Jako Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?

Jako Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?

Oldukça sempatik ve tercih edilir papağan türlerinden olan Jako papağanları beslemek isteyenlerin kafes konusunda kararsızlık yaşamasına neden olabilir. Papağanın yaşam alanı olan kafesler her zaman fiziksel özelliklerine, konforuna veya temizliği gibi detaylarına bağlı olarak seçilmelidir. Aksi durumda papağanın yaşam kalitesinde düşme olması kaçınılmaz bir durum olur. Kafesin teli, tellerin aralığı, temizlenme durumu veya diğer detaylar tüm Jako papağan sahiplerinin bilmesi gereken özelliklerdendir. Böylece papağanın kafesi de yaşam şartlarına uygun olur.

Kafesin Telleri Nasıl Olmalıdır?

Kafes alırken tellerinin nasıl olacağına karar vermeden önce papağanın genel yapısına bakılmalıdır. Jako papağanları yapı olarak gaga yapılarının fazla güçlü olması ile tanınır. Bu özelliğin farkında olmadan alınan kafes papağanın kafese zarar vermesine neden olabilir. İnce teller bu güçlü kuvvet karşısında yetersiz kalır ve kırılır. Diğer papağan türlerinde kafesin tel kalınlığına önem vermek gereksizdir. Çünkü genel olarak gaga kuvvetleri zayıftır. Ama Jako türü söz konusu olduğunda kafe telinin çapı en az 3 veya 5 mm olmalıdır. Aksi durumda papağanınızı kafeste tutmanız zor olur.

Kafes Teli Aralığı Ölçüsü

Bir başka önemli detay da kafeste kullanılan tellerin aralığıdır. Telin çapı kadar ne sıklıkta kullanıldığına da bakılması gereklidir. Tellerin aralığı Jao’nun kafasını dışarıya çıkarmasını engelleyecek şekilde yapılmış olmalıdır. Küçük olması gereken yapının aynı zamanda papağanın görüşünü kapatmamasına da dikkat edilmelidir. Bu şartlar göz önüne alındığında ortalama kalınlığın 1.5-2 cm arasında olması beklenir. Gagaları sağlam olan papağanların kafeslerinde kullanılan tellerin kaynakları da sağlam olmalıdır. Aksi durumda uygulanan kuvvete karşı şanslarının olması zordur.

Sürgünün Yapıldığı Malzemenin Önemi

Fiyat konusu merkeze alındığında papağan için genelde demirden yapılmış kafesler bulunur. Biraz daha fazla maliyeti olmasına karşılık paslanmaz çelik malzemesi kullanılarak yapılmış olması kullanım açısından rahatlık sunar. Kullanıcıların hem papağanlarının sağlığını düşünmesi hem de daha uzun ömürlü bir kafes satın alması için önerilen malzeme paslanmaz çelik olacaktır. Çin yapımı kullanılan malzemelerin kalitesi ve kullanımı için de olumlu referanslardan bahsetmek zordur.

Bunların sürgüleri ve kaplamaları kısa süre içinde çıktığından dolayı papağanların zarar görmesi kaçınılmaz olur. Gagasıyla oyunlar oynayan veya kafese vuran Jako’nun kaplamada kullanılan malzemeleri soyması halinde kafesin içine düşmesi kaçınılmaz olur. Bu olay sonucunda kaplama malzemelerinin papağanı zehirlediği veya ölümüne neden olduğu bilinir. Kafes seçerken bu detaylara önem vermek gerekir.

Kilit ve Mekanizmanın Detayı

Jako papağanlarının yapısı ve zekası diğer papağanlardan farklıdır. Gagalarını işlevsel ve birçok yere ulaşmak için kullanabilir. Bu özellikleri kilitlerin dikkatli ve kaliteli bir şekilde seçilmesini önemli bir hale getirir. Gagalarıyla ulaşamayacakları bir yere kilit mekanizması koymayı seçmek gerekli bir detaydır. Bunun dışında ağır metalden üretilmiş asma kilitler de kullanılmamalıdır. Bunlar da paslanabilen veya zararlı maddeler içeren yapıları nedeniyle papağanların gagalarıyla ulaştıklarında zarar görmesine neden olabilir. Kafes satın alırken papağanınızın özelliklerine uygun ve yaşam standardını düşünerek hareket etmek gereklidir. Evi olacak bir kafes almanız sağlığını korumak açısından da unutulmaması önerilen bir noktadır.

Temizlenmesi ve İncelikleri

Papağanınızın evcilleşmemiş bir yapısı olması durumunda kafesin temizlenmesi zor olabilir. Çünkü gagasıyla kendini korumaya alarak temizlik yapılmasına engel olacaktır. Kafes alt ızgarasının çıkarılır durumda olması papağanın kafesten çıkarılmasına gerek kalmadan kafes temizliği yapılmasını mümkün kılar. Jako’nuzu korkutmak veya rahatsız etmek durumunda da kalmazsınız. Evcilleştikten sonra ise çıkarılabilen yapısı sayesinde papağanınız korkmadan temizlik yapmanıza izin verir. Kafes seçimlerinde alt ızgaraların olması ve çıkarılabilir özelliğinin bulunması gözden kaçabilir. Aslında her açıdan kullanışlı ve Jako’nuz ile aranızdaki bağın olumuz etkilenmesini engelleyecek bir özelliktir.

Genel Özellikleri

Ana özellikler kadar detayların da neler olduğunu bilmek gerekebilir. Kafeste en az 3 tane yem kabı olduğundan emin olmalısınız. Bir tanesi su için ayrılmaz zorundadır. Diğerleri de yem veya meyve, kum için kullanılır. Kafesin üst kısmının açılır olması da kolaylık sağlar. Kafesin şekline tasarımına bakarak karar vermemelisiniz.

Yuvarlak veya kare olması ihtimalinden uzak durmak, bunun yerine köşeli şekilde olmasını sağlamak yerinde bir karar olur. Bu sayede Jako’nuz kendini daha iyi hissedecektir. Tellerinde de yatay şekilde yerleştirilmiş olması istenir. Dikey teller papağanın oynaması, kafesleri tırmalaması için uygun olmaz. Takla atarken de rahatsızlık hissine neden olur.

Boyutları konusunda karar vermemiş olanlar için ise papağanın boyu önemlidir:

  • Orta şeklinde tanımlanan bir papağan için 707070 ölçülerinde bir kafes yaptırmak yeterli gelir.
  • Daha büyük olması halinde ölçüler 120120120 olarak genişletilebilir.
  • Kanatlarını kafese çarpmadığından ve rahat olduğundan emin olunmalıdır.
  • Aldığınız kafesi kalorifer veya pencereye de yakın koymamak önemlidir. Aksi durumda fazla sıcak veya soğuk olacağından dolayı etkilenebilir. Yemlik ve suluk için plastik kaplar kullanmalısınız. Paslanmaz çelik olması daha sağlıklı olacağından tercih edilmesi daha iyi olacaktır.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

kızlara güzel sözler-Kuş Forumu