Güvercin uçurmak için ne yapmalıyız?

güvercin nasıl uçurulur

Güvercin uçurmak için ne yapmalıyız?

Bugünkü konumuz Güvercin uçurmak için ne yapmalıyız ? Güvercin nasıl uçurulur ? Güvercin beslemek hobiden öte bir tutkudur. Güvercin besleyen kişiler merhametli bir yüreğe ve birçok arkadaşa sahiptirler. Onlar için hayat daima huzurlu ve keyiflidir. Hayvan besleyen herkes verdiği keyfi ve huzuru başka bir yerde bulamazlar bu nedenle de hobilerinden vazgeçmek onlar için imkânsızdır. Bu hobilerden biri de güvercin bakmaktır. Öncelikle güvercin nasıl alıştırılır, güvercin nasıl çağrılır ve güvercin uçurmak için ne yapmalıyız sorularının yanıtlarını öğrenir sonra da uzmanlığa doğru yol alırlar.

güvercin nasıl uçurulur

güvercin nasıl uçurulur

Güvercin nasıl alıştırılır?

Güvercin nasıl alıştırılır sorusu güvercin beslemenin en önemli püf noktasıdır. Bu konuda uzman olanlar ne yapacağını gayet iyi bilip diledikleri güvercini satın alır ya da kendileri yuva yaparak çoğaltırlar.  Güvercini uçurmadan önce eğer sizin elinizde doğduysa ya da yavru olarak aldıysanız biraz büyümesini beklemelisiniz. İyice tüylenen yavru güvercin 2 hafta sonra uçmaya hazırdır. İlk defa uçacak olan güvercinler sahipleri tarafından kanatlarının bantlanmasıyla dolaşır yuvasında. Bunun nedeni güvercinler öncelikle yuvayı görmeli ve tanımalıdır. Özgür bir şekilde dolaşanlar ne yapacağını bilemeyip ilk uçuşlarında kaybolur ve yuvalarını bulamazlar. Bu nedenle her gün bir iki saat bantları çıkarılır ve uçurulursa tekrar bantlanarak yuvasına koyulursa o güvercin alışma süresini tamamladıktan sonra bir daha yuvadan gitmek istemez. Ne kadar uzağa uçarsa uçsun yuvasının nerede olduğunu ve güvenli olduğunu bilir.

güvercin resmi

güvercin resmi

Güvercin beslemenin ve uçurmanın elbet kuralları vardır. Bir güvercine ilk uçuşunu yaptırmak istiyorsanız maalesef onu aç bırakmalısınız. Kursağında yem olmadığından yani kursağının boş olduğundan emin olduktan sonra kanatlarına yapıştırdığınız bantları açıp uçmasına izin verebilirsiniz. Aksi takdirde ürkek olan güvercin geri gelmeyebilir. Güvercini başkasından satın aldıysanız onun kafesine kadar bile gidebilir. Açlık bu nedenle önemli bir konudur. Aç olan güvercin daima yuvasına geri gelir.

Güvercin nasıl çağrılır?

Güvercin biraz uçtuktan sonra yakın bir yere konacaktır çünkü açılık ile uçmak kolay değildir. Aç olan güvercini çağırmak için yere yem atmanız ve biraz uzağında beklemeni onun güvenini kazanmak için çok önemli. Yerdeki yemleri gören masum güvercin elbet tekrar yuvaya yaklaşacaktır. Yavaş ve emin adımlarla onu ürkütmeden yuvaya sokun ve daha sonra kanatlarını bantlamayı unutmayın. Direk üzerine yürürseniz korkup kaçabilir bu nedenle önce yuva ardından bantlama işlemi yapılmalı.

Güvercin yuvasını bulabilir mi?

Güvercinlerin kendine özel olarak bahşedilmiş yön bulma kabiliyetleri vardır. Güvercin yuvasını elbette bulabilir ve önemli olan sizin ona sunduğunuz yuvayı ve hayatı beğenmiş ve alışmış olmasıdır. Her gün birkaç saat özgürlüğüne izin verdiğiniz suyunu ve yemini asla aksatmadığınız sürece yuvasını çok sevecek ve oradan ayrılmak istemeyecektir. Bu nedenle bantlı kanatlarla öncelikle yuvasını tanımasını ve arkadaşlarını ailesini öğrenmesini sağlarsınız daha sonra da yavaş yavaş özgürlük ve beslenme sunduğunuz için hayatın keyfini çıkartmaya başlayıp size özel yetenekleri ile ödül sunmasını bekleyebilirsiniz. Bu ödüller takla gibi özel kuş uçuş yetenekleri olabilirler. Havada defalarca takla atan kuşların bunu seve seve yaptığını elbette anlıyor ve hatta düzenlenen yarışmalardan sahiplerine para ödülü kazandırdıklarını da biliyoruz.Sizlere fikir vermesi açısından bir video bırakıyoruz.Böylelikle Güvercin uçurmak için ne yapmalıyız ? konumuzun sonuna geldik

Önerilen konumuz : Yavru ördek cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?

 

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap