Hasta Muhabbet Kuşları Ne İle Beslenmelidir?

Hasta Muhabbet Kuşları Nasıl Beslenmelidir?

Kuş besleyen insanların birçoğu, hasta muhabbet kuşları ne ile beslenmelidir? sorusuna yanıt arar. Bu durumda bilinmesi gereken farklı durumlar söz konusudur. İlk olarak muhabbet kuşlarının sıklıkla yakalandığı hastalıkların neler olduğunu, bu hastalıkların belirtilerinin neler olduğu, kesin tanı için ne yapılması gerektiği araştırılır. Ayrıca; tanı sonrası beslenme için nelerin uygun olduğu, beslenme yanında dikkat edilmesi gereken durumların neler olduğu, beslenme sonrasında hastalığın ne kadar sürede sona ereceği gibi konular merak edilir.

Muhabbet Kuşlarının Sıklıkla Karşılaştığı Hastalıklar Nelerdir?

Muhabbet kuşları, birçok kuş türüne kıyasla oldukça hassas bir vücuda ve bağışıklık sistemine sahiptir. Bu yüzden hastalanma ihtimalleri de diğer kuşlara oranla daha yüksektir.

Muhabbet kuşlarında sıklıkla görülen hastalıklar:

  1. İshal veya kanlı ishal olarak adlandırılan hastalık
  2. Kuş gribi adı verilen bir sağlık sorunu
  3. Kuş ateşlenmesi ve buna bağlı iştahsızlık
  4. İştahsızlık sonucu ortaya çıkabilecek olan çeşitli hastalıklar

Olarak ifade etmek mümkündür.

Bu hastalıklar bir anda ortaya çıkmaz. Çeşitli durumlar sonucunda ortaya çıkar. Hastalıklara neden olan sorunların bilinmesi ve bu sorunlara göre önlem alınması gerekir.

Muhabbet Kuşlarının Hasta Olmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Muhabbet kuşlarının çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden olabilecek farklı etkenler vardır. Bu sebeplerin bilinmesi, hastalıkların önlenmesi adına oldukça önemli bir durumdur.

Bu faktörler:

  1. Yanlış beslenme aralıkları
  2. Muhabbet kuşlarının tüketimine uygun olmayan yem tercihleri
  3. Kuşlara gereğinden fazla yem verilmesi
  4. Susuz bırakılma durumu
  5. Muhabbet kuşlarına uygun olmayan hava şartlarında kuşları bulundurma

Gibi faktörler sonucunda hastalıklar ortaya çıkar.

Bu sebeplerin bilinmesi ve uygulanmaması, muhabbet kuşlarının sağlığı açısından oldukça önemlidir. En doğru ve sağlıklı yemler, doğru zaman aralıklarında verilmelidir.

Muhabbet Kuşlarının Yakalandığı Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Kuşlar hakkında, hasta muhabbet kuşları ne ile beslenmelidir? sorusu, sıklıkla sorulan bir sorudur. Ancak bilinmesi gerekir ki, hasta olmadan önce de belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler; muhabbet kuşunun iştahsız olması ile başlangıç gösterir. Bu aşama genel olarak hastalık boyunca devam edecektir.

Daha sonra kuş üzerinde bir durgunluk ve pasif hareket hali gözükür. Bu aşama biraz zaman alabilir. Yani muhabbet kuşunda görülen hareketler günden güne daha da yavaşlar ve kuş artık en pasif haline gelir.

Bu durum oldukça önemli bir belirtidir ve dikkate alınması gerekir. En son aşamada ise ishal, kuş ateşi, tıksırma olarak adlandırılan kuş belirtileri ortaya çıkar. Bu aşama ise, kuşun hastalık durumunun ciddiyetine bağlı olarak sürecektir. Zamanında ve doğru müdahale, beslenme olmadığı zaman kuşun kaybedilmesi sonucu dahi ortaya çıkabilir.

Muhabbet Kuşlarında Kesin Tanı İçin Ne Yapılmalıdır?

Belirtiler ortaya çıktıktan sonra hastalıktan şüphelenen kuş sahibi, eğer imkanı varsa kuşu veteriner hekime götürmelidir. Bu imkan yoksa telefon ile iletişim sağlanabilir, öneriler ve yapılması gerekenler uygulanabilir. Bunun yanı sıra, evcil hayvan satıcıları da çok çeşitli hayvanlar yetiştirdiği için bilgi sahibidir.

Bu satıcılarla iletişime geçerek sorunlar belirtilebilir ve öneriler alınabilir. Bahsi geçen imkanlar kişinin elinde yoksa, yani veteriner hekime ulaşma veya satıcı ile görüşme durumları sağlanamıyorsa da anlamanın farklı yöntemleri vardır.

Bunun için belirtiler en iyi haliyle gözlemlenir. Kuşun hareketlerine ve yeme, içme gibi faaliyetlerine bakılır. Daha sonra tıksırma var mı veya ishal mi diye kontrol edilerek muhabbet kuşunun hastalığı hakkında ortalama olarak bilgi sahibi olunabilir. Ancak kesin tanı için veterinere gitmek gerekir.

Hastalığı Belirlenen Muhabbet Kuşları Ne İle Beslenmelidir?

İlk olarak dikkat edilmesi gereken durum, hasta muhabbet kuşlarının su tüketmesi durumudur. Sıvı tüketimi ile metabolizma hareketi sağlanmalıdır. Bunun dışında veteriner hekim tarafından belirtilen bir ilaç veya özel bir yem varsa, o yemler tercih edilmelidir.

Eğer bu şekilde özel olarak beslenmesi için bir yem belirtilmemiş ise de, muhabbet kuşunun kendi yemlerinden verilmelidir. Her zaman verilen miktarın yarısından biraz fazlasının tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Hasta olduğu belirlenen kuşlarda; eğer ishal durumu ve kanlı ishal varsa bu durumu önleyici katı kuş yemleri ve bol miktarda su, eğer ateş durumları varsa da su ve ateş düşürücü gıdalar, ilaçlar tercih edilmelidir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap