Hamile Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Hamile Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu beslerken, kuşun cinsiyetinin ve cinsiyet karakterlerinin bilinmesi her açıdan önemlidir. Dişi muhabbet kuşu besleyenler, kuşun çiftleşme isteklerini anlamalı ve yanında eşi yoksa uygun eş almalıdır. Muhabbet kuşlarının yumurtlayabilmesini ve çiftleşmesini destekleyebilmek için kafes içerisinde uygun ortamın oluşturulması gerekiyor.

Kafes içerisinde uygun ortamın olduğunu gören muhabbet kuşları çiftleşecek ve yumurtlamaya başlayacaktır. Kuş sahipleri, kuşların hareketlerini takip etmeli, uygun ortamı oluşturmalı ve bu süreci kuşların rahat atlatmasını sağlamalıdır. Bunlar yapıldığında, kuşlar çiftleriyle birlikte hareket eder ve çiftleşmeye başlarlar.

Kuşlar Ne Zaman Çiftleşir?

Doğada yaşayan muhabbet kuşları çiftleşmek için bahar ve yaz aylarını tercih ederler. Muhabbet kuşlarının özelliklerinde dolayı çiftleşmelerini gündüzlerin uzun olduğu yapmalarıdır. Evinde muhabbet kuşu besleyenler, kuşlarında çiftleşme belirtilerini gördüklerinde, uygun ortamı oluşturmalı ve yapay ışıklandırma ile bulundukları ortamın aydınlık olmasını sağlamalıdır.

Muhabbet kuşları, eşleri ile uyumlu olabilmek ve çiftleşebilmek için ortalama 12 saat gün ışığına ihtiyaç duyacaktır. Muhabbet kuşları, 6 aylık olduktan sonra çiftleşmeye hazır hale gelirler. Evcil muhabbet kuşlarının fiziksel gelişimi takip edilmeli ve çiftleşmeniz 10. Aydan sonra yapılması sağlanmalıdır. Bu kuşları sağlığı açısından önemlidir.

Muhabbet Kuşunun Hamileliği

Muhabbet kuşları, çiftleşme isteklerini ve diğer durumlarını, bazı davranışsal hareketleri ile gösterirler.

Çiftleşme sonrasında muhabbet kuşunun hamilelik durumlarını gösteren belirtiler şunlardır;

  • Kilo alırlar,
  • Fiziksel görünümünde az da olsa şişkinlik görüntüleri oluşur,
  • Davranışları değişir,
  • Dişi kuş daha sessiz ve sakin durur,
  • Yumurtlama yuvasını sürekli didikler ve temizler,

Bunları gözlemleyen muhabbet kuşu sahipleri, dişi kuşlarının hamile olduğunu anlayabilir ve uygun ortamı oluşturarak, destek olabilirler. Hamile olan muhabbet kuşlarında fiziksel olarak bir değişiklik görmek mümkün olmayabilir. Normal kilosunun biraz arttığını görebilirsiniz.

Hamile kalmış dişi muhabbet kuşu, kafes içerisinde eskisine göre daha sakin durur ve fazla ses çıkarmayacaktır. Yumurtlama süreci yaklaştığında düzenli olarak tekrar eden hareketler yapar ve kendisini yuvaya kapatabilecektir. Kafesinde beslediği kuşta bu değişiklikleri gözlemleyenler kuşlarının hamile olduğunu anlayabilirler.

Yumurtlama Dönemi

Muhabbet kuşları yetişkinlik durumlarına göre yıl içerisinde birden fazla kuluçkaya yatmaktadır. Muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra 20 gün kuluçka dönemi geçirirler. Dişi kuş kuluçkada yatarken, erkek kuş, dişi kuşu besleyecektir.

Dişi muhabbet kuşunuzun hamilelik dönemini iyi takip etmeli ve o süre içerisinde, strese girmesine neden olacak olaylardan uzak tutmaya çalışmalısınız. Bulunduğu ortamın sakin ve huzurlu olmasını sağlamalısınız. Yumurtlama döneminde, ortamın iyi olmaması, kuşun strese girmesi, riskli bir yumurtlama dönemi geçirmesine neden olabilecektir.

Bu durumlarda birçok muhabbet kuşunun yumurtlama döneminde öldüğü bilinmektedir. Kuluçka döneminde de yuva kontrolü yapılmalı, anne kuşun yuvada olması sağlanmalıdır. Yuva kontrol işlemleri hızlı yapılmalı ve zorunlu hijyen bakımları yapılmalıdır.

Yumurtalardan çıkan yavruları, anneleri kursak sütü ile besleyecektir. Yumurtalardan çıkan her yavrunun bir iki gün içerisinde ölüm riski vardır ve bu muhabbet kuşlarında olağan bir durumdur. Yuva kontrol edilmeli ölen yavru varsa hemen yuvadan alınmalıdır.

Çiftleşme Belirtileri

Dişi muhabbet kuşları, kafeste tek yaşıyorsa, bazı hareketleri ve renk değişimleri ile çiftleşme isteğini belli eder. Kuş sahipleri, bu süreci takip etmeli ve uygun eş seçimi yaparak, erkek kuş satın almalıdır. Dişi muhabbet kuşları, çiftleşmek istediklerinde bazen eşsiz de yumurtlayabilmektedir. Ancak bu yumurta boştur ve içerisinden yavru çıkmaz. Burun deliklerinin bulunduğu cere bölgesinin kahverengine döndüğünü, kuşun kafes tellerini kemirdiğini gördüğünüzde çiftleşme isteği olduğunu anlamalısınız.

Eş Seçimi

Muhabbet kuşlarını besleme kadar uygun eş seçimi de çok önemlidir. Dişi ve erkek muhabbet kuşları, belirli dönemlerde çiftleşme isteyecek ve bunu davranışsal ya da fiziksel bazı değişkenlikler ile gösterecektir. Dişi kuşunuza erkek eş alırken, kuşun sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Erkek kuş dişi kuştan birkaç ay büyük olmalıdır. Bu kuşların uyumları ve sağlıklı çiftleşmeleri açısından önemlidir. Dişi kuş çiftleşmeye hazır olduğunda, cere rengi kahverengi olurken, erkek kuşta cere bölgesi mavi renge dönüşür. Her iki kuşunda çiftleşmeye hazır olması gerekiyor. Eş seçiminde bu ayrıntıya dikkat edilmelidir. Eş alındığında, kuşların birbirlerine saldırgan davrandığını ve uyumsuz olduklarını gördüğünüzde eş değiştirmelisiniz.

Dişi Muhabbet Kuşunun Takibi

Dişi muhabbet kuşu besleyenler, kuşlarının yumurtlamasını ve yeni yavruların çıkmasını istemektedir. Bunun için kuşların çiftleşme dönemleri takip edilmeli ve kuşun hamile olup olmadığı gözlemlenmelidir. Dişi kuş çiftleşme istediğinde yuvalıkta daha fazla vakit geçirir ve yuvayı düzenlemeye başlar. Gezerken kanatlarını sağa ve sola düşmüş şekilde durur. Dişi kuşlarda dışkı miktarı büyür ve insanların serçe parmağının dörtte biri kadar olur.

Bu belirtilen, dişi muhabbet kuşunun hamile olduğunun belirtileridir. Bu durumlar gözlemlendiğinde, beslenmesine ve ortamın daha elverişli olmasına dikkat edilmelidir. Kuşun strese girmemesi sağlanmalıdır. Strese giren dişi muhabbet kuşları zor bir yumurtlama döneme geçirir ve olumsuz durumlara neden olabilir. Dişi kuş görsellerini inceleyerek, birçok belirtiyi daha rahat takip edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

1 Yorum

  • Benim kuşum 1 ay oldu almışım bu 2 3 gündür çok ses çıkarıyor ama böle mutsuz gibi erkek çok bağırıyor kadın da ona bakarak bağırıyor neden bu böle oluyor bide her gün durduğu kafes içinde farklı yerde duruyorlar

Yorum Yap