Hint Bülbülü Kafesi Nasıl Olmalı?

Hint Bülbülü Kafesi Nasıl Olmalı?

Zebra ispinozu olarak da anılan Hint bülbülü cinsi kuşlar genel olarak Avustralya’da yaygın olarak görülebilmektedir. Son yüzyılda da çok fazla sevilen ve ilgi gören bir evcil hayvan olarak tercih edilen zebra ispinozu, Türkiye’de çoğunlukla Hint bülbülü olarak anılmaktadır. İsmi Hint bülbülü olmasına karşın Hindistan ile hiçbir alakası yoktur; ayrıca bülbül cinsine de girmemektedir. Oldukça eşsiz ve sevimli bir görünüme sahip olan bu kuşlar, birçok evde besleniyor ve bakılıyor.

Hint Bülbülü Nasıl Bir Kuştur?

Hint bülbülü gri renkli, kırmızı gagalı bir kuş türüdür ve ayırt edilmesi kolaydır. Şahane sesler çıkarabilen bu kuş türü, evlerde bakmak için idealdir. Diğer kuş türlerine kıyasla çok daha küçük olan zebra ispinozu, birçok ailenin evini süslemektedir. Ancak Hint bülbülüne nasıl bakılacağı, bazı aileler için kimi zaman tam bir muamma olabiliyor.

Hint Bülbülüne Nasıl Bakılmalı?

Hint bülbülü küçük bir kuş olmasına karşın, çok hareketli olduğundan dolayı büyük bir kafese ihtiyaç duyar. Zebra ispinozunun bakımında, kafes büyük rol oynamaktadır. Yanlış bir kafes kötü sonuçlar doğurabilir ve Hint bülbülüne zarar verebilir. Ayrıca Hint bülbülleri, sürü kuşları olduklarından dolayı tek bir kuş olarak barınamazlar. Zebra ispinozları en az iki kuş şeklinde bakılmalıdır. Bir çift Hint bülbülü kuş için en ideal kafes boyutu; 35-40 santimetre küp ebatlarında olacaktır. Bununla birlikte kafesler düzenli bir şekilde temizlenmeli ve gerekli bakım yapılmalıdır.

Kafesin Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

Zebra ispinozlarını, doğal hissedebilecekleri bir kafeste barındırmak önemlidir. Bu sayede kuşlarınız daha erken şarkı söylemeye başlayacaktır. Kafes içerisinde bir bahçe ortamı oluşturarak bunu sağlayabilirsiniz. Bununla da birlikte, kafes içerisinde hava temizleyicileri kullanmak, kuşlarınızın hastalanmasını veya mikrop kapmasını önleyecektir.

Kafesin ışıklandırmasını da tungsten veya floresan lambalarla yapabilirsiniz. Gün içerisinde ışıkları aniden açmak kuşlarınızı paniğe sürükleyebilir ve yavru kaybına yol açabilir; buna dikkat ederek kuşlarınıza yaklaşabilirsiniz. Bu aşamada, ışıklandırmayı sağlayacağınız cihazların elektrik bağlantısını da, kuşlarınızdan saklamanız önemlidir. Böylelikle olası her türlü endişeden uzak olabilirsiniz.

Zebra İspinozu Vücut Sıcaklığı

Küçük Hint bülbülleri kendilerine has vücut sıcaklıklarını zar zor koruyabilmektedirler. Bu yüzden de çoğu durumda ek ısıya ihtiyaç duyarlar. Büyük kuşlar ise geceleri kendilerine gizlenecek alan arayarak ısı izolasyonu sağlar ve vücut sıcaklıklarını dengede tutar. Pencerelerinize çift cam taktırarak kuşlarınızın vücut sıcaklıklarını korumada yardımcı olabilirsiniz. Kafesin, doğrudan güneş ışığı alan yerlerde olmadığına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüksek sıcaklık kuşlarda kötü sonuçlar yaratabilir.

Kafesin Yerden Yüksekliği

Hint bülbülleri için en ideal kafes yüksekliği, göz hizası olacaktır. İspinozlar bu düzeyde kendilerini güvende ve rahat hissederler. Küçük bir çocuğunuz da varsa eğer, kafesi duvara veya herhangi bir platforma sabitlemeniz gerekir. Böylelikle, kafes içerisindeki kuşların zarar görmeyeceğine dair emin olabilirsiniz.

Hint Bülbülü Ne Yer?

Hint bülbülünün beslenmesi de diğer kuş türleriyle benzerlik göstermektedir.

İspinozları beslemede en çok tercih edilen besinler şunlardır;

 • Akdarı
 • Tohumlu tüm bitkiler
 • Çeşitli küçük böcekler

Özellikle kalsiyum, dişi zebra ispinozları açısından büyük önem arz etmektedir. Kuşların doğru bir şekilde beslendiğine ve yeterli besini aldıklarından emin olunmalıdır. Hint bülbülleri kesinlikle aç veya susuz bırakılmamalıdır.

Hint Bülbülüne Sahiplik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bir Hint bülbülü satın almayı düşünüyorsanız veya halihazırda evinizde bir Hint bülbülü bulunuyorsa, bu kuşlara bakarken oldukça dikkatli davranılmalıdır.

Hint bülbülü sahipleri şunlara dikkat etmelidir;

 • Hastalanan kuşlarınız için daima yedek bir kafes bulundurmalısınız. Böylelikle hastalık, diğer kuşlarınıza geçmez ve hasta kuşunuz daha çabuk iyileşebilir.
 • Zebra ispinozlarının küçük oluşlarına aldanarak kafes boyutlarından kısmamanız gerekir. Bu kuşların, huylarından ötürü geniş alanlarda barınmaya ihtiyaçları vardır.
 • Salma isimli kuş kafeslerinde kuşlarınızı barındırabilirsiniz. Kuşlarınızın bu alanda üremesi çok daha kolay olacaktır.
 • Sürekli kuşlarınızı kontrol ederek, huzurlu olduklarından emin olmalısınız. Böylece hiçbir beklenmedik sorun meydana gelmez.

Hint bülbülü, bakımı zor olmasına rağmen pek çok kişi tarafından büyük ilgiyle karşılanmaktadır. Unutmayın ki; bu şahane kuşlar, evinizin neşe ve mutluluk kaynağı olabilir.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

2 Yorum

 • Selamlar, 1 çift zebram var kafeslerini küçük olduģu için kendi imkanlarımla 70 cm uzunlugunda 45 cm yüksekliginde ve 45 cm derinlikte kafes yaptım ancak kocaman kafesin sadece en üst kısım köşesinde 2 side birbirine sokulmuş sekilde bekliyor.ayrıca kaba birkacdamla sirke döküp suyla banyo olmalarını bekledim lutfen yardimci olun bisey olacak diye korkuyorum dicekleriniz çok önemli
  Diger sorum yuvalarini ne zaman koymam gerekiyor sahipleneli 1 hafta oldu acil cevap istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz?

  • Selamlar UMUT ÖZTÜRK.

   Öncelikle şunu belirtmeliyim kuşları sahipleneli daha bir hafta olmuş size,kafese,ortama alışmaları için bu süre çok kısa kalır.Kafesi ve ortamı tanıdıktan sonra evinizi neşelendireceklerine eminim.Yani bu durgunluk normaldir.Bırakın her şey doğal olarak gelişsin ve size alışsınlar.Siz onları rahat ettirmeye bakın sadece.
   Diğer sorunuza gelecek olursak yuva için daha erken.Yaşlarını bilmiyorum fakat öncelikle birbirlerine ve ortama alışmaları lazım.Erişkin olan bir hint bülbülü 9. aydan itibaren üremeye başlar.

   Hint Bülbülü Üreme Şekli ve Hint Bülbülü Üreme Aşamaları konularını içeren aşağıdaki makalemiz tam size göre.İncelerseniz hem kuşlarınız hakkında daha net bilgilere sahip olursunuz hem de verdiğim cevaplara daha ayrıntılı bir şekilde erişebilirsiniz.

   https://kusyuvam.com/hint-bulbulu-bakimi/

   Lütfen aklınıza takılan bir soru olursa yorum atmaktan çekinmeyin.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri