Hint Bülbülü Bakımı

Hint Bülbülü Bakımı

Hint Bülbülü (bir diğer adı Zebra ispinozu) çalılık alanlarda yaşayan doğal yaşamı seven bir kuş cinsidir. Anavatanları Afrika, Avusturalya ve Asya olan bu canlılar artık evlerde en çok beslenen kafes hayvanı olarak dünyanın her yerinde satılmaktadır.

Hint Bülbülünün Karekteristik Özellikleri

Hint Bülbülü Özellikleri
 • Bilimsel olarak Taeniopygia guttata ismi ile bilinir.
 • Ortalama 12 kg ağırlığında, 12 cm boyundadır.
 • Doğadaki ortalama süresi 2- 5 yıl arasındadır.
 • En belirgin fiziksel özellikleri beyaz ve toprak renkli olup gagaları kırmızı turuncu arasıdır.
 • İspinoz kuş familyasının en küçük cinsidir.
 • Doğada sürü halinde gezerler.

Hint Bülbülünün Beslenmesi

Hint Bülbülü Beslenmesi

Doğada çalılar ve toprak içerisinde buldukları tohumlarla beslenen hint bülbülünün kafeslerdeki beslenmesi diğer kuş türlerine verilen yemlerle aynı olmaktadır. Hint bülbülleri bu yemleri severek tüketirler.

Özel olarak hazırlanan tropikal yemleri de çok severler. Doğaları gereği bu beslenme türüne aşina olan hint bülbülünün bu yemlerle beslenmesi gelişimini olumlu yönde etkiler. Bu yemlerin diğer kuş yemlerinden farkı çok daha ufak tanecikli olması ile ayırt edilmektedir.

Hint Bülbüllerinin severek yediği bir diğer yem çeşidi ak darıdır. Diğer yemleri arasında bulundurulması gereken yemler, kırmızı darı, sarı darı, nijerya tohumu olabilir. Meyve kategorisinde ise öncelikli elma olmak üzere muz, armut, çilek ve havuç sevdiği meyvelerdendir.

Hint Bülbülünün Temizliği

Hint bülbülünü diğer kuşlardan ayıran bir diğer özellik ise muhakkak kafeslerinde olmazsa olmaz olan kuş kumudur. Kuş kumu hint bülbülünün toksinlerden arınması için gerekli temizlenme aracıdır.

Yavru Hint Bülbülü İçin Evde Hazırlanacak Mama

Daha yavru iken alınan ve kafeste bakılması gereken yavru hint bülbülü için hazırlanacak mama tarifi; öncelikle paket veya köy sütü ile beslemek ve bunu iğnesi çıkartılmış bir enjektörü biberon gibi kullanarak yapmak mümkün.

Bu besin dışında haşlanmış yumurta sarısı iyice ezilerek verilebilir. Pötibör bisküvi ufaltılarak verilebilir. Bu besinlerin yoğunluğunu azaltmak için bal, su, ve darı yağı kullanılabilir. Su içmeyi çok seven hint bülbülünün kafesinden suyu eksik etmemek gerekir.

Hint Bülbülü Üreme Şekli

Hint Bülbülü diğer kuş türlerinde olduğu gibi yumurtlama şeklinde ve her mevsim ürer. Yaz ayları ve gün ışığının yoğun olduğu dönemler üreme sıklığı daha çok görülür. Üreme zamanı dişi olanlar da bir sakinlik sezinlenir ve bir yuva hazırlama telaşı görülür. Ancak hint bülbülü yumurtladıktan sonra yumurtanın boş olduğunu anlama iç güdüsüne sahip olduğu için boş olan yumurtaları kırar ve kabukları yer.

Erişkin olan bir hint bülbülü 9. aydan itibaren üremeye başlar.

Hint Bülbülü Üreme Aşamaları

 • 14 günlük bir kuluçka süreleri vardır.
 • 21. günden sonra vücutlarında tüylenme başlar.
 • 40 günden sonra tamamen bağımsız olmaktadır.
 • 35. günden sonra ilk tüy değiştirme görülür.
 • 90. günde yetişkin bir hale gelir.
 • Dişiler 9. ay erkekler 3. aydan itibaren eşleşebilir.

Soylarını devam ettirmek için sürekli üreyen bu kuşlar tek veya birden fazla eşle çiftleşebilir. Ortalama 5 yumurta yapma olasılığına sahip olan hint bülbülünün kuluçka aşaması 3. yumurtlamadan sonradır.

Bakım

Hint bülbülü evde beslenecek ise ona uygun genişlikte bir kafes seçilmelidir. Dişi ve erkek bir arada yaşayacaksa kafes içerisinde rahat edebilecek bir ebatta seçilmelidir. Yavrulama aşamasında daha büyük kafeslere alınmalıdır.

Aksi takdirde kavga ve hastalık sonucu kayıplar yaşanabilir. Kafes ortamı periyodik olarak temizlenmelidir. Tırnak ve gaga kesim işlemlerini de düzenli olarak yapmak gerekir. Bu bakım bülbül için çok büyük rahatlık ve yaşam kalitesini yükseltmeye yardımcı olur.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

1 Yorum

 • Merhaba benim Hint bülbüllerim var bir disi bir erkek ve eve geleli 2 hafta oldu dışkıları sarı ve yesil renkte ve sulu neden acaba ama halsizlik yememe içmeme gibi davranmaları yok

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri