinleri bulup fazla vermemeye çalışmalısınız. Bunları tespit edebilmek için bizzat sahibi beslemeli ve yediklerini takip etmelidir. Ayrıca gün içerisinde farklı besin gruplarından beslenmelerine de özen gösterilebilir. Öncelikle 3 ya da 5 çeşit farklı besinler verilip eğitileceği ya da sahibiyle birlikte olacağı zaman sevdiği şeylerden verilebilir.

Jako Papağanının Diğer Özellikleri

Başlıca Jako papağanı özellikleri;

  • En eğlenceli papağan türlerinden birisidir.
  • Çok meraklı ve ilgi görmeye alışkın olan bu kuşlar taklit yeteneği kuvvetli ve çok konuşmaya yatkın kuşlardır.
  • Şüpheci özellikleri de olan bu kuşlar gri renkleri ve renkli kuyrukları ile evinize neşe katabilir.
  • Kendi etrafına karşı güçlü ve güvenli durmaya çalışan Jako papağanlarının bir diğer özelliği ise hiç durmadan konuşmak istemeleridir. Evlerine ve sahiplerine alıştıkları zaman sürekli konuşmaya başlayabilir ve her şeyi ısrarla tekrar edebilirler. Çok yetenekli olan bu kuşlar sesleri en ine ayrıntısına kadar taklit edebilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu