Hint Bülbülü Ne Yer?

Hint Bülbülü Ne Yer?

Evinde kafes kuşu beslemeyi sevenler daha çok Hint bülbülü kuş cinslerini tercih etmektedir. Kuş türlerinin, ispinoz familyasında olan Hint bülbülleri fazla hareketli değildir ve göz alıcı renkleri ile kendilerini sevdirmektedir.

Kafeste kuş özellikle Hint bülbülü türlerini beslemek istiyorsanız, öncelikle nasıl beslendiklerini ve neler yediklerini araştırmalısınız. Büyüklerini ve yavrularını beslerken hangi kuş yemlerini kullanacağınızı araştırarak öğrenebilirsiniz. Hint bülbülü kuşları, yaşam alanı olarak daha çok kapalı hasır yuvaları sevmekte, mahremiyeti ve gizlenmeyi seven kuşlardır.

Besin Ürünleri

Hint Bülbülü Beslenmesi

Hint bülbülleri de diğer kuşlar gibi farklı karakteristik özellikleri bulunan ve özelliklerine göre çeşitli yemlerle beslenen kuşlardır.

Hint bülbüllerini beslemek için kullanacağınız yem türler şunlardır.

 • Kırmızı darı
 • Beyaz darı
 • Sarı darı
 • Kanarya yemi
 • Nijerya tohumu
 • Kuş kumu
 • Muhabbet kuşu yemi

Muhabbet yemi en favori yiyecekleri arasında yer alıyor. Diğer yem çeşitlerini karıştırarak salaş karışım oluşturabilir ve Hint bülbüllerini bu karışımlarla besleyebilirsiniz.

Yavruların Beslenmesi

Hint bülbüllerini yavru iken aldıysanız ya da kuşlarınız yavru vermeye başladığında, yavrular için özel yemler hazırlamalısınız. Yavrular için en iyi yem olarak ak darı çeşitleri kullanılmaktadır. Yavruların beslenmesinde, ak darı yemlerine, Nijerya tohumu çeşitlerini ekleyebilirsiniz. Hint bülbülü yavrularının çeneleri küçük olduğu için yulaf ve çetene gibi besinleri yemekte zorlanacak ve bu ürünler uygun olarak görülmemektedir. Hint kuşlarının hem yetişkinlerinde, hem de yavrularında, kuş kumu, vitaminler mutlaka kullanılmalıdır.

Çiftleşme Dönemi

Hint bülbülleri kendileri için oluşturulan yaşam alanına alıştıktan sonra hemen çiftleşmek isteyecektir. Kafeste hem erkek hem de dişi Hint bülbülü bulundurduğunuzda, çiftleşerek üremeye başlayacaklardır. Erkek Hint bülbülleri ense tüylerini kabartarak dişinin dikkatini çekmeye ve etkilemeye çalışır. Dişi kuş kabul ettiğinde çiftleşme gerçekleşir ve çiftleşmeden 5 – 6 gün sonra dişi kuş yumurtlamaya başlar. Dişi kuş yumurtlama zamanında hareketsizleşir ve kabarmaya başlar.

Yuvanın Hazırlanması

Hint bülbüllerinin yaşam alanlarının geniş olması gerekir. Dar ve kalabalık kafeslerde kuşlar strese girmekte ve birbirleri ile kavga etmektedir. Strese giren kuş çok çabuk hastalanacaktır. Hint bülbülleri yuva yapmada ustadır ve gerekli malzemeleri sağladığınızda kendi yuvasını yapacaktır.

 • Yuva malzemeleri olarak şunları hazırlayabilirsiniz.
 • Yumuşak ot,
 • Kendir,
 • Kurumuş çimenler,
 • İnce ot sapları,
 • Hindistan cevizi lifleri,
 • Tüy

Hint bülbülü yumurtlamaya başlayınca yuvada kalan yuva malzemelerini almalısınız. Küçük kafeslerde, muhabbet kuşu gibi diğer kuşlarla bir arada bulundurmamalısınız. Ancak büyük alanlarda kanarya türleri ile birlikte yaşayabiliyorlar.

Cinsiyetlerini Anlama

Hint bülbülü cinsiyet ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Hint bülbülleri besliyorsanız, kuşun cinsiyetini kendiniz anlayabilirsiniz. Erkek Hint bülbüllerinde gaga rengi kırmızı, dişilerde ise gaga rengi turuncu olmaktadır. Bu açıkça görülebilmektedir. Hint bülbüllerinin ötüş sesleri de cinsiyetlerine göre değişmektedir. Dişiler daha ince ve basit cikleme şeklinde ötmeye çalışır. Erkekler ise gırtlaktan çıkardıkları kendilerine has ötüşleri ile kendilerini gösterirler.

Yumurtalarda Yavru Var mı?

Hint bülbülleri çiftleşme döneminden sonra kuşun karakteristik yapısına göre ortalama 5 gün sonra yumurtlamaya başlar. Belirli bir süre sonra yumurtada yavru olup olmadığını, yumurtayı ışığa tutarak anlayabilirsiniz. Yumurtaları yuvadan plastik bir kaşık ile dikkatli bir şekilde alıp ışığa tuttuktan sonra yerine dikkatli bir şekilde koymalısınız.

Işığa tuttuğunuzda yumurta içerisinin boş ya da dolu olduğunu anlayabilirsiniz. Boş olduğunu gördüğünüz yumurtaları yuvadan atabilirsiniz. Dolu olan yumurtaları ışığa tuttuğunuzda damarların oluştuğunu görebilirsiniz.

Damar oluşmuş olan yumurtalar doludur ve içerisinden yavru çıkacaktır. Hint bülbüllerinin, yavru dönemlerinde ve yetişkin olduklarında beslenmelerine dikkat etmelisiniz. Vitaminlerini düzenli verdiğinizde, gelişmeleri hızlı olacak ve hastalanma risklerini azaltmış olacaksınız.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri