Güvercin Ne Yer?

Güvercin Ne Yer?

Her canlıda olduğu gibi güvercinler içinde sağlıklı ver dengeli beslenmek oldukça önemli bir konudur. Güvercin besleyen kişiler yem karışımları hazırlarken onların ihtiyaçları doğrultusunda hazırlamaya özen göstermelilerdir. Bu besin güvercinlerin içinde olduğu değişik dönemlere göre de değişim gösterir.

Örneğin güvercinler yaz ayları sıcaklıklarında değişik kış ayları soğuklarında ise daha değişik davranışlar içerisine girebilirler. Hazırlanacak olan yem karışımları akla gelebilecek herhangi bir karışımdan meydana gelebilir.

Güvercin ne yer diye merak edenler için şunları söylemekte fayda vardır; buğday, mercimek, pirinç, bezelye ve mısır güvercinler için oldukça yararlı besin kaynağı oluşturur. Fakat bu yemler güvercinler için iri taneli kalacağından küçük taneli yapmak onların sağlığı açısından oldukça önem arz eder ve yemelerini daha da kolaylaştırır.

Aynı zamanda güvercinler mevsimlerine göre az yağlı veya daha yağlı besinlere de ihtiyaç duyabilir. Güvercinler için çiftleşme süreci ve bu dönemde alınan besinlerde oldukça önemlidir. Örneğin bu dönemde; kuru üzüm, dut, fıstık, fındık, ceviz gibi ürünler az miktarda verilerek istek arttırıcı olabilir.

Güvercin Beslenmesi

Güvercinler yaklaşık 40-50 gr arası bir miktarda yem tüketirler bu yüzden güvercinlere verilecek yem miktarının bu gram aralığına uygun olmasında fayda vardır. Bu gramlardan fazla yem tüketen güvercinler aşırı doydukları için maalesef ölebilirler.

Güvercinlere yem verme tek öğün olabileceği gibi 2 öğünde olabilir burada önemli olan kişinin gram miktarına uymasıdır. Güvercinleri yemleme işi yapılırken küçük ve az sayıda olan güvercinlere yemler yemlikte verilirken büyük olanlara ise yemleme işi titizlikle temiz bir ortamda yapılmalıdır.

Kısacası kümes tabanına direk yem atılmamalıdır çünkü hastalık taşıyan güvercin dışkılarının yeme bulaşması diğer güvercinlerin de hastalanmasına sebep olur. Bu yüzden yemleme işlemi basit bir işlemmiş gibi görülse de aslında oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir konu olarak karşımıza çıkar.

Güvercin Yemleri

Güvercinler burçak yemleri kolaylıkla sindirebilirler ve burçak yemleri oldukça yüksek proteine sahiptir. Çavdarlı yemler ise güvercinlere çok verilmemelidir. Çünkü çavdarlı yemler güvercinlerin sulu dışkı yapmalarına sebep olur. Aynı zamanda güvercinler yemlik baklayı tüketirken çok isteksiz olurlar ancak baklayı da tam tersi çok severek tüketirler.

Güvercinlerin Tüy Değişiminde Beslenme

Tüy değiştirme süreci güvercinleri oldukça etkileyen bir dönem olarak karşımıza çıkar. Bu dönemde güvercinler eskiye nazaran daha durgun ve sanki hastaymış gibi olabilirler. Güvercinler tüyleri dökülüp tüy çıkarırken oldukça huysuz olurlar ve sürekli kaşınırlar. Güvercinlere bu dönemde vitamin takviyesi oldukça önemlidir ve güvercinler tüy değiştirme esnasında amino asitler ile desteklenmelilerdir.

Güvercinlerde protein yüksek oranda tüy yapısında bulunur. Tüy dökümü sırasında da sağlığını koruyabilmesi için yeteri seviyede protein alması gerekir. Bu dönemde güvercinlere verilen yemlerdeki yağ oranının düşük olması da yeni çıkan tüyleri parlak olmasını sağlar.

Güvercin Yemleri Nelerdir?

 • Yulaf: dünyada hayvan yemi olarak üretilen yulaf güvercinler için sağlıklı bir besin kaynağıdır.
 • Buğday: binlerce çeşidi olan buğday da güvercin beslemek için tercih edilebilir besinler arasındadır.
 • Pirinç: eğer bir güvercin bir hastalıktan dolayı sulu dışkı yapıyorsa onu pirinç ile beslemek bu sorunu tez zamanda çözer.
 • Mısır: büyük taneli olduğu için mısırların güvercinler için kırılarak verilmesinde fayda vardır. İri halde verilen mısır güvercinin sağlığı açısından zarar taşır.
 • Mercimek: güvercinler tarafından çok fazla sevilen bir yem çeşididir.
 • Fasulye: iri olan fasulyelerde güvercinlere kırılarak verilmelidir.
 • Bezelye: tohumları güvercinler için yem olarak da kullanılır.
 • Bakla: güvercinler tarafından pekte sevilerek tüketilmez. Baklalar da güvercinlere kırılarak verilmelidir.

Güvercinlerin Su İhtiyacı

Doğada bütün canlıların sağ kalabilmesi için su olmazsa olmazlardandır. Diğer bütün canlılar gibi güvercinlerde günlük su tüketimine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden onların su ihtiyaçları günlük olarak ve taze su verilerek karşılanmalıdır. Suya eğer ilaç ya da vitamin koyulduysa o su kümeste çok fazla bekletilmemeli güvercin tükettiği kadarını tükettikten sonra kalan su kümesten çıkarılmalıdır.

Uzun süre bekleyen ilaçlı ve vitaminli su zamanla fayda sağlamaktan çıkar ve güvercine zarar vermeye başlar. Verilen su güneş ışığına da çok fazla maruz kalmamalıdır. Güvercinlere su verilen kaplarda haftada bir kez yıkanmalıdır. Bütün su kapları fırça ile temizlenerek tertemiz hale getirilmelidir.

Güvercin Sağlığı

Güvercinlerin sağlığı açısından en önemli konu kümes bakımıdır.

Güvercinlerin sağlığı için;

 • Kümes belirli aralıklarla havalandırılmalı ve buralarda küçük havalandırma delikleri bulunmalıdır.
 • Kümes hemen her gün temizlenmelidir.
 • Kümesin büyüklüğünün güvercinler için yeterli olup olmadığına dikkat edilmeli ve güvercinlerin rahat edebileceği bir boyutta kümes yapılmalıdır.
 • Kümes içerisindeki havanın ısısına da dikkat edilmelidir. Havası ne çok soğuk nede çok sıcak olmalıdır.
 • Kümesin tabanının kuru olması da güvercinlerin sağlığı açısından önem taşır.
 • Güvercin bakımını üstlenecek kişilerin bu maddeleri dikkate alarak beslemeye başlamaları onların işini oldukça kolaylaştırır.

Güvercin Bakımı

Bir güvercinin temizliği sahibinden başlar. Bundan ötürü kişi güvercini ne kadar ele almaz ise güvercinde kendisini bir o kadar temiz ve pırıl pırıl yapmış olur. Çünkü güvercinler gerekli şartlar oluşturulduğu vakit kendi kendilerini temizleme yeteneğine sahip canlılardır.

Bunun yanı sıra güvercin bakan kişi haftada bir defaya mahsus çok derin olmayan bir kaba su doldurarak güvercini koyabilir bunun yanı sıra o suya biraz da sirke eklemek güvercinlerde oluşabilecek bit oranını ciddi manada azaltır ve güvercinin zayıflamasını engeller.

İnsanlar kış ayları çok soğuk geçtiği için güvercinlere kış aylarında banyo yaptırmaktan çekinirler. Kış aylarında ise önüne çok sıcak olmamak kaydıyla sıcak su koyulabilir çünkü güvercinler yaz kış fark etmeksizin yıkanmak isteyeceklerdir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap