Güvercin Kümesi Nasıl Olmalı?

Güvercin Kümesi Nasıl Olmalı?

Güvercin yetiştirmekte olan hemen hemen her insan, güvercin kümesi konusunda araştırma yapar. Güvercinlerin daha rahat bir şekilde yaşaması, sağlıklı olması ve nesillerini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için kümeslerinin de belirli bir düzene sahip olması gerekir. Kümesin; güvercinler için uygun yapıda olması ve fayda sağlaması için gereken malzemelerin temin edilmesi, daha sonra da olması gereken şekilde güvercin kümeslerinin ayarlanması gerekir. Konu hakkında; güvercinlerin kümeslerinin nasıl bir yerde olması gerektiği, hangi özellikleri içeriyor olması gerektiği, konularının da bilinmesi gerekir.

Güvercin Kümesi İçin Neler Gerekir?

Güvercinler için hazırlanacak olan kümeslerin yapılması için bazı malzemelere ve belirli bir alana ihtiyaç duyulur.

Bununla beraber, güvercinler için kümes ayarlanmak istendiği zaman gereken malzemeler şu şekildedir:

  • Kaç tane güvercin için kümes yapılmak isteniyorsa, o ölçüde büyük bir kümes yapılması gerekir. Her altı güvercin için bir metrekare olacak şekilde alan hazırlanması gerekir. Bu nedenle de olması gereken alana yetecek şekilde tuğla gerekir.
  • Tuğlaların istenen şekilde sabitlenmesini sağlamak amacıyla bir miktar çimento
  • Çimentoların hazırlanması için yeterli oranda su
  • Yem ve su koymak için kullanılacak olan kaplar
  • Isı dengesini ayarlamak, güvercinlerin rahat bir şekilde uyumasını ve dinlenmesini sağlamak, üzerinde vakit geçirmelerine olanak sağlamak amacıyla; yumuşak çalı olarak nitelendirilen dal veya bir miktar saman

Gibi gerekenler, güvercinler için kümes ayarlanmak istendiği zaman kullanılması gereken malzemelerdir.

Güvercin Kümesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

İlk olarak, eğer imkan varsa yerden bir miktar yüksekte olan bir alan (çatı katları veya düz dam üzeri gibi yüksek alanlar) belirlenir. Bu alanın temizlenmesi sağlanarak çimento hazırlığı tamamlanır. Çimentolar ve tuğlalar kullanılarak küp şeklinde veya dikdörtgen olan bir yapı hazırlanır. Bu yapının üst kısmı; isteğe göre tuğlalar ile isteğe göre de saç olarak nitelendirilen ince metal yapılarla kaplanır.

Metal yapılar güneşi çekerek güvercinlerin sıcak zamanlarda ölümüne dahi neden olabileceği için; üzerinin saman veya yeşil ot yardımıyla güneş almayacak şekilde kaplanması gerektiği de bilinmelidir. Daha sonra iç kısma da saman yerleştirilerek su ve yem kaplarının da koyulması sağlanarak, güvercinler için uygun olan kümes ayarlanır.

Güvercin Kümesi Nasıl Olmalıdır?

Güvercinler için hazırlanacak olan kümeslerin nasıl olması gerektiği araştırılıyorsa; dikkat etmek gereken bazı unsurların olduğu, bu durumlara dikkat edildiği zaman güvercinlerin daha rahat bir şekilde yaşam sürdüğü gözlemlenecektir. İlk olarak, eğer ortamın şartları ve kişinin imkanları el veriyorsa güvercinler için olan kümeslerin yüksek bir alanda olması sağlanmalıdır. Bu sayede; sabahları güvercinler serbest bırakıldığı zaman ve akşam olduğunda tekrar dönmeleri gerektiği zaman yönlerini daha rahat bulacaklardır, kaybolma ihtimalleri en az düzeye inecektir.

Bir diğer olması gereken özellik ise, kümesin yapısıdır. Kümesin; ne sıcaklığı tamamen yansıtan, ne de tamamen içe alan bir yapıda olmaması gerekir. Isı dengesinin sağlanması için tuğla veya kerpiç olarak ifade edilen yapılardan kümesler yapılabilir. Bu sayede güvercinlerin; soğuk havalarda donması, sıcak havalarda sıcaktan ölmesi gibi sorunlar ortadan kalkacaktır.

Olması gereken bir diğer özellik, güvercinler için hazırlanan kümesin; ne çok küçük ne de çok büyük olmaması, ideal olarak boyutlandırılan bir kümes olmasıdır. Gereğinden fazla büyük olan kümesler, güvercinler arası yabancılaşma sorununa neden olacaktır. Benzer şekilde gereğinden daha küçük olan kümesler; güvercinlerin birbirine zarar vermesine, yumurtalar bulunduğu zaman kırılmasına veya kümes içinde kavgalara neden olabilir. Bu nedenle ideal boy olduğuna emin olunmalıdır.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap