Güvercin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Güvercin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Güvercin yaşı ayırt etmek için öncelik, bir güvercinin yavruya kusup kusmadığının anlaşılması için ağız kısımlarına bakmak olacaktır. Tam olarak ağızlarının yan kısmı yıpranmış ise o güvercin genç değildir, çünkü yavruya kusmuş bir kuştur ve bu da onu yaşlı bir kuş yapar. Bunun aksine ağızlarının yan kısmında herhangi bir yıpranma belirtisi yoksa genç bir kuşa bakıyorsunuz demektir. Ağızlarının yan kısmındaki yıpranmanın sebebi ise yavruları kusarken bu işlemi ağızlarının yanından yapmalarıdır.

Güvercin yaşı ayırt etmenin diğer bir yolu da gagalarının alt tarafının büyümesi ve sakal gibi aşağı doğru uzamasıdır. Gaga altlarının büyük olmasının yanı sıra, burunlarının üst kısmında da hafif bir şişlik vardır ve burun üstünün büyük ve yıpranmış olması da onun yaşlı bir kuş olduğunun göstergesidir.

Güvercinler Kaç Yıl Yaşar?

Güvercin yaşı dışında diğer merak edilen sorulardan biri de güvercinlerin ortalama yaşam süreleridir. Evcil güvercinler ortalama 8 ile 10 senelik bir hayat sürerler denilebilir. Doğal ya da kendi yaşam alanlarında görülen güvercinler arasında 15 yıl yaşayabilen güvercinler de bilinmektedir. Tabi ki bir güvercinin ortalama yaşam süresi çevresel faktörlere de bağlıdır. Güvercinler barınma ortamları, beslenmeye bağlı problemler, yakalandıkları çeşitli hastalıklar ve diğer yırtıcı kuşların onlara verdiği zararlar da göz önünde bulundurulduğunda yaşamlarının kısalma ihtimali artmaktadır.

Güvercinlerin Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler

Güvercinlerin yaşam sürelerini etkileyen faktörleri sıralamak gerekirse bunlar;

  • Beslenme
  • Çevresel Faktörler
  • Biyolojik Faktörler olarak tanımlanabilir.

Güvercinlerin Yaşamında Beslenme

Beslenme faktörü güvercinin yaşını belirlemesinde önemlidir. Evcil güvercinler beslenmekte zorlanma yaşamaz iken doğal yaşam alanlarındaki güvercinler de kendi besinini bulabilmektedirler. Ancak iki güvercin türünün de besinlerini bulmak konusunda karşılaştığı sorunlar onların beslenmesini, dolayısıyla da yaşam sürelerini doğrudan etkileyebilmektedir. Örneğin tarım alanlarındaki ilaçlamalar ve o alanlarda bulunan zehirli gıdalar onların hayatlarını etkileyebilir.

Beslenmenin güvercinlerin yaşam sürelerini belirlenmesine başka bir örnek ise düzenli beslenmeleridir. Güvercinler bir gün içerisinde kendi ağırlıklarının 10’da 1’i kadar yem tüketebilmeleri ile bilinmektedirler. Bunun üstünde veya altında yapılacak olan beslenme, onların hastalanmasına sebebiyet verir bu da yaşam sürelerini doğrudan etkiler.

Çevresel Faktörler

Güvercin yaşamını etkileyen çevresel faktörler de vardır. Güvercinler doğal yaşam alanlarında birçok yırtıcı kuş türü için mükemmel bir av seçeneğidir. Bu da onları risk altında bulunan bir kuş yapar. Baykuş, şahin ve atmaca gibi yırtıcılar güvercinleri iyi bir av olarak görmektedir. Yaşam süreleri de bu durum karşısında etki görür.

Biyolojik Faktörler

Biyolojik etkenler arasında ise güvercinlerin hastalanmaları örnek olarak gösterilebilir. Güvercin yaşı hastalanmalarında önemli bir faktördür. Çünkü yavru ve ergen bir güvercinin bünyesi diğer güvercinler kadar sağlam olmayabilir ve bu da onu kolayca hastalanmasına yol açabilir. Güvercinlerin ilk iki yılı onların en riskli zamanlarıdır ve hastalıkların en çok yaşandığı yaş grubu olarak bilinir.

Güvercinlerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Güvercinlerin cinsiyetinin ayırt edilmesi zor değildir. Öncelikle cinsiyetinin belirlenmesinde sesinin inceliği veya kalınlığı ve kafalarının büyüklüğü gibi birtakım özellikleri gözlemlemek önemlidir. Eğer sesi kalınsa veya iri bir güvercinse onun erkek bir güvercin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun aksine sesi eğer ince çıkıyorsa veya boyları kısa ve kendileri küçükse bu da dişi güvercindir diyebiliriz.

Cinsiyetleri bir başka yöntem ile de ayırt edilebilir. Gagaları çekildiğinde güvercin tedirgin olursa dişi güvercindir. Ancak bu harekete tepkisiz kalırsa erkek güvercindir. Diğer bir kriter de boyunlarının kalınlığı ve inceliğidir. Boyunları kalınsa erkek, ince ise dişi olduğu söylenebilir. Bunun dışında güvercinlerin cinsiyeti çiftleşme dönemlerinde de belli olur.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap