Jako Papağanı Evde Beslenir mi?

Jako Papağanı Evde Beslenir mi?

Jako papağanı, sahip olduğu özellikler ile oldukça ilgi çekicidir. Afrika kökenlidir ve gri papağan ya da amazon papağanı olarak bilinmektedir. Daha çok Afrika, Asya, Güney Amerika ve Avustralya bölgelerinde yaşamaktadır. Evlerinde papağan beslemek isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri papağan türüdür. Diğer papağan türlerinin renkleri daha dikkat çekici olmasına rağmen evde beslemek yönünde jako papağanları kadar ilgi görmemektedir. Beslenme alışkanlıklarından dolayı jako papağanlarının evde beslenmesi daha kolaydır.

Jako Papağanları Nasıl Beslenir?

Doğal yaşam alanlarında bulunan jako papağanları, ağaçlarda bulunan meyve tohumları ve meyvelerle beslenmektedir. Bu özelliklerinden dolayı evde besleme daha kolaydır.

Jako papağanı sahipleri şu besinlerle beslerler;

  • Yer fıstığı,
  • Tuzsuz ay çekirdeği,
  • Fındık,
  • Haşlanmış yumurta,
  • Yulaf,
  • Peynir,
  • Mısır,
  • Pişirilmiş et,
  • Marul,

Jako papağanları günlük beslenme programlarında, haşlanmış ürünleri rahatlıkla yiyebilmekte ve farklı ürün çeşitleri ile günlük beslenme programı hazırlanabilmektedir. Evde jako papağan beslemek isteyenler, kafeslerini koyacakları yeri doğru belirlemelidir. Güneş ışığının dik geldiği ya da karanlık bir oda olmamalıdır. Kemirme özellikleri olduğu için elektrik kablolarının bulunduğu yerden uzak bir yere yerleştirilmelidir. Beslenme programlarını yaparken, haşlanmış patates, sütlü kuru ekmek, zeytin ve çeşitli meyve ve kuruyemiş türlerini besin ürünleri arasına katabilirsiniz.

Yavru Jako Papağanı

Evde jako papağan beslemek isteyenler, yavru papağanların bakımı konusunda bilgili olmalı ve hassas davranmalıdır. Jako papağanlar, ev ortamında beslenecek en iyi papağan türlerinden birisidir. Yavru jako papağanları ilk 2 hafta annesinin yanında tutulmalıdır. Bu dönemde yavru papağanın sindirim sistemi tam gelişmediği için beslenmelerini anneleri yapar.

Bazı ülkelerde, jako yavru papağanların beslenmesi için bebek mamaları kullanılmaktadır. Bebek mamaları, yavru papağana şırınga ile verilmektedir. 2 hafta sonra kendileri yemek yemeye başlayacak ve beslenmelerini kendileri yapacaktır. Jako papağanlar yavruyken proteine daha fazla ihtiyaç duyarlar. Protein ihtiyacının karşılanabilmesi için yumurta sarısı ile beslenmeleri önerilmektedir.

Jako Papağanların Özellikleri

Evde beslenebilecek en iyi papağan türü olan jako papağanlar diğer türlerine göre daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise konuşma ve taklit yeteneklerinin daha fazla olmasıdır. Papağan türleri arasında, jako papağanları daha meraklı bir yapıya sahiptir ve sahiplerinin hareketlerini takip ederler. En büyük özellikleri, çevreye karşı duyarlıdır, güven kazanma özelliğine sahiptir. Diğer papağanlara göre daha şüphecidir ve güçlü bir yapıya sahiptir. Beslenmesi kolay olduğu ve özelliklerinin insanlar için uygun olması evde beslemek için tercih edilmelerini sağlıyor.

Jako Papağanlar Ne Kadar Yaşar?

Jako papağanların doğada ya da evde yaşamaları, ömürleri konusunda değişiklik oluşturmamaktadır. Jako papağanların ortalama olarak 20 ya da 25 yıl yaşadıkları bilinmektedir. Bulunulan ortama göre bazı jako papağanların 70 yaşına kadar yaşadıkları biliniyor. Çok yetenekli olan bu papağan türü farklı ses tonları ve taklit yeteneği ile sahiplerine kendilerini sevdirmektedir.

Jako papağanların erkek ve dişilerinin fiziksel yapıları farklıdır. Erkek olanlar güvercin büyüklüğünde olurken, dişilerinin yapıları daha küçüktür. Jako papağanların tüyleri genelde gri renklidir. Ergin olanların kuyruk uçları açık kırmızı olurken, ergin olmayanlarınki ise koyu kırmızı renktedir. 1 yaşına kadar gözlerini renkleri siyah, 1 yaşından sonra gri ve sarımsı renkte olabiliyor.

Jako Papağan Eğitim

Jako papağanlar, evde beslenmeye en uygun türdür ve eğitimleri kolaydır. Bu papağan türü ilgiden hoşlandığı için sahipleri kendilerine sevgi gösterdiklerinde, sevdikleri yiyecekleri verdiklerinde, sahiplerine daha çabuk ulaşabilecektir. Sahipleri yakınlık oluşturduktan sonra istedikleri eğitimi zorlamadan verebilecektir. Akıllı hayvanlar oldukları için verilen eğitimler ile bazı taklit ve konuşma yetenekleri geliştirilebilecektir. Eğitimlerde sabırlı olunmalı, kuşa bağırmamalı ve cezalandırma yapılmamalıdır. Bu durumlar jako papağanı strese sokacak ve ölümcül durumlara yol açabilecektir. Konuşma eğitimi verebilmek için öğrenmesini istediğiniz kelimeyi düzenli olarak tekrar etmelisiniz. İstediğiniz bir şeyi yaptığında her defasında ödül vermelisiniz.

Jako Papağan Bakımı

Evde jako papağanların sağlıklı beslenebilmesi için geniş bir kafese ihtiyaç vardır. Verilen eğitimler ve bakımlar ile sahiplerine alışan papağanlar için kafese ihtiyaç kalmayabilmektedir. Yaşam alanını geniş tutmak kuşu rahatlatacaktır. Jako papağan bakımlarında, genel temizliğinin düzenli yapılması önemlidir. Temizlik için banyo yaptırılması ve banyo yaptırırken alerjik oluşturacak maddeler kullanılmamalı ve vücutta bulunan tozların atılması sağlanmalıdır. Sıcak mevsimlerde ayda 3 ya da 4 defa banyo yaptırılması, temizliği ve sağlığı açısından önemlidir. Tırnak bakımları takip edilmeli ve tırnakları uzadığında veteriner tarafından kontrollü bir şekilde kesilmelidir.

Jako Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Jako papağanların en popüler olanları kırmızı kuyruklu olanlarıdır. İyi bir eğitim verildiğinde rahat konuşmaya başlayabilecek ve 1000 kelimeye kadar ezber yapabilecektir. Bakımları ve beslenmeleri iyi yapılan papağanların ortalama olarak 50 yıl ve daha fazla yaşayabilecekleri sağlanabilecektir. Taklit yetenekleri çok yüksektir ve geveze bir yapıya sahiptir. Jako papağanların ortalama ağırlıkları 450 gr ile 550 gr arasındadır. Erkekler biraz da büyük, dişiler ise daha küçüktür.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap