Hint Bülbülü Cinsiyet Ayrımı

Hint Bülbülü Cinsiyet Ayrımı

Hint bülbülünün erkek ve dişi cinsiyetleri arasında birçok farklılıkları bulunmaktadır. Erkek Hint bülbülünün gagaları kırmızı renktedir. Dişleri de turuncu renktedir. Ayrıca yanaklarında sarı halkalar bulunmaktadır. Erkek Hint bülbülünün göğüs üzerinde siyah lekeler ve zebra deseni şeklinde çizgiler bulunmaktadır. Bu özellikler dişi Hint bülbülünde bulunmadığı için çok çabuk kolay bir şekilde erkek veya dişi olduğu ayırt edilebilmektedir.

Hint Bülbülü Üremesi

Hint Bülbülü yılın her vakti üreyebilmektedir. Bazı hayvanlarda olduğu gibi üreme sezonları bulunmamaktadır. Sağlıklı olan Hint Bülbülü çifti uygun ortamda yuvalı bir kafese bırakıldığında yuva örerek kısa sürede dişi yumurta bırakmaktadır. Fakat vahşi doğada Hint bülbülleri sadece yağmurlar bittikten sonra otlar çıkmaya başlandığında üremektedirler.

Hint Bülbülü Ne Yer?

Hint Bülbülü yem olarak beslenmelerinde akdarı, sarı darı, kuşyemi, kırmızı darı, kanarya yemi, Nijer tohumuyla beslenmektedirler. Ayrıca evde kafeste beslenirken Hint bülbülünün suyu her iki günde bir değiştirilerek tazelenmelidir. Hint bülbülü ne yer? adlı makalemizden bu konuyla alakalı daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hint Bülbülü Özellikleri

Hint Bülbülünün türlerine göre özellikleri bulunmaktadır.

Bu özellikler şunlardır:

 • Hint bülbülleri beden ve renk bakımından farklılık göstermektedirler.
 • Hint bülbülleri ülkemizde en popüler ispinoz cinslerinden biridir.
 • Gözlerinin alt kısmında siyah gözyaşına benzeyen desen bulunmaktadır.
 • Kuyruklarında ve sırt bölgelerinde zebra desenine benzeyen bir desen bulunmaktadır.
 • Hint Bülbülü yabancı kaynaklarda ismi zebra ispinozu olarak geçmektedir. Bunun nedeni kurul ve sırt bölgelerindeki zebra deseninin bulunmasından dolayıdır.
 • Hint Bülbülü küçük bir kuştur.
 • Hint bülbülünün boyu 10-11 cm kadardır.
 • Yetişkin Hint bülbülünün ağırlığı yaklaşık olarak 12 gr’dır.
 • Bu türler doğal hayatlarında en fazla 2 ya da 3 yıl yaşayabilmektedirler.
 • Hint Bülbülü evde iyi bakıldığı taktirde yaşama ömrü 5-7 yıla kadar uzatmaktadır.
 • Gözleri kırmızı, bacak ve ayakları sarı ve turuncu renktedir.
 • Hint Bülbülü yavruları genellikle düz gri renktedirler.

Hint Bülbülü Hastalıkları

Kabuklu ayak, pullu ayak, yüz akarı Hint bülbülünün genellikle ayaklarında ve parmaklarında görülmektedir. Ayak tabanlarında kalınlaşma ile başlamaktadır. Ayak tabanlarındaki kalınlaşmasan sonra topallığa sebep olarak uçmayı zorlaştırmaktadır. Bu hastalık püsküllü ayak olarak da bilinmektedir. Hava kesesi akarı hastalığı stres altındaki türlerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta ölüm oranı yüksektir.

Hint Bülbülü Karakter ve Yapıları

Her hayvanda olduğu gibi Hint bülbülünde de farklı karakterleri bulunmaktadır.

Bunlar:

 • Çift olarak beslediğinizde yanında arkadaşı olduğu için onunla çok fazla geçirmenize gerek yoktur.
 • Evde uzun süre kimse bulunmadığı zamanlarda radyo ve televizyonu açık bırakılması Hint bülbülünü mutlu edecektir.
 • Hint bülbülleri elde tutmaya alışmak istemezler. Elde tutmaya alıştırmak istendiğinde bundan korkarak strese girmektedirler.
 • Hint bülbüllerinin değişik sesleri bulunmaktadır.

Hint Bülbülü Bakımı

Hint bülbülünün bakımı çok kolaydır. İlk defa kuş bakacaklar için Hint Bülbülü ideal bir seçimdir. Kafesleri sakin ve güvenilir bir alanda olmalıdır. Hint Bülbülü gün ışığı direk alan bölgelerde beslenmesi onları huzursuz ve mutsuz etmektedir. Evde bulunan soba, kalorifer, klima cihazlarının yakınlarında olmalarından rahatsızlık duymaktadırlar. Bu yüzden bu cihazlardan uzak bir alanda kafesi bulunmalıdır.

Hint Bülbülü Beslenmesi

Hint Bülbülü beslenmesinde özellikle yavru zamanlarında yem tercih edilmelidir. Bu yemler pet shoplarda Hint Bülbülü için tasarlanmış yemler olabilir. Bu yemleri dengeli bir şekilde kullanılarak sağlık bir şekilde Hint Bülbülü yetiştirilmesi mümkündür. Kuş fazla kilo aldığında verilen yemi azaltmak yerine kuş kafesten çıkartılarak egzersiz yaptırılmalıdır. Böylece kuşun gereksiz kilo alması önlenebilir. Ayrıca kafesteki kuş her zaman taze suya erişimi olması gerekmektedir. Bu yüzden kuşun suyu 2 günde bir tazelenmelidir.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri