Gökkuşağı İspinozu Özellikleri

Gökkuşağı İspinozu Özellikleri

En güzel evcik kuş türlerinden biri olan Gökkuşağı ispinozu özellikleri ile ünlüdür. Onlar parlak renkli göz alıcı tüylere sahiptirler. Bunun yanı sıra insanlara karşı çekingen olmaları onlara ayrı bir cazibe ekler. Bu nedenle de evcil kuş sahiplenmek isteyenlerin birden gözdesi oluverirler.

Gökkuşağı ispinozları Kendi familyaları içinde birbirleri ile olan iletişimleri oldukça güçlü olsa da insanlarla iletişim kurmayı tercih etmezler. Bu nedenle onları kafes dışına çıkartmak ya da eğitim vermek zorunda kalmazsınız. Evde kuş cıvıltısı sahibi olmak istemenin yanı sıra bakımı zor olanlar için zamanı olmayanlar bu kuş türüne dikkat kesilmeli. Gökkuşağı ispinozu özellikleri hakkında yazmış olduğumuz yazıyı sonuna dek okuyarak onlar hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Belki de renkli bir cıvıltı sahibi olmaya eksin olarak karar verirsiniz. O zaman hemen başlayalım!

Gökkuşağı İspinozu Karakteristik Özellikleri

Gökkuşağı İspinozu Avustralya’ya ait bir kuş türüdür. İngiliz kuş bilimci tarafından karısı için bu kuşlara gökkuşağı ispinozu adı verildi. Ardından bu küçük ve güzel kuşlar Avrupa’ya ithal edildi. Kısa süre içerisinde de kuş severler tarafından popüler bir evcil hayvan oldular. 1960 yıllarından sonra popülerlikleri iyice arttı. Bu nedenle onları yakalayıp satanlar da çoğaldı. Yakalanma nedeniyle sayıları bir hayli azaldı. Tahmini olarak bu kuşların sayısı vahşi hayatta sadece iki bin beş yüz adet olduğu söyleniyor. Tehlikede olan kuş türleri arasında yer aldıkları için neredeyse tüm familyası evcil hayvan olarak bakılıyor.

Gökkuşağı ispinozları sürü hâlinde dolaşır ve yaşarlar. Onları Gökyüzünde uçarken görmek oldukça keyiflidir. Bu keyfi evde yaşamak için de birkaç ispinoz sahibi olmak isteyebilirsiniz. Birkaç olarak belirtmemizin sebebi onların yalnız yaşamayı sevmemelerinden kaynaklıyor. Vahşi hayatta daima sürü hâlinde yaşar ve çiftleşme zamanı gelince de eşleri ile birlikte yaşarlar. Bu nedenle eve en az iki adet gökkuşağı ispinozu almalısınız. Böylece hiçbiri yalnız kalmayacak ve siz de onunla ilgilenmek zorunda olmayacaksınız. Birbirleri ikle keyifli bir yaşam süreceklerinden emin olabilirsiniz. Yalnız ikisinin dişi olduğundan emin olmalısınız.

İki adet erkek ispinoz yan yana gelince nadirde olsa birbirlerine saldırganlık yapabilir. Bunun yanı sıra biri dişi biri de erkek olursa da üremek isteyebilirler. Bu nedenle de kafeste bir yuva kutusu olmalı. Çift ispinozlar üreme konusunda oldukça başarılıdır. Bu nedenle durmadan çoğalırlar. Bu durum size uygun değilse daha önce belirttiğimiz gibi iki dişi ispinoz almalısınız. Bu kuşlar tek eşlidir ve eşleri ölünce depresyona girerler.

Gökkuşağı İspinozu Bakımı

Evinizde çocuk, yaşlı, bebek varsa ya da apartmanda yaşıyorsanız korkmadan ispinoz sahibi olabilirsiniz. Onlar kimseye zarar vermediği gibi kimseyi de rahatsız etmezler. Genellikle kafeste yaşadıkları için bakımları da oldukça kolaydır. Hatta bazıları küçük kuş kafesinde bile yaşayabilir. Bunlar arasında zebra ve sosyete ispinozları yer alır.

Gökkuşağı ispinozları canlı bitkilerle dolu olan bir kafes içerisinde mutlu ve mesut yaşayabilir. Canlı bitki dışında tünekler, oyuncaklar ve aksesuarlar da elbette kafes içinde olmalılar. Oldukça hassas bir yapıya sahip oldukları için deneyimli kuş sahiplerinin onlara bakmasını öneririz. Küçük olmalarına rağmen büyük karaktere sahiptirler. Kolayca strese girebilirler ve hastalıklara karşı da oldukça hassaslar. Bu kuşlar soğuğa dayanamazlar bu nedenle oda sıcaklığı daima ılık bir seviyede olmalı.

Bu kuşların metabolizma hızı oldukça yüksek olduğu için hareketli kuşlardır. Zamanlarını da kafes içinde geçirdikleri için kafes içerisine tünek ve oyuncak koymalısınız. Ayrıca kafes içinde rahatça uçması için biraz büyük boyda olanlardan almalısınız. Oyuncak ve eşyaları çiğnemedikleri için uzun süre dayanırlar.

Gökkuşağı İspinozu Fiziksel Özellikleri

İspinoz ailesini tartışmasız en güzel türleri gökkuşağı ispinozlarıdır. Hem erkek hem de dişiler mavi, mor, sarı, kırmızı ve yeşil renklerinde parlak tüylere sahiptir. Erkek gökkuşağı ispinozları dişilerden daha parlak tüylere sahiptir. Bu birçok kuş türünde aynıdır.

ispinozlar kafa kısmında yer alan tüylerin renklerine göre ayrılırlar. Örneğin, diğer türlerin yanı sıra siyah başlı, kızıl başlı ve sarı başlı ispinozlar. Vahşi hayatta bu kuşların kafa renkleri genel olarak siyah olsa da üreticilerin seçici üretimleri nedeniyle değişik renkler ortaya çıkmıştır.

Sahip oldukları ses oldukça yumuşaktır. Yüksek sese sahip olmadıkları için ne sizi ne de komşuları rahatız etmezler. Bu nedenle de apartmanda bakılmaya uygunlar. Çocuklu aileler de korkmadan ispinoz kuşu sahiplenebilirler. Çünkü, çocuklara karşı saldırgan davranışta bulunmazlar. Sessiz kuşlar oldukları için alçak ve cıvıl cıvıldırlar. Kuşlar arasındaki en sessiz ve rahatlatıcı ses tonu onlara aittir diyebiliriz.

Gökkuşağı ispinozu konuşma yeteneğine sahip olmadığı için konuşacak kuş sahibi olmak isteyenler başka bir kuş türü sahiplenmeli.

Bu kuşlar stres altındayken birçok hastalığa sahip olabilirler. Bunlardan biri de hava kesesi akarı enfeksiyonudur. Ayrıca kene gibi parazitlere ve pullu bir yüze sahip olabilirler. Pullu yüz stres yaşadığını belirten bir özelliktir. Herhangi bir enfeksiyon, deneyimli bir kuş veterinerinin acil müdahalesini gerektirir. Kuşun tırnaklar veya gagasında aşırı büyüme varsa, bir kuş bakıcısından veya veterinerden yardım istemelisiniz.

Gökkuşağu İspinozu Beslenmesi

Bu güzel kuşlar ot tohumlar ve böcekler ile beslenirler. Kafes içinde ise taze meyve ve sebze ayrıca tohum karışımı ile yapılmış yem yerler. Sabah ilk işiniz olarak onu beslemelisiniz. Ayrıca bir kez de akşam beslemelisiniz. Meyve ve sebzeler günlük ihtiyacının yarısını karşılamalıdır. Onlar her gün vücut ağırlıklarının üçte biri kadar yerler.

Eğer ona havuç ve kabak gibi sert yiyecekler verecekseniz ince doğramalı ya da rendelemelisiniz. Karahindiba onların favori yiyeceğidir ve yeşillikleri bütün ya da doğranmış olarak verebilirsiniz. Kafes içine konulan tüm yiyecekler yenmediklerinde temizlenmelidir. Aksi hâlde çürüyüp bakteri oluştururlar. Ayrıca mürekkep balığı kemiği vererek kalsiyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz. İspinozların bazıları mürekkep balığı kemiği sevmezler. Bu yüzden onlara istiridye kabuğu da verebilirsiniz.

Gökkuşağı ispinozu olumlu özellikleri

  • Bakımı oldukça kolaydır ve kafes dışında ilgi beklemezler.
  • Kuşlara göre oldukça sessizler bu nedenle de apartmanda bakılabilirler.
  • Görsel güzelliğe sahipler.

Gökkuşağı ispinozu olumsuz özellikleri

  • Büyük bir kafes gerekir.
  • En az iki tane sahiplenmek gerekir.
  • Sahipleri ile iletişim kurmayı sevmezler.

Görsel güzellikleri sizi etkilemeyi başarmakta zorluk çekmezler. Onlara bakmak oldukça kolaydır ve ötüşleri de bir o kadar güzeldir. Bu nedenle bir gökkuşağı ispinozuna sahip olmak isteyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap