İlliger’in Amerika Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

illiger'in Amerika papağanı özellikleri

İlliger’in Amerika papağanı özellikleri arasında etkileyici güzelliğe sahip olması ve oyun sevmeleri yer alır. Bu papağanlar çok kolay eğitilebilirler. Ayrıca bu kuşlar mavi kanatlı Amerika papağanı olarak da tanınırlar. Boyut olarak küçük papağanlardan biridir. Bu nedenle büyük boy papağanlara bakamayanlar için ideal bir evcil hayvan olabilir. Ancak bakımı, beslenmesi, özellikleri ve daha birçok konuda bilgiye sahip olmak gerekir.

Bugünkü yazımızda İlliger’in Amerika papağanı özellikleri ve bakımı konusunu ele aldık. Makalenin derinliklerine doğru ilerleyerek birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Belki de bu papağan türünü sahiplenmek ya da satın almak konusunda emin adımlar atabilirsiniz. Sevimli ve eğitilebilir bir dost edinebilmek için hemen yazımıza başlıyoruz.

İlliger’in Amerika Papağanı

İletişimleri oldukça iyi olan bu kuşlar insanların etrafında ulaşmaktan keyif alırlar. Birçok kişi büyük makav bakma konusunda tereddüt edebiliyor. Bu nedenle mini makav türlerine yöneliyorlar. Bu nedenle İlliger’in makav türü ideal bir seçimdir. Ancak görünüşleri birçok kişiyi aldatabilir. Bir İlliger’in Amerika papağanı küçük boyutlu ancak büyük papağanların özelliklerine sahip kuşlardır.

Uzun bir ömre sahip oldukları için onları sahiplenmeden önce iyice düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü onlar satın alındıktan sonra terk edilmeyi kabullenemezler. Sahiplerine bağlandıktan sonra küçük bir ihmalle bile strese girebilirler. Strese giren kuşlar ya hasta olur ya da ölürler.

Bu papağanların birkaç çağırılma adı bulunur. Bunlar, mavi kanatlı Amerika papağanı, İlliger’in minyatür Amerika papağanı ve İlliger’in Amerika papağanıdır.

Mavi kanatlı Amerika papağanı orta ve doğu Brezilya, kuzey Arjantin, Paraguay ve orta Güney Amerika’nın güney kısmında yaşarlar. Genellikle orman ve ormanlık alanlarda bulunurlar. Palmiye ağaçlarını kendilerine yuva olarak seçerler. En sevdiği besin kaynağı ve korunakları ağaçlardır. Vahşi hayatta çift ya da sürüler hâlinde gezerler. Ayrıca diğer papağan türleri ile oldukça iyi geçinirler.

Doğal yaşam alanlarının yok olması nedeniyle vahşi hayatta bu kuş türü tehlike altındadır. Bu kuşlar bazı çiftçiler tarafından istilacı olarak bilinirler. Çünkü beslenmek için tarlalara akın ederler. Sürü hâlinde gezdikleri için de tarla sahibi zorluk çeker. Avlanma ve yakalanmaları için yapılan tuzaklar nedeniyle sayıları daha da azaldı. Henüz yavru iken yuvasından koparılıp alınan Amerika papağanlarının çoğu yuva bulmadan ölürler. Çünkü yeterli dikkat ve özen görmezler.

İlliger’in Amerika Papağanı Karakteristik Özellikleri

Eğlenceli ve arkadaş canlısı bir kuş arıyorsanız bu papağan türünü tercih edebilirsiniz. Özellikle yavru iken alınıp elle beslendiklerinde sahipleri ile aralarında güçlü bir bağ kurulur. Bu bağ o kadar güçlüdür ki kuş sahibinin duygularını taklit edebilir. Sahibi üzgün veya mutluysa kuş da aynı hislere sahiptir.

İlgilenilmek onlar için en önemli şeylerden biridir. Bu nedenle sahibi ile meşgul olmayı çok severler. Evin bir parçası olduğunu belirtmek için etrafta dolaşır ya da omzunuza konarlar. Karakter olarak meraklı, zeki ve eğitimi seven kuşlardır. Ses tonları yüksek olmasa da büyük papağanlara yakındır.

İlliger’in dikkat çekmek için öttüğü ses tonu bazen karga sesine benzetilir. Bu nedenle sizin yanınızda olmak istediğinde nasıl öttüğüne bakıp anlayabilirsiniz. Sesleri çok yüksek olmasa da bazı sahipleri bu kuşu çok gürültülü buluyor. Orta derecede konuşur ve bazıları birkaç kelime öğrenebilir. Eğlenceli kişiliğe sahip oldukları için sahiplerini esprili konuşmaları ile mutlu ederler.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Eğer günlük yaşamınızda bolca zamana sahipseniz bir mavi kanatlı Amerika papağanı sahibi olabilirsiniz. Çünkü ilgiyi çok severler ve yalnız kalmak istemezler. Kendilerini ihmal ettiğinizi düşünürlerse sıkılır, strese girer, sinirlenir ve zarar verici davranışlar yaparlar. Ayrıca bu kuş kötü muamele görürlerse bunu asla unutmayan kinci bir yapıya sahiptir. Öfkeli bir İlliger eşyalara ve kapılara zarar verebilir. Bu nedenle kafes içindeyken meşgul olmaları için ona bolca oyuncak almanız gerekir. Özellikle de çiğnenme özelliğine sahip olan oyuncaklar en sevdikleri oyuncaklar arasında yer alırlar. Böylece kafeslerinde hem mutlu hem de meşgul olurlar.

Kafes dışındayken mutlu olması için bir oyun standı alabilirsiniz. Bununla birlikte bu kuşun yalnız kaldığını hissetmemesi için iki tane birden alabilirsiniz. Böylece kendilerini asla yalnız hissetmezler. Kafes ortamında iken çabuk ürer ve büyürler. Ayrıca diğer türlerle birlikte aynı kafeste yaşayabilirler. Bu yüzden aynı türü almak zorunda değilsiniz.

Evcilleşmeleri için zamana ihtiyaç olacaktır. Bu zaman içerisinde zorluk yaşayacağınız için biraz da sabır gerekli. Ayrıca bakımları maliyetli olduğu için belirli bir bütçe ayırmalısınız. Eğer yaptığı hataları görmezden gelirseniz daha çabuk evcilleşmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, ısırdığında tepki vermek yerine eğitime ara verebilirsiniz.

Büyük kuş olmamalarına rağmen büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar. Kafes içinde uçup rahatça oynamalılar. Çünkü onlar akrobatik hareketleri çok severler. Eve bir İlliger almadan önce veteriner kontrolüne götürebilirsiniz. Vahşi hayatta 40 yıl yaşarken kafes ortamında bu papağanlar altmış yıl yaşayabilirler. Ayrıca diğer Amerika papağanı türleri ile aynı hastalıklara karşı hassaslar. Bu hastalıklardan birkaçı sinir sistemi bozukluğu, psittasine gaga ve tüy hastalığı (ölümcül bir viral enfeksiyon), psittakoz (bakteriyel bir hastalık), gaga maloklüzyonu (gaga hizasızlığı) ve aspergilloz (bir mantar enfeksiyonu) yer alır.

İlliger’in Amerika Papağanı Fiziksel Özellikleri

illiger'in Amerika papağanı özellikleri

Mavi kanatlı Amerika papağanı genel olarak yeşil renkte tüylere sahiptir. Alın kısmında kırmızı renkte tüyler yer alır. Boyunlarında, başlarının üstlerinde, sırtlarında, karınlarında ve kanatlarında mavi renk vardır. Onlar uçarken kanatlarının alt kısmında sarı renkte tüyler görebilirsiniz. İlliger papağanı, klasik  Amerika papağanı yüz desenleri ile çevrelenmiş olan turuncu gözlere sahiptir. Siyah gagaları boyutlarına ise göre büyüktür, ten rengi ayakları ve bacakları vardır.

Cinsiyet ayrımı yapmak bu kuş türü için imkansızdır. Çünkü onlar monomorfik yapıdadır. Fiziksel özelliklerine bakılarak hangisinin erkek ya da dişi olduğunu anlayamazsınız. Bunun için DNA testi ya da cerrahi müdahale gerekir. Küçük İlligerler olgunluğa ulaşınca gerçek renklerine kavuşurlar.

Bu kuşa ithalat yasağı geldiği için çoğaldılar. İlliger’in papağanı maliyet olarak yüksektir. Bunun için 1000 ile 3000 dolar arasında bir bütçe gerekir. Benzer türler hakkında bilgi edinmek için site içinde arama yapabilirsiniz. Bu papağan, adını bilim camiasına ilk kez kuşları tanımlayan Alman zoolog Johann Karl Wilhelm Illiger tarafından almıştır.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Bu papağanlar çok hareketlidir. Bu nedenle yağlı bir beslenmeye bir ihtiyaç duyarlar. Diğerlerinin aksine onlara daha fazla yağlı besin verilmesi gerekir. Elle beslenmeyi çok severler. Ayrıca fındık kırmaya bayılırlar. Bu nedenle onları eğitmek için kuruyemiş verebilirsiniz. Bu papağanlar fazla kalori yakabildiğinden, ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek kaliteli, besleyici bir beslenmeye sahip olmalıdır. Ayrıca yeşil sebzeler, tahıllar, tohumlar, kuruyemişler ve çok çeşitli meyveler de yemeliler.

Taze yiyecekler beslenme süresi bittiğinde kafes içinden alınmalıdır. Ayrıca ayda bir kez kafes temizliği yapılmalıdır. Her gün taze ve temiz su vermeyi unutmamalısınız. İlliger papağanı günlük olarak vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 10’unu yemesini bekleyebilirsiniz.

Bu papağan türü her gün aynı şeyi yemek istemez ve sıkılırlar. Bu nedenle sebze ve meyveleri her gün değişik çeşit olarak sunabilirsiniz. Kuşların yiyebileceği ve onlar için zararlı olan besinler hakkında bilgi almak için makalelerimize göz atabilirsiniz. İnsanlar için çok yararlı olan besinler onlar için zararlıdır.

Bu kuş türünün çok hareketli olduğunu belirtmiştik. Vahşi hayatta iken avcılardan kaçmak, besin bulmak ve bunun gibi birçok neden için hızlı hareket etmek zorundalar. Bu nedenle kafes içindeyken de  hareket ederler. Kafes ne kadar büyük olursa o kadar mutlu ve sağlıklı olurlar. Ayrıca her gün kafes dışında özgürce hareket etmeliler.

Oyuncaklar içeren bir oyun standı eğitime ve hareket etmesine yardımcı olacaktır. Oyuncaklar uyarıcı, çeşitli ve değişik olmalıdır. Bu yüzden her gün farklı bir oyuncak sunabilişiniz. Ne kadar meşgul olurlarsa o kadar az sıkılırlar. Ahşap malzemeden yapılmış her şey, büyük gagası için mükemmel bir oyuncak malzemesidir ve çiğneme özelliğinin rahatlamasını sağlar. Ayrıca kafes dışındayken eşyalarınızı çiğnemekten vazgeçerler.

İlliger’in Amerika papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Sahipleri ile iyi iletişim kurarlar ve arkadaş canlısılar.
  • Şefkatli bir kalbe sahipler.
  • Amerika papağanları olsalar da boyutları küçüktür.

İlliger’in Amerika papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Sesleri fazla çıkmasa da bazıları onlara gürültülü olarak buluyor.
  • Her gün en az iki saat ilgi beklerler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap