Hint Bülbülü Eğitimi

Hint Bülbülü Eğitimi

Hint bülbülünün diğer adı zebra ispinozudur. Memleketleri Avustralya’dır. Bakımının düzenli yapılması durumunda 3-5 yıl arası kadar yaşarlar. Eğitimi için sonrasında konulacak olan yuvası geniş seçilmelidir. Genel olarak yuvaları hasır olanlardan tercih edilir. En uygun olanı ise klasik tahta olan yuvalardır.

Hint bülbülü eğitimi zor bir kuştur. O nedenle çok fazla eğitilmeye çalışmazlar. Hayatlarına çok fazla müdahale etmemek ve kendi doğal yaşamlarına bırakmak en doğru olanıdır. Uzun yaşayamamalarının bir nedeni de eğitmeye çalışmak olduğu söylenebilir. Kanarya gibi kafeste beslenebilecek popüler bir kuş türüdür. Ek ilgi istemedikleri için de özel olarak ilgilenilse bile eğitilmeleri zor olur.

Hint Bülbülleri Evcilleşir Mi?

Hint bülbülleri muhabbet kuşları gibi evde beslenebilen bir kuş türüdür. Narin ve küçük oldukları için içlerinde kaça güdüsü bulunur. Evcilleştirmek isteyenlerin küçük bir yavru ile başlanması daha sağlıklı olur. El ile beslenerek başlanabilir fakat bu bile oldukça zor bir iştir.

El ile besleneceği için yanına büyük kuş konur ise kendi kendine yemek yemeği öğrenmesi gerekir. Çok fazla heyecana dahi gelemeyen kuşlardır. Bayılma durumları görülebilir. El ile çok fazla sevmeye çalışmak Hint bülbüllerini ürkütür. Evcilleştirmek adına su ve yemlerini değiştirme aşamasında veya kafesin yanına gidildiği zaman çırpınma hareketleri yapmaları korkulacak bir durum değildir.

Ayrıca çok sevdikleri besinleri kafese koyar iken korkmadan ve çekinmeden gelip yemeğe çalışmaları oldukça iyi bir aşama olduğu söylenebilir. Üremeleri için sakin bir ortama ihtiyaç duyarlar. Benimsedikleri ortamda yaşamaları da onlar açısından önemli bir durumdur.

Hint Bülbülleri Ele Alışır Mı?

Hint bülbülleri genel olarak ele gelmekten pek hoşlanmayan hayvanlardır. Ele alışması için de uzunca eğitimler gereklidir. Ele alışmasını isteyen kişiler genel olarak kendi yavrularından ayırmak sureti ile ele alışması için uğraşsalar da çok başarılı olmak zordur. Sıkıntılı ve uzun süreçler gerektirdiği için ele alıştırmak pek tavsiye edilmez. Kafesine geri dönen kuşlardır. Küçük çocukların sevmesi için eve alınacak bir kuş değildir. Çocuklar dokunmak ve sevmek isteyecekleri için genel olarak olumsuz sonuçlara neden olmuş olurlar.

Hint Bülbüllerinin Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Hint bülbüllerinin diğer adı ile zebra ispinozlarının cinsiyet ayrımları zor değil aksine kolayca anlaşılır. Erkek Hint bülbülü ile dişi Hint bülbülü arasında pek çok farklılık söz konusudur.

Hint bülbülü cinsiyet ayrımı için aralarındaki farklılıklar şu şekildedir:

  • Erkek olan Hint bülbüllerinin gagası kırmızı, dişilerin gagaları ise turuncu rengine yakındır.
  • Erkeklerin tüylerinde düz renkler pek görülmez.
  • Dişilerde pek rastlanmayan fakat erkeklerde görülen siyah lekeler, zebra desenler ve sarı halkalar vardır.

Dişi bülbüller sadece basit cik sesleri ile öterler. Erkek bülbüller ise, kendilerine has bir gırtlak sesleri ile öterler. Gıcırdamaya benzer bir ötüş tarzları vardır.

Yorum Yap