Halka Boyunlu Kumru Özellikleri Ve Bakımı

halka boyunlu kumru özellikleri

Halka boyunlu kumru özellikleri arasında hem içeride hem de dışarıda bakılabilir olması yer alır. Bu özellikte onlara bakmak isteyenler için özel bir avantajdır. Ülkemizde hem güvercin hem de kumru olarak tanınırlar. Ayrıca oldukça canayakındırlar.

Güvercinler üç yüz adet türe sahiptir ve onlardan biri de halka boyunlu olanlardır. Afrika’ya ait olsalar dünyanın her yerinde onları görmek mümkün. Çünkü birçok alt türe sahipler. Bu yazımızda halka boyunlu güvercin özellikleri hakkında bilgiler sunacağız. Bakımının nasıl yapılacağı konusunda endişe içinde olanlar yazımızı okuyarak bilgilere ulaşabilirler.

Halka Boyunlu Kumru

Daha önce belirttiğimiz gibi bu kuş türü Afrika’ya aittir. Ancak dünyanın her yerinde bir alt türünü de bulabilirsiniz. Örnek olarak; meyve güvercinleri Avustralya’da yaşarken yas güvercinleri ise Kuzey Amerika’da bulunurlar. Sadece Sahra’nın en sıcak bölgeleri ile kutupları en soğuk alanlarında onları göremezsiniz.

Güvercinlerin her biri farklı yaşama sahip olurken farklı yerlerde de yaşamak isteyebilirler. Nesli tükenmekte olan bir kuş türü olmasa da 300 türden 59’u yok olma tehdidi altındadır.

Vahşi hayatta Halka boyunlu kumrular suya yakın yerleri tercih eder ve meyveler ile beslenirler. İhtiyaçları doğrultusunda su kaynağına sahiplerse her ortamda yaşamlarını sürdürürler. Su ve beslenme onların üremesi için büyük bir faktördür.

Halka Boyunlu Kumru Karakteristik Özellikleri

İyi bir ilgi ve bakım ile bu kuş türünü evcilleştirmek kolaydır. Ayrıca elle beslenen halka boyunlu kumru oldukça cana yakın bir karaktere sahip olur. Genellikle insanlara karşı tatlı ve nazik tavırlar sergilerler. Bunun yanı sıra papağanlar gibi ısırmaya çalışmazlar. Halka boyunlu kumrular ısırsa dahi papağanlar kadar canınız yanmaz bunun nedeni yumuşak gagaya sahip olmalarıdır. Gaga yapıları papağanlar kadar güçlü ve sert değildir.

Bu kuş türünün bazıları insanlara karşı diğerlerinden daha az yaklaşımda bulunabilirler. Bunun için ilgilenme ve bolca sevgi gerekir. Elbette zaman geçtikçe size daha çok alışacaktır. Kuşlar yapıları gereği ürkek ve hassas canlılardır. Barışçıl karakteristik özellikleri nedeniyle çocuk sahibi aileler için iyi bir evcil hayvan olabilirler.

Bakımları Hakkında Genel Bilgiler

Etkileyici güzelliğe sahip olan halka boyunlu kumrular bakımı kolay olan kuşlar arasındadır. Papağanlar gibi bakımı oldukça zor olan kuş türlerini sahiplenmekte güçlük çekenler için bu kuş türü mükemmel bir seçim olabilir. Bununla birlikte evcil hayvan olarak güvercinler oldukça popülerdir. Bu nedenle onları beslemek ve onlara yardım etmek isteyen kişiler oldukça fazladır.

Kafes ortamında öyle çok eşleşirler ki yetim kalan yavru bulmak hiç de zor değildir. Ayrıca güvercinler için bir kafes bulmak oldukça kolaydır. Kafesi kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak zamanınız yoksa evcil hayvan dükkanlarında da bulabilirsiniz.

Boş zamana sahip olanlar ve huzur verici bir uğraş arayanlar için güvercin bakımını önerebiliriz. Nazik, uysal yapıları ve huzur verici sesleri ile dinlendirici nitelikte birkaç saate sahip olmak bu kuşlarla mümkün. Yaşlı ya da genç fark etmeksizin herkes bir güvercin sahibi olabilir ve bakımını yapabilir. Bu nedenle deneyime sahip olmak gerekmez. Ancak diğer evcil kuşlar gibi onlar da ilgi beklerler ve bakımları için dikkat gerekir.

halka boyunlu kumru

Çengel gagalı dediğimiz papağanlar kadar eğlenceli olmasalar da onları da kendine özgü etkileyici kişilikleri vardır. Özenle bakıldıklarında sahiplerine uzun yıllar boyunca arkadaşlık edebilirler.

Daha öncede belirttiğimiz gibi halka boyunlu kumrulara içeride de dışarıda da bakabilirsiniz. tek bir kumru için 75 cm genişliğinde bir kafes yeterli olacaktır. Kumrular yerde çok fazla zaman geçirdikleri için kafes altlarındaki teli çıkartmanız gerekir ya da altlıksız olanları tercih edebilirsiniz. Uçmaları için de birkaç tane tünek almayı unutmamalısınız.

Eğer bir halka boyunlu kumru sahibi iseniz yalnızlıktan sıkılmamaları için onunla ilgilenmeniz gerekir. Kafes dışında uçmasına izin verip onu mutlu edebilirsiniz. Ne de olsa kumrular daima çift hâlinde yaşarlar bu nedenle biz mutlu bir çift gördüğümüzde onlara çifte kumrular diye hitap ederiz. Bunun yanı sıra kafes içindeyken mutlu olmaları için salıncak ve ayna alabilirsiniz. Diğer oyuncaklar onların ilgisini çekmeyecektir.

Halka Boyunlu Kumru Fiziksel Özellikleri

Halka boyunlu kumruların vücutlarının büyük bir kısmı gri tüyler ile kaplı kalan kısımlarda kahverengi tonları hakimdir. Evcil olan kumrular saf beyaz, mandalina, alaca ve turuncu gibi birçok renge sahip olabilir. Hatta gökkuşağının renklerini de taşıyabilirler. Bu üreticilerin seçici eşleşmelerinden kaynaklı bir durumdur.

En çok görülen halka boyunlu kumru renkleri ise gri ve beyazdır. Gözler ve gaga rengi siyah iken ayakları mor rengindedir. Erkeklerin boyları biraz daha büyük olsa da cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur. Çünkü birbirlerine benzerler.

Kumrular güvercin ailesinden gelir ve bu nedenle D vitaminine ihtiyaç duyarlar. Dışarıda bakımını yapmıyorsanız arada bir balkona koyup güneş ışığı almasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra veterinere danışıp D vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Aksi hâlde hasta olabilirler.

Kumru Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta bu kuş türleri meyve ve tohumlar ile beslenirler. Bazı türlerin ara sıra böcek ile beslendiği de söylenmektedir. Anca çoğu kumru vejeteryandır. Bu nedenle kafes ortamında yetiştirilen bir kumru yumuşak gagalı kuşlar için üretilen yemler ile beslenmelidir. Bazı kumru sahipleri muhabbet kuşu yemleri ile besleme yaptıklarını belirtiyorlar.

Bu kuşlar çiğneme özelliğine sahip olmadıkları için çiğneme oyuncağı ihtiyacı da duymazlar. Ancak diğer evcil kuşlar gibi onlar da kafes dışında ilgi beklerler. Birkaç saatlik uçuş onların her gün sahip olması gereken bir eylemdir. içeride bakılanlar kafesten salınabilir. Ancak dışarı bakılanlar kaçıp geri gelmeyebilirler. Güvercin eğitimi bu konuda oldukça kolay iken kumrular içi aynı şey geçerli değildir.

Bu kuş türünde en çok görülen hastalık kanserdir. Belirtileri ise ağız çevresinde renk değişikliği, yara ve nadiren de ishaldir. Bununla birlikte bu hastalık parazit önleyici ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra kafes temizliği ve hijyen de hastalık kapmamaları için çok önemlidir. ihtiyaçları kadar D vitamini almazlarsa yani güneş ışığı görmezlerse hasta olabilirler. Kapalı alanda bakıyorsanız UV aydınlatması almanız gerekir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap