Güvercin Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Güvercin Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Güvercin yetiştirme işiyle ilgilenmekte olan veya evde güvercin beslemekte olan insanlar; güvercin cinsiyet ayrımı işleminin nasıl yapılması gerektiğini tam olarak bilmelidir. Güvercinlerin cinsiyetlerinin ayrılması; üremelerine yardımcı olmak, dişi veya erkek olarak cinsiyete bağlı güvercin satın almak isteyen insanların beklentilerine yanıt vermek veya cinsiyet özelliklerinden dolayı güvercinlerin daha yakından tanınmasını sağlayarak bakımlarına devam etmek amacıyla gereklidir. Bu nedenle, güvercinlerin cinsiyetlerini ayırmak için yapılması gerekenler veya bu işlemin kimler tarafından yapılması gerektiğini öğrenmek oldukça önemlidir.

Güvercin Cinsiyet Ayrımı Kimler Tarafından Yapılabilir?

Güvercinlerin cinsiyet ayrımının yapılması, hem güvercinlerin sağlıkları açısından hem de üremelerini devam ettirmek açısından tespit edilmesi gereken bir durumdur. Bazı kuş hastalıkları yalnızca erkek güvercinlerde, bazı hastalıklar ise yalnızca dişi güvercinlerde ortaya çıkabilir. Güvercinlerin cinsiyetlerinin tespit edilmesi sonucunda da bu hastalıklar daha net bir biçimde tespit edilir ve önlem alınır.

Bu konunun her yönden önemli olmasına bağlı olarak, güvercin cinsiyetlerinin; doğru yöntemler uygulanarak, doğru gözlemler sonucunda ve bu işten anlayan kişiler tarafından yapılması gerektiği bilinmelidir. Güvercinler hakkında bilgi sahibi olan ve cinsiyet ayrımı yapabilecek olan kişiler şu şekildedir: veterinerler, hayvan bakıcıları, uzun zamandır güvercin yetiştiriciliği yapan kişiler, gözlem yapma yeteneğine sahip olan güvercin bakıcılarıdır.

Güvercin Cinsiyet Ayrımı Nelere Göre Yapılır?

Dişi ve erkek olan güvercinlerin farklı özellikleri taşıyor olması, cinsiyet ayrımı için de belirli özelliklere dikkat edilmesine neden olmuştur.

Bununla beraber, güvercinlerde cinsiyet ayrımının yapıldığı başlıca konular şu şekildedir:

  • Güvercinlerin boyun kısmının kalınlık durumu, dişi ve erkek olan güvercinlerde farklıdır. Bu nedenle cinsiyet ayrımı yapılırken ilk olarak boyun kalınlığına bakılır.
  • Dişi güvercinler, belirli dönemlerde yumurtlama yaparlar. Bir güvercinin uzun zaman boyunca yumurtlama yapmaması onun erkek cinsiyeti olduğunu belirtirken, yalnızca bir kez dahi yumurtlama yapmış olması o güvercinin dişi cinsiyete sahip olduğunu gösterir.
  • Güvercinlerin tüy yapıları, dişi ve erkeklerde farklı boyutlarda ve inceliktedir. Tüy yapısının incelenmesi, cinsiyet belirlemesi yapılırken değerlendirilmeye tabi tutulan konular arasında yer alır.

Başlıca, güvercinlerin cinsiyetlerini ayırmak için değerlendirilen konular bu şekildedir. Bu durumların nasıl incelenmesi gerektiği de bilinerek cinsiyet ayrımı yapılabilir.

Güvercinlerin Cinsiyet Ayrımı Yapılması Nasıl Sağlanır?

Güvercinler için yapılacak olan cinsiyet ayırma işleminde, ilk olarak belirli süre boyunca güvercinin gözlemlenmesi gerekir. İlk olarak elde bulunan güvercinlerin tüy yapısının nasıl olduğu değerlendirilir. İnce ve sık yapıda tüyleri olan güvercinler dişi, kalın ve daha az sayıda tüyleri bulunan güvercinler ise muhtemel olarak erkek cinsiyet özelliklerindendir.

Ancak yalnızca bu değerlendiremeden cinsiyet ayrımı yapmak yanlış sonuçlara ulaşamaya neden olabileceği için, bir sonraki aşama olarak güvercinlerin boyun kısmının kalınlık durumu değerlendirilir. Boynu kalın olan güvercinler erkek, boynu daha ince yapıda olan güvercinler ise dişidir. Son olarak ise yumurtlama gözlemleri değerlendirilir. Eğer bir güvercinin yalnızca bir kez olsa dahi yumurtlama yaptığı görülmüşse, o güvercin dişidir. Bu durumlar değerlendirildiği zaman güvercinlerin cinsiyetleri anlaşılacaktır.

Güvercin Cinsiyet Ayrımı Ne Kadar Zaman İçinde Yapılır?

Güvercinlerin cinsiyetlerini ayırma işlemi genel olarak uzun zaman içerisinde yapılan bir işlem değildir. Aksine, bu alanda uzman olan kişiler tarafından beş dakika içerisinde dahi tamamlanabilir. Ancak güvercin yetiştiriciliğine yeni başlayan veya bu konuda bilgi sahibi olmayan insanların gözlem yapması gerektiği için bu işlem; yaklaşık olarak on gün ile bir ay içerisinde yapılmış olacaktır. İlerleyen süreçlerde bu zaman aralıklarının kısalacağı da bilinmelidir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap