Hint Bülbülü Nasıl Bir Kuştur?

Hint Bülbülü Nasıl Bir Kuştur?

Hint Bülbülü Nasıl Bir Kuştur?

Hint bülbülü, oldukça küçük ve narin bir yapıya sahip evcil dostlarımızdan biridir. O kadar narin bir yapıya sahiptirler ki elimize almaya bile korkabiliriz. Hint bülbülleri, birçok avantaja sahiptir. Bakımları kolaydır, üremeleri aynı şekilde sıkıntısız ve kaprissiz geçer. Ayrıca oldukça hareketli olduklarından dolayı oyunculuk yönleri de gelişmiştir.

Hint Bülbülü ile Alakalı Çeşitli Bilgiler

Hint bülbülü, ülkemizde de oldukça bilinen ve çok beslenen kuş türlerinden biridir. Ancak Hint bülbülü, muhabbet kuşu ya da papağanlar gibi konuşma yetisine sahip değildir. Melodili bir şekilde ötüşleri vardır. Oldukça hareketli olduklarından dolayı bol bol su içme ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle sularının günlük olarak değişmesini kesinlikle öneriyoruz.

Bu kuş türü, eğitimlere de çok fazla karşılık vermez. Hint bülbülünüzün kafesini, evin içerisinde sabit bir noktada tutun. Kuşu dışarıya saldığınızda kafesin yerini rahat bir şekilde bulabilir. Ancak bunun dışında ele ya da omuza gelme gibi bir alışkanlıkları yoktur. Bu nedenle diğer kuş türlerindeki gibi beklentileriniz olmamalı.

Hint Bülbülü ile Alakalı Çeşitli Bilgiler

Anavatanı Avustralya olan Hint bülbülleri, yıllardır çeşitli mutasyonlara uğraşmıştır. Özellikle üreticiler tarafından yapılan mutasyonlar nedeniyle çok farklı Hint bülbülü cinsi elde edilmiştir. Bu nedenle farklı boy ve renklerde Hint bülbüllerine de sıkça rastlanmaktadır.

Birden fazla Hint bülbülü besliyor ve aralarında kavga çıktığını görüyorsanız, kavgacı olan kuşu 1 saatliğine kafes dışına çıkartın. Bu süre sonunda kafese geri koyduğunuzda sakinleşmiş olacaklarını göreceksiniz.

Kuluçka Süreleri

Yazımızın başında da Hint bülbüllerinin üreme konusunda oldukça yetenekli olduğunu vurgulamıştık. Birçok kuş türünde olduğu gibi üreme konusunda sahiplerini asla yormazlar. Hatta bu konuda doğal bir içgüdüye sahip olduklarını söyleyebiliriz. Hint bülbüllerinin kuluçka süresi ortalama olarak 2 hafta (14 gün) olduğu görülmüştür. Bu dönemde kafes temizliği, besin değeri kuvvetli yem ya da mamaların verilmesi, günlük olarak taze su ihtiyacının karşılanması gerekir.

Hint bülbülü, 14 günlük ortalama kuluçka süresinin ardından yavruların yumurtadan çıktıklarına şahit olacaksınız. Yavrular yumurtadan çıktığı zaman kesinlikle elinize almamalısınız. Çoğu zaman böyle bir hareketin sonucu maalesef ölüm ile bitmektedir.

Beslenme Şekli

Hint bülbüllerini beslerken, her zaman dediğimiz gibi yem ya da mamaların besin değerlerini iyice araştırmalısınız. Bunun sebebi ise vereceğiniz yiyecekte eksik bir besin değeri varsa bunu ek olarak vermeniz gerekecektir. Eğer besin değerlerini bilmiyorsanız haliyle de hangi değerin eksik olduğunu saptayamayacaksınız.

Mama yapmak yerine yem vermek istiyorsanız aşağıdaki yiyecekleri karıştırarak verebilirsiniz.

  • Kırmızı, beyaz ve sarı darı,
  • Nijer tohumu (Petshoplardan bulabilirsiniz)
  • Klasik kanarya yemi

Bunlara ek olarak grit ile kalamar kemiği de vermeniz de çok faydalı olacaktır. Her kuş türünde belirttiğimiz gibi Hint bülbülü beslerken de sularını her gün değişmelisiniz.

Hint Bülbülü Beslenme Şekli

Kafes Düzeni

Kafes büyüklüğü, buradaki en önemli noktadır. Çünkü Hint bülbülleri oldukça hareketlidir. Eğer kafes küçük olursa kanat çırpma vb. hareketlerde kendini sakatlayabilir. Bu nedenle kafesimizi mümkün olduğunca büyük almalıyız. Ayrıca kuşunuzun üremesini istemiyorsanız, kafes içine yuvalık vb. eşyaları koymanıza gerek yoktur. Bunun yerine vakit geçirebileceği oyuncaklar koymanız daha mantıklı olacaktır.

Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşlarında olduğu gibi Hint bülbüllerinde dişi ve erkek ayrımını yapmak oldukça basittir. Dişi Hint bülbüllerinin gagası turuncudur. Erkeklerde ise bu renk kırmızı olarak görülür. Bir diğer cinsiyet anlama yöntemi olarak ses tonu da etkili olmaktadır. Erkek Hint bülbülleri, gırtlaktan ses çıkartır. Dişiler ise çok daha basit sesler çıkartmaktadır.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu