Hint Bülbülü Yavrusu

Hint Bülbülü Yavrusu

Hint Bülbülü Yavrusu

Hint bülbülü, muhabbet kuşu ve kanaryalar kadar fazla bilinen bir tür değildir. Ancak diğer kuş türlerine göre oldukça dayanıklı, bakımı ve eğitimi daha kolaydır. Boyut olarak da oldukça ufak olan bu kuş türü, son derece hareketlidir. Deyim yerindeyse bir saniye bile durmayan Hint bülbülleri, bu nedenle de oldukça fazla su tüketir.

Zebra ispinozu diğer adıyla Hint bülbülü, oldukça hareketli olduğundan dolayı sık sıkta yem tüketir. Metabolizmaları, diğer kuş türlerine nazaran daha hızlı çalışır ve bu bakımdan kafes temizliği de sık sık yapılmalıdır.

Yavru Hint Bülbülü

Hint Bülbülü Yavrusu Ne Yer?

Hint bülbülü yavruları için birçok yem alternatifi bulunur. Ancak sizlere ilk olarak ak darıyı tavsiye ederiz. Alternatif olarak ise niger, kuş yemi ya da sarı darı da verebilirsiniz. Hint bülbülleri oldukça ufak bir yapıya sahip olduklarından dolayı yulaf, çetene vb. iri yemleri yiyemez.

Hint bülbülü yavrularının sularını mutlaka 2 günde 1 temizlemeniz lazım. Suluklarda, mikroorganizmalar hızla üreyebileceği için bu konuda oldukça özenli davranmanız lazım. Yavruların gerekli değerleri alabilmesi için suluklarına vitamin koymalısınız. Bir diğer alternatif ise suyun 1/5’i kadar maden suyu koyulabilir. Bu yavrularımızın yediği yemleri daha iyi hazım etmelerini sağlayacaktır. Ayrıca kafese mutlaka mürekkep balığı kemiği de koyabilirsiniz. Şimdi mürekkep balığı kemiğini nereden bulacağız diyenler olabilir. Hemen hemen bütün petshoplarda bulabilirsiniz.

Kuşların dişleri yoktur. Bu nedenle yemlerini çiğneyemezler. Petshoplardan kuş kumu alarak minik dostlarımızın yediklerini daha hızlı hazım etmesini sağlayabilirsiniz. Kuş kumu, Hint bülbüllerinin midesindeki yemleri çok daha hızlı bir şekilde parçalayarak hazım etmelerini kolaylaştıracaktır. Bu kumları ayrı bir kap içerisinde, kafese koyabilirsiniz.

Hint bülbülü yavrularına, yemlerden alamadığı vitaminleri ek besin olarak verebilirsiniz. Mesela kullandığınız yem de E vitamini bulunmuyor ise bu vitamini taşıyan ek besinler vermelisiniz. Aksi halde zaten yemde aldığı vitamini, tekrardan ek besinden almasının bir önemi yoktur. Almadığı vitamini ek besin olarak vermeliyiz ki bu hareketimiz Hint bülbülüne yarar sağlasın.

Hint Bülbülü Yavrusu Ne Yer?

Hint Bülbülü Yavrusu Mama Hazırlanışı

Hint bülbülü yavrularına mama hazırlarken besin değerlerini çok iyi analiz etmemiz gerekir. Sizlere en etkili ve en çok tercih edilen mama tarifini veriyoruz;

İlk olarak bir adet yumurtayı haşlıyoruz. Haşlanmış yumurtanın sarısını alarak 1 adet pötibör bisküvi ile bir kabın içerisinde güzelce harman ediyoruz. İsteyenler direkt bu şekilde harmanlanmış mamayı direkt olarak verebilir. Ancak bizim tavsiyemiz bu mamaya ek olarak buğday yağı ile sadece birkaç damlacık bal da ilave etmeniz şeklinde olacaktır. Böylece minik Hint bülbülü yavrumuz, mamadan çok fazla sayıda besin değerini alacaktır.

Bir diğer mama tarifimizde ise yine bir adet haşlanmış yumurta, 3 adet bebe bisküvisi, yarım havuç ve yarım dilim etimek kullanıyoruz. Mamayı şu şekilde hazırlıyoruz;

  • İlk iş olarak tuzsuz olarak temin ettiğimiz etimeği, toz haline getirene kadar dövüyoruz.
  • Toz etimeğin içerisine 3 adet bebek bisküvisini ilave ediyoruz ve dövme işlemine devam ediyoruz.
  • Toz haline getirdiğimiz bu karışımın içine haşlanmış yumurta sarısını koyuyoruz.
  • Yarım havucu önce rendeden geçiriyoruz. Daha sonra diğer karışımın içine koyuyoruz.
  • Bu kısım önemli, çok az bir miktardaki yumurta beyazını minik parçalar halinde kesiyoruz ve ardından karışımımıza ilave ediyoruz.
  • Tüm bu işlemlerin ardından kasedeki tüm bu besinleri iyice karıştırıyoruz.

Ve gördüğünüz şekilde mamamız kusursuz bir şekilde hazırlanmış oluyor. Hint bülbülü yavrumuza bu mamayı maksimum 8 saate kadar verebilirsiniz. Eğer bu sürenin sonunda mama artmışsa, bunu bir daha kesinlikle kullanmayın.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu