Hint Bülbülü Özellikleri Nelerdir?

Hint Bülbülü Özellikleri Nelerdir?

Hint Bülbülü Özellikleri Nelerdir?

Hint bülbülü, evde beslenebilen bir kuş türü olmakla birlikte asıl anavatanları Avustralya’dır. Zebra ispinozu olarak da bilinen Hint bülbülü, oldukça sakin ve uysal bir yapıya sahiptir. Ancak eğitim olarak işiniz biraz zor olacaktır.

Hint Bülbülü Ele Gelir mi?

Hint bülbülleri yapısı gereği eğitime, diğer kuş türleri gibi cevap vermez. Belli başlı şeyleri yapacak kadar kapasiteleri vardır. O yüzden muhabbet kuşu ya da bazı papağan türleri gibi kıyaslamanız yanlış olur.

Kuş Yuvam ziyaretçilerinin konuyla alakalı olarak en çok sorduğu sorulardan biri de Hint bülbülü ele gelir mi ya da alıştırabilir miyiz sorusudur. Buna cevap olarak üzülerek hayır demek zorundayız. Şu ana kadar bizim bildiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla ele alıştırabilen çıkmamıştır. Eğer Hint bülbülünün kafesini sürekli aynı noktada tutarsanız, kafesten çıkıp girebilme gibi eylemleri gerçekleştirebilir.

Hint Bülbülü Ele Alışır mı?

Hint Bülbülü Ne Yer?

Hint bülbülü beslemek istiyorsanız yem konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü muhabbet kuşları ile aynı şekilde beslenmektedir. Bu yüzden çok rahat bir şekilde yem tedarikini gerçekleştirebilirsiniz. Hint bülbülleri, küçük tohumlu olarak adlandırdığımız yemleri yemekten çok keyif alır. Peki küçük tohumlu yemler hangileridir?

 • Kanarya yemleri
 • Ak darı
 • Sarı darı
 • Kırmızı darı
 • Nijer tohumu

Kafesinizde büyük ihtimalle iki adet yemlik koyabileceğiniz noktalar bulunuyordur. Birinci yemliğe klasik yemlere ilave olarak ak darı koyabilir, ikincisine ise direkt ak darı koymanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz kendinizde çeşitli mamalar hazırlayarak da verebilirsiniz. Ancak mama hazırlarken tazeliğine ve içerdiği besin değerlerine dikkat etmenizi öneririz.

Hint Bülbülü için Yumurta Maması Tarifi

Hint bülbülü için mama yapmak isteyenler için yumurta maması tarifini paylaşıyoruz. Yumurta maması için gerekli olan malzemeler aşağıdaki gibidir;

 • Yumurta kabuğu
 • Yumurta sarısı
 • Petibör
 • Bir çay kaşığı kadar bal
 • Yarım kesilmiş havuç
 • Maydanoz vb. yeşillikler

Tüm bu malzemeleri rondonun içerisine koyup, çok iyi bir şekilde parçalanmasını sağlıyoruz. İyice harmanlanmasını sağladıktan sonra Hint bülbülünüze servis yapabilirsiniz.

Hint bülbülü mamaları için önemli uyarı ve tavsiyeler;

 • Petibör illaki kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine bebe bisküvisi de koyabilirsiniz. Tarifin içerisine dilediğiniz şekilde ekleme ya da çıkarma ürün koyabilirsiniz. Ancak buradaki en önemli nokta, kuşunuzun gerekli tüm besin değerlerini almasıdır.
 • Hazırladığınız yumurta mamasını, maksimum 24 saat içinde tüketmeniz lazım. Eğer mama kalmışsa bunu derhal atmalısınız. Aksi halde hızlıca üreyecek mikroorganizmalar ya da bakteriler nedeniyle kuşunuz rahatsızlanabilir hatta hayatını bile kaybedebilir.
 • Beslediğiniz Hint bülbülünde halsizlik, köşeye çekilme vb. bulgular varsa ½ çay kaşığı ile mamayı vermenizi öneririz.

Hint Bülbülü Yumurta Maması Tarifi

Hint Bülbülü Tek Başına Yaşar mı?

Hint bülbülleri, tek başına yaşamaya uygun bir kuş türü değildir. Bu yüzden Hint bülbülü beslemeye karar verdiyseniz çift olarak almalısınız. Ayrıca bu kuş türü, üreme içinde doğal bir iç güdüye sahiptir. Bu yüzden üreme açısından da zorlanmazsınız.

Hint Bülbülü Ne Kadar Yaşar?

Hint bülbüllerinin yaş ömrü, diğer kuş türlerinden maalesef daha azdır. Mesela muhabbet kuşları, düzgün bakıldığı zaman ortalama 10 yıl ömre sahiptir. Ancak Hint bülbüllerinde bu süre maksimum 3-5 senedir. Tabi bu süre yine düzgün bir bakım ile orantılıdır. Hint bülbülünün bakımına gereken özeni göstermezseniz, yaşam süreleri çok daha kısalacaktır.

Hint Bülbülü Almayı Tavsiye Eder misiniz?

Hint bülbülleri, oldukça hareketli ve evde yaşamaya uygun bir kuş türüdür. Bu yüzden Hint bülbülü almanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi üreme bakımından oldukça yüksek içgüdülere sahiptir. Yumurtlamasını, kuluçkaya yatmasını, çıkan yavrulara nasıl sahip çıkıp beslediğini görmek sizlere çok büyük keyif yaşatacaktır.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri