Hasta Kuş Nasıl Anlaşılır? 5 Önemli Detay

hasta kuş nasıl anlaşılır

Kuşların bazıları konuşur fakat bu onların hasta olduklarını söyleyebileceği anlamına gelmez. Ağrıları olup olmadığını anlamak kolay değildir. Çünkü kuşlar hastalık ve yaralanma belirtilerini çok iyi şekilde saklarlar. Vahşi doğada yaşamanın kanunları arasında kötü durumda olduğunu diğerlerine belirtmemek yer alır. Eğer kuşunuz da bir farklılık sezdiyseniz aşağıdaki ipuçlarına bakarak hasta olup olmadığını anlayabilirsiniz. Genel olarak görülen bu önemli detaylar hasta kuş nasıl anlaşılır sorusunu yanıtlayabilir. Eğer belirtilerin birden fazlası varsa kısa süre içerisinde veterinere gitmelisiniz.

 Vücudunun Bir Kısmını Kullanma

Kuşlar genel olarak tek ayak üzerinde uyurlar. Bu durum dışında olarak tek ayak üzerinde durduğunu ve diğer ayağa hiç geçmediğini görürseniz ayağına dikkatle bakmalısınız. Bunun yanı sıra kanatlar için de aynı şey geçerli. Kanadının bir tarafında tuhaflık varsa kanatlarını da kontrol etmelisiniz. Eğer bir sıkıntı içerisindeyse sizden kaçacak ve yaralı bölgeye ulaşmanızı istemeyecektir. Hasta olan bölgeyi maskelemek ne de olsa doğalarında var.

Kısık Gözler Hastalık Belirtisi

Kuş siz görmeden hastalanmış ya da yaralanmış olabilir. Bu yüzden acı çektiği için de gözlerini kısarlar. Bu hareketi eve yeni gelen kuşlar da yapar. Onu rahat bırakın diye uykusu varmış gibi davranır. İkisi arasındaki farkı biliyorsanız sorun yok. Zaten hastalık belirtilerinin birden fazlasına sahip olmanız gerekiyor. Sadece bir belirti ile hasta olduğunu anlayamayız. Göz yaralanması ve hastalık nedeniyle acı çekmesi kısık gözler demektir.

Sinirli Kuşun Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evcil kuşlar narin ve cana yakındır. Onları sinirli görmek bizleri şaşırtır. Sinirli olmalarının nedeni çok fazladır. Bu yüzden öncelikle nedenini anlamalısınız. Eğer ortada görülen bir sorun yoksa veterinere danışmalısınız. Saldırganlık yapan kuşu daima bir sorunu vardır. Hasta olması da bu sorunlardan biridir. Bunun dışında kafesi küçükse, eşi ile anlaşamıyorsa, yavru sahibi olduysa, çiftleşme zamanı geldiyse ve daha birkaç neden yüzünden saldırganlık yaparlar. Bu konu hakkında yazmış olduğumuz makaleye göz atabilirsiniz.

Hasta Olan Kuş iştah Kaybı İle Anlaşılır

Papağan ve muhabbet kuşu gibi evcil kuşların metabolizmaları gayet iyidir. Bu nedenle de sık sık beslenmeleri gerekir. Eğer farklı şekilde yemek yemiyorsa ya da az yiyorsa bir sebebi vardır. Yem değişikliği yapmadıysanız neden yemediği için cevap aramalısınız. Mevsimsel tüy değişikliği, hormonlar durumlar (çiftleşme, üreme), stres ve üşütme gibi sorunlar iştah kaybına yola açar. iştah kaybı ile birlikte kilo kaybı da varsa vakit geçirmeden veterinere gitmelisiniz. Sağlık ihmale gelmez. Kuşlar zaten minik ve hafif canlılardır. kilo kaybederlerse hızlı bir şekilde hastalanıp ölebilirler.

Sağlıklı Bir Kuş Daima Aktiftir

Garip bir şekilde uyuşuk davranan kuş hasta olabilir. Uyuşukluk, depresyon ve yorgunluk kuşlara özgü bir şey değildir. Onlar sık sık beslenir, arada bir uyur, uçar ve öterler. Bu durumlar dışında hiç ötmeyen, sürekli aynı yerde duran ve hep uyumak isteyen kuş sizi korkutur. Panik yapmadan önce neden bu halde olduğunu öğrenmeye çalışmalısınız. Örneğin, gece ışığı açık bıraktıysanız o da güzel uyuyamamıştır ve uykusuzluk nedeniyle tekrar karanlık olup uyumayı bekliyordur. Kafes üzerini örterek ona yardımcı olmaya çalışın ki gücü yerine gelsin.

Her zaman cıvıl cıvıl öten sevgili kuş birden değiştiyse ve hiç ötmüyorsa hemen panik yapmayın. Diğer detaylarına da göz atın ve bununla birlikte veterinere danışın. Sabah sizi cıvıl cıvı sesi ile uyandırması için ona iyi bakmalısınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap