Jako Papağanı Kaç Yıl Yaşar?

Jako Papağanı Kaç Yıl Yaşar?

Dünya genelinde yapılan araştırmalarda 279 farklı papağan türünün bulunduğu tespit edilmiştir. Her papağan türünün özellikleri ve yaşam süreleri farklıdır. Evde besleme için en uygun olanı ve tercih edileni jako papağanlarıdır. Afrika gri papağanları Türkiye’de gri papağan olarak tanınmaktadır. Orta büyüklüktedir ve boyları 30 – 35 cm, renkleri gri ve siyahın farklı tonlarındadır.

Kuyruklarının renkleri bordo ya da kırmızı renklidir. Jako papağanların genel olarak 20 – 25 yaş ortalamalarında yaşadıkları bilinmektedir. Evde beslendiklerinde, bakımları ve beslenmeleri kontrollü yapıldığında, 50 yıl hatta 70 yıla kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. 1 yaşından sonra tüylerinin ve gözlerinin renkleri değişmeye başlamaktadır.

Karakteristik Özellikleri

Jako papağanları hakkında bilgi sahibi olanlar, yeteneklerini öğrendiklerinde sahip olmayı düşünmektedir. Uzun süre yaşamaları ve sahiplerine alıştıklarında uyumlu davranmaları, evde beslenmeleri için tercih nedeni oluyor.

Jako papağanların özellikleri şunlardır;

 • Ortalama 50 yıl yaşarlar,
 • Eğitildiklerinde 1000 kelime konuşabiliyorlar,
 • Taklit yeteneği en yüksek papağan türüdür.
 • Ağırlıkları 450 – 550 gr arasındadır,
 • Kanat açıklıkları 42 cm ile 52 cm arasındadır,
 • Çok gevezedirler ve konuşmayı öğrendiklerinde sürekli laf atarlar,
 • İnsanlar gibi çığlık atabiliyorlar,

Jako papağan beslemek isteyenler, tüm özelliklerini, bakım, eğitim ve beslenme konularını öğrenmelidir. Bakımlı jako papağanlar 50 yıl yaşayabildikleri için yavru ile alınan bir papağanı kişiler hayat arkadaşları olarak uzun yıllar besleyebilecektir.

Kafes ve Temizliği

Jako papağanı türlerinin insanlara en uyumlu papağan olduğu bilinmekte, diğer papağanların tüylerinin rengi çeşidi daha fazla olmasına rağmen gri renkli bu papağan tercih edilmektedir. Erkek jako papağanlar, güvercin kuşu büyüklüğündedir ve dişilerinin fiziki yapıları erkeklere göre daha küçüktür. Bulundukları ortama daha iyi uyum sağlayabilmeleri ve sağlıkları açısından kafeslerinin geniş olması önemlidir.

Verilen eğitim sayesinde, sahiplerine ve ortama uyum sağladığı için çoğu zaman kafese ihtiyaç duymaz ve kafes dışında yaşar. Bakım konusuna dikkat edilmeli ve alerjik reaksiyona neden olabilecek, vücuduna yapışmış olan çeşitli tozların temizlenmesi gerekiyor. Bunun için sıcaklık ayarı yapılmış su ile banyo yaptırılmalıdır. Vücudun rahatlaması için yaz aylarında, ayda 3 -4 defa banyo yaptırılması faydalı olacaktır.

Tırnak bakımının yapılması ve kesilmesi uzman veterinerler tarafından yapılmalı, uzun tırnaklar ile kendisine zarar verebilecektir.

Jako Papağan Nasıl Beslenir?

Jako papağanlar, hem doğada hem de ev ortamında yaşayabiliyor. Jako papağanların yaşam süreleri, bakımlarına ve beslenmelerine bağlıdır. Evde beslediğiniz jako papağanlara temiz içme suyu verilmelidir. Peki jako papağanları ne yer?

Yediği besin ürünleri arasında şunlar yer alıyor;

 • Fındık,
 • Fıstık,
 • Yulaf,
 • Mısır,
 • Tuzsuz ay çekirdeği,
 • Haşlanmış patates,
 • Haşlanmış yumurta,
 • Pişmiş et,
 • Sütlü kuru ekmek,

Beslenme programları hazırlanırken, düzenli olarak meyve çeşitleri verilmesi, sağlıklı beslenmeleri ve uzun ömürlü olmaları açısından önemlidir. Özel papağan yemi alırken, kapalı paketler tercih edilmeli ve içeriğinde bulunan karışımlar kontrol edilmelidir.

Eğitimleri

Jako papağanlar, kendilerine ilgi gösterilmesini ve ödül verilmesini çok sevmektedir. Jako papağanı bulunanlar, istedikleri gibi eğitilmesini ve konuşmasını isterler. Bunun için eğitim verirken, sevecen davranılmalı ve bağırmadan konuşulmalı, ceza verilmemelidir. Kendisine bağırıldığını ve ceza verildiğini gören jako papağanlar çok çabuk strese girebilecektir.

Stres hastalanmalarına ve ölümcül durumlara neden olabilecektir. Kuşlarının eğitimli ve uzun ömürlü olmasını isteyenler, ilgi göstermeli ve istenilen şeyler yapıldığında ödül verilmelidir. Sahibi tarafından kendisine tekrarlanarak söylenen kelimeleri kısa sürede ezberleyecek ve unutmayacaktır. Hafızalarında 1000 kelime tutabiliyor.

Taklit yetenekleri de çok yüksek olduğu için gördükleri birçok hareketi rahatlıkla taklit edebiliyorlar. Eğitimlerinde ve bakımlarında, bulundukları ortamda strese girmeyen jako papağanlarının kaç yıl yaşadığı araştırıldığında, 50 yıl çok azda olsa bazılarının 70 yıl olabileceği bilinmektedir.

Jako Papağanlarının Yaşamlarını Etkileyen Durumlar

Jako papağanları uzun ömürlü kuş türlerinden birisidir. Sahiplenmek isteyenler, uzun yaşadıklarını bilmeli ve ona göre sahiplenmelidir. Jako papağanların yaşamlarını hassas ve duygusal yapıları etkilemektedir. Sık sık ortam ya da sahip değiştirmek olumsuz etkilere neden olmaktadır. Sık sahibi ve ortamı değişen jako papağanların yaşamları daha kısa süre olabiliyor. Olumlu etkiler oluşturabilmek için küçük yaşta sahiplenmek ve ilk eğitimlerin sizin tarafınızdan verilmesi, taze meyve ve sebzeler ile beslenmeleri gerekiyor. Akıllı hayvanlar oldukları için sahibinin hareketlerini kolay algılayabilmektedir. Sağlıklı yaşayabilmeleri için günlük egzersizler yapabileceği oyuncakları temin etmeli onlarla oynamasını sağlamalısınız.

Uygun Yaşam Alanı Oluşturmak

Jako papağanların yaşam sürelerini etkileyen çeşitli faktörler vardır. En önemli faktör beslenmeleri ve uygun yaşam alanının oluşturulmasıdır. Uygun yaşam alanının oluşturulabilmesi için kafesin geniş olması ve kafes içerisinde kanatlarını rahat açabilmelidir. Kafes içerisinde tırmanabileceği alan olmalı ve kafes temiz tutulmalıdır. Gün içerisinde bol güneş alması sağlanmalı ve güneş ışığının direk gelmemesine dikkat edilmelidir. Doğru beslenme ürünlerinin kullanılması, sağlıklı beslenmelerini sağlarken hastalanmasını önleyecektir. Bakım, eğitim ve beslenme sırasında strese sokulmamaya çalışılmalıdır. Evde beslenmeleri, doğal ortamlardaki yırtıcı hayvanlara karşı korumalı olduğu için daha uzun süre yaşamalarına neden olmaktadır.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

kızlara güzel sözler-Kuş Forumu