İspinoz Üretimi Nasıl Yapılır?

İspinoz Üretimi Nasıl Yapılır

İspinoz kuşlarının birçoğu evcil hayvan olarak bakılabiliyor. Ayrıca sevimli görüntüleri, bakımlarının kolay olması ve maliyet olarak bütçeyi zorlamamaları gibi nedenlerle kuş severler ispinoz sahiplenmeyi çok seviyor. Eğer siz geniş bir aile kurmak ya da ticaret yapıp para kazanmak istiyorsanız kendi ispinozlarınızı yetiştirebilirsiniz. Öncelikle bunun için ispinoz üretimi nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmeniz gerekir. Bu nedenle sizler için bu sorunun yanıtını araştırdık ve bu makale içerisinde belirttik.

İspinozlar arasında en popüler ve gösterişli olanları zebra ispinozlarıdır. Melodi şeklinde ötmeleri, güzel renkte tüyleri ve minik olmaları onlarının özellikleri arasında yer alır. Ancak bu kuşların bir özelliği de insanlar yerine kendi türleri ile iletişim kurmalarıdır. Bu yüzden ispinoz bakmak isteyenler en az iki tane satın almalı ya da sahiplenmelidir. Eğer onlara rahat bir yaşam sunabilirseniz dişi ve erkek bir araya gelince üremeye başlarlar. Elbette buna izin vermeden yavru ispinozlar nasıl bakılır, çiftleşme için nasıl bakılmalılar gibi birçok sorunun yanıtını bilmek gerekir. Hazırsanız ispinoz üretimi nasıl yapılır sorusu ile başlıyoruz.

İspinoz Üretimi

Zaman ve bütçe sahibi iseniz ispinoz üretimi için ilk adımı tamamlamışsınız diyebiliriz. Çünkü üretim için küçük de olsa bir bütçe ve  zaman gerekir. Eğer üreme sonrasında yavruları bakmayı düşünmüyorsanız onlar daha doğmadan vereceğiniz ya da satacağınız kişileri bulmanız gerekir. Aksi hâlde sorumluluk size kalacak. Sorumsuz ve plansız üreme sonucunda bakımsız ve evsiz kalan birçok evcil hayvan var. Sonları da genelde kötü bitiyor.

Zebra ispinozları ya da başka bir ispinoz eşleştirmek için en az bir yaşında olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca herhangi bir anormal durum da olmamalı. Üreme işlemine geçmeden önce bir veteriner kontrolü yapıp sağlıklarından emin olabilirsiniz. Bununla birlikte beslenme üreme için önemli bir faktördür. Dengeli beslenme ile sağlıklı yavrular doğmasını sağlayabilirsiniz. Kalsiyum takviyesi yapmalı ve organik besinleri tercih etmelisiniz.

Beslenme için ispinoz tohumu ve yemleri kullanmanız gerekir. Ayrıca sebze, meyve, yumurta ve kuşlar için güvenli olan diğer yiyeceklerden de vermeyi unutmayın. Kuşlara verilecek besinler için beslenme makalelerimize göz atabilirsiniz.

İspinozlar yuvalarında ne kadar rahat olursa o kadar sağlıklı ve mutlu olurlar. Sağlıklı ebeveynlerden de sağlıklı yavrular doğar. Bu nedenle içinde rahatça uçabilecekleri ve oynayabilecekleri bir kafes almalısınız. Çünkü onlar kafes dışına çıkmak istemezler. Kanat egzersizi yapabilecekleri tek yer kafes olduğu için en büyüğünü seçmenizde fayda var. Minimum 75 cm uzunluk ve 50 cm genişliğinde bir kafes olmalı.

Kafes içine ispinozlar için özel üretilen dokuma yuvalardan alabilirsiniz. Bulamazsanız da küçük bir ahşap yuva kutusu tercih edebilirsiniz. Yuva kutusunun içine mürekkep içermeyen minik minik kağıtlar koymayı unutmayın.

Yumurtlama Ve Kuluçka Dönemi

İspinozlar bir eşleşme ile en fazla sekiz yumurtaya sahip olabilirler. Bu sayı en az üçtür. Ayrıca kuluçka tamamlana kadar her gün bir yumurta bırakır. Bu da bir kerede yani aynı gün içerisinde yumurtaların tamamını vermeyeceği anlamına gelir. Bununla birlikte bir yumurta görüp diğer gün bir yumurta daha eklendiğinde şaşırmayın.

Kuluçka dönemi ise yirmi gündür. Eğer yirmi gün içerisinde yumurta çatlamazsa içi boş demektir. Üreme döneminde ispinozu rahat bırakmak, sessiz bir ortam üretmek ve stresten uzak tutmak en iyisidir. Stresli ebeveynler yumurtaların ihmal edilmesine neden olabilir.

İspinozlar ele gelmeyi sevmeyen ve kafesten çıkmak istemeyen kuşlardır. Bu yüzden yavrularını ele almaya çalışmayın. Bırakın ebeveynleri onları huzurlu bir şekilde büyütsünler. Siz onların bakımı ve beslenmesine dikkat edin yeter. Yavruları iyi beslemeleri için yumurta gibi protein içeren besinler vermeyi ihmal etmeyin.

Yavruların 4 ile 6 haftalık arası bir süreçte ebeveynleri tarafından beslenmeleri biter. Hatta onları biraz izlerseniz ebeveynleri tarafından yem bulmalarına teşvik edildiklerini görebilirsiniz. Yetişkin olmaları için 5 ila 6 haftalık olmaları gerekir. Böylece tüylenmeleri de sona erer. işte onları

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap