Gölgeli (pionus) Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

gölgeli pionus papağanı özellikleri

Gölgeli pionus papağanı özellikleri arasında esmer olarak tanınmaları da yer alır. Nazik bir yapıya sahip olan gölgeli papağanlar orta boy kuş cinsleridir. Ayrıca diğer papağanlardan daha sessiz oldukları için apartmanda bakılmaya da uygundur.

Bakımı kolay olan orta boy kuş cinsleri arasında gölgeli pionus papağanları da yer alabilir. Çünkü evcil kuş konusunda deneyim sahibi olmayanlarda bu papağanlara bakabilirler. Elbette öncelik olarak sadece bakımlarını değil tüm özelliklerini ele almalısınız. Uzun ömre sahip olmaları, büyük bir kafese ihtiyaç duymaları, fiziksel ve karakteristik özellikleri ve daha birçok konuyu ele alarak bir tüylü dost edinebilirsiniz. Bu nedenle gölgeli pionus papağanı özellikleri hakkında yazmış olduğumuz yazımızı okuyabilirsiniz.

Gölgeli Pionus Papağanı

Bu papağan türü renkli tüylere sahip değildir. Ayrıca sahip olduğu renkler gri, mavi, mor ve pembe gibi birkaç renk olsa da genel olarak daha çok gri tonlar öne çıktığı için diğer renklerin varlığı çok fark edilmez. Gölgeli pionus papağanı Güney Amerika ülkesine aittir. Bununla birlikte vahşi hayatta birçok ülkede yaşayabilirler. Bu yaşam alanları arasında Brezilya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyana’sı ve Kolombiya’nın bazı bölgeleri yer alır.

Genellikle yaprak ve çalılar arasında yaşarlar. Çevrelerinde yiyebileceği besinler oldukça her yerde zorlanmadan yaşayabilirler. Bunun yanı sıra avcılardan uzak olan alanları tercih ederler. Kuş yetiştiricileri sayesinde bu papağan türü artık dünyanın her yerinde bakılabiliyor.

Gölgeli Pionus Papağanı Karakter Özellikleri

Gölgeli pionus papağanı sessiz ve bakımı kolay bir kuş türü olarak popülerdir. Ayrıca utangaç ve soğukkanlı olmalarına rağmen iyi bir iletişimle sahiplerine karşı oldukça sevecen olurlar. Tüm ev halkı ile iletişimde bulunmayı çok sevdikleri için her aile bireyi onunla ilgilenebilir.

Diğer papağanların sahip olduğu sadece bir kişi ile iletişim kurma özelliği bu kuşlarda oldukça düşüktür. Eğer yavru iken bir gölgeli pionus yani esmer papağan alıp sahiplenirseniz onunla iletişim kurmak ve evcilleşmesini sağlamak daha kolay olacaktır.

Eğitim almayı sevdikleri için boş zamana sahip olduğunuzda keyifli vakit geçirmek için tüylü dostunuza bir şeyler öğretebilirsiniz. Ayrıca konuşma konusunda büyük bir yeteneğe sahip olmadıkları için yalnızca birkaç kelime öğrenebilirler. Ancak uzun süre bir eğitim ile kelime kapasiteleri yirmiye kadar çıkabilir.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Papağan türleri arasında yer alan en bakıma ihtiyaç duyan ve talepleri en az olan kuşlardan biridir, esmer papağanlar. Büyük bir kafes ve büyük bir oda onlar için harika bir yuva olacaktır. Kafes içinde ve dışında hareket edip uçacakları için büyük ve güvenli bir ortam oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

Diğer kuşlar gibi kafesleri onların yuvaları olduğu için içerisinde tünek, salıncak ve merdiven gibi eğlenmesini sağlayacak olan malzemeler de olmalıdır. Sadece beslenmesine dikkat etmek de yeterli değildir. Fiziksel açıdan sağlıklı olmalarının yanı sıra psikolojik olarak da sağlıklı olmalılar.

Kuşlar arasında en çok görülen aspergilloz hastalığı ne yazık ki bu kuşlarda da görülmektedir. Bu hastalığın en önemli belirtisi zor nefes almaktır. Ayrıca bu mantar enfeksiyonu ölümcül olabilir. Ancak temizliğe önem verip kaliteli bir beslenme planı hazırlarsanız hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Eğer sahip olduğunuz papağan aspergilloz hastalığına yakalanırsa erken tanı ile ilaçla tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Bu papağanlar küçük kafeslerde tutulduğunda ve kafes dışında hareket etmesine izin verilmediğinde obezite hastalığına yakalanabilirler.

gölgeli pionus papağanı

Gölgeli Pionus Papağanı Fiziksel Özellikleri

Esmer papağan yani gölgeli pionuslar vücutlarının neredeyse tamamını kaplayan gri ve kahverengi tüylere sahiptir. Ayrıca koyu renkli bir kuştur. Gün ışığında tüylerinin güzelliği daha net bir şekilde ortaya çıkar. Kanatlarının kenarlarında ve kuyruklarında parlak bir mavi renk tonu hâkimdir. Ayrıca boyun, göğüs ve karın kısımlarında pembe ve kırmızı arasında yer alan renk tonlarını görebilirsiniz. Kuyruklarının alt kısmında ise parlak kırmızı renginde tüyler vardır.

Monomorfik özelliğe sahip kuşlar oldukları için dişi ve erkek ayrımı yapmak için cerrahi bir müdahale gerekir. Eğer çift olarak alacaksanız kuş üreticisinden bilgi alabilirsiniz.

Esmer papağanlar her gün kafes dışında olmak isterler. Bu yüzden her gün onlarla her gün en az üç saat ilgilenmek gerekir. Eğer tüylü dostunuz için yeterince büyük bir kafese sahip değilseniz bu zaman dilimi biraz daha artabilir. Kısa bir zaman da dışarıda kalmış olsa da güvenli bir ortam oluşturmayı unutmamanız gerekir. Bu nedenle kapılar ve pencereler kapalı olmalıdır. Ayrıca klima gibi hava akımı yapan cihazları da çalıştırmamalısınız. Çünkü hastalanabilirler. Üşümelerinin yanı sıra kaza yapıp yaralanmamaları için dikkatli olmalısınız.

Yuvasında eğlenmesini ve sağlıklı bir hayat sürmesini istiyorsanız onun için salıncak ve ayna gibi kuş aksesuarları almanız gerekir. Kafes dışında olduğu kadar kafes içinde de egzersiz yapmalı yani hareket etmeliler. Bunun yanı sıra bu papağanlar salıncakları çok severler.

Beslenmeleri Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta esmer papağanı meyve, tohum ve çiçek ile beslenirler. Bu nedenle kafes ortamında bakılırken kaliteli karışık yem dışında meyve ve sebze ile beslenmeleri gerekir. Ayrıca bağışıklıklarını arttırmak için vitamin ve kalsiyum takviyeleri gerekir. Besinlerin çeşitli olması yemek yemeye daha fazla ilgi duymasını sağlarlar. Çünkü her gün aynı besinleri yemek onları sıkabilir.

Gölgeli papağanın diyetlerinin yüzde sekseninin kuş yemleri oluştururken kalan kısmını meyve ve sebzeler tamamlar. Ayrıca her sabah sevgili dostunuza taze yiyecekler verebilirsiniz. Bununla birlikte doyduğundan emin olmalısınız. Çünkü her papağan farklıdır. Vereceğiniz besin oranı çeyrek bardak ile bir bütün bardak arasında değişebilir. Bu yüzden kaptaki yiyeceklerin bittiğini görürseniz tekrar yenileyebilirsiniz. Ancak miktarı az tutmaya çalışmalısınız.

Obezite hastalığına yakalanmamaları için yağ oranı yüksek olan yiyecekleri bu papağanlara vermekten kaçınmalısınız. Ayrıca tatlıyı çok severler ve ne kadar çok verseniz de yerler. Bu nedenle seviyor diye abartıya kaçmamaya çalışmalısınız.

Gölgeli pionus papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • İlk kez papağan sahibi olacaklar için uygun bir türdür.
  • Birkaç kelime konuşabilirler. Bunun için onları eğitmeniz gerekir.
  • Gürültülü olmadıkları için apartmanda bakılabilirler.

Gölgeli pionus papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Utangaç ve soğuk davranabilirler.
  • Kafes dışında en az üç ya da dört saat hareket etmeleri gerekir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap