Goffin Kakadu Özellikleri Ve Bakımı

goffin kakadu papağanı özellikleri

Son derece zeki ve eğlenceli bir kuş sahibi olmak istiyorsanız Goffin kakadu özellikleri ilginizi çekebilir. Çünkü bu kuş türü için ayıracak boş zaman sahipseniz harika bir arkadaş olabilir. Onlar eğlenceli, dışa dönük ve sevecendirler. Bakımı kolay olduğu için bir kakadu sahip olmak isteyenler bu türü tercih edebilirler.

Unutmamalıyız ki, bir evcil hayvan sahiplenmeden önce buna hazırlıklı olup olmadığımızı kesin olarak anlamalıyız. Bunun için de bolca araştırma yapmalı ya da deneyim sahibi olan kuş bakıcılarına danışmalıyız. Deneyim sahibi kuş bakıcıları konusunu size bırakıyor bizler bu yazımızda Goffin kakadu papağanı için aradığınız birçok konuyu ele alıp detaylı bir şekilde belirteceğiz. Yazımıza ek olarak bir şey sormak isterseniz yorum kısmında sizleri bekliyor olacağız.

Goffin Kakadu Papağanı

Karakter olarak diğer kakadu türleri ile aynı olsalar da Goffin kakadu boy olarak biraz daha kısadır. Ayrıca diğer büyük kakadular gibi ilgi ve sevgi beklerler. Bu nedenle her gün birkaç saatlik randevunuz var demektir. Eğer bunun yapmazsanız yabani ve huysuz bir kuş ile yaşamak zorunda kalırsınız.

Goffin Kakadu Endonezya’nın Tanimbar adalarına aittir. Bunun yanı sıra yaşam alanları genellikle ormanlardır ve Yeni Gine’de onları görmek oldukça mümkün. Popüler bir evcil hayvan olmaları, oldukça zeki olmaları, yaşam alanlarının azalması ve daha birçok neden ile türleri tehlike altına girmiştir. Bu yüzden eğer bir goffin kakadı sahibi olmak isterseniz belirli izinleri almanız gerekir. Bu izin kuşun yasadışı bir şekilde sahiplenilmediğini belirtmek içindir.

Goffin Kakadu Karakteristik Özellikleri

Bu kuş türleri iletişimleri oldukça güçlü ve sevecen karaktere sahip canlılardır. Bu yüzden bir tanesine sahip olmak isteyebilirsiniz. Girişken, eğlenceli ve meraklı gibi karakteristik özelliklere sahipler. Bunun için zamanın nasıl geçtiğini anlamaz ve asla sıkılmazsınız. Kakadular büyük boy kuş cinsleri arasında yer alsa bile bu tür orta boy kuş cinsleri arasında yer alır.

Goffin kakadu özellikleri arasında çok akıllı olmaları yer alır. Bu nedenle sahip oldukları zeka onları yaramaz ve meraklı kılar. Ayrıca bekledikleri ilgiyi alamazlarsa tehditkar hareketler yaparlar. Kafesi nasıl açtığınızı izleyerek kendisi de aynısını başarabilir. Bu nedenle güvenlik önlemlerine önem vermeniz gerekir. Evinizde kurnaz bir kaçış meraklısı olduğunun farkına varmalısınız.

Yapılan bilimsel araştırmalarda bu kuş türünün problem çözme yeteneğine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. On adet kuş kilitleme cihazlarında test edildi ve çoğu bir başarısız deneme yaptıktan sonra sonuca ulaşmayı başardı.

Diğer papağanların gürültüsünü ele alırsak Goffin kakadu onlardan daha sessizdir. Fakat canları sıkıldığında dikkat çekmek ve “ben buradayım” demek için çığlık şeklinde ötebilirler. Konuşma konusunda yetenekli olmasalar da birkaç kelime konuşabilirler. Bunun için de iyi bir eğitim gerekir. Dans etmeyi çok sevdikleri için müziği açıp onunla dans edebilirsiniz.

Bakımları Nasıl Olmalı?

Sevgi dolu ve cana yakın Goffin kakadu papağanı sahipleri ile iletişim kurmayı çok severler. Bu nedenle zihinsel ve duygusal gelişimleri için her gün onunla ilgilenmeniz gerekir. Deneyimli kuş sahipleri için onlara bakmak kolay olsa da ilk defa kuş bakacak olanlar için tavsiye edilmezler.

Goffin kakadu ile aranızdaki bağ oldukça dengeli bir temel üzerine kurulmalıdır. Ne çok fazla ne de az ilgi göstermelisiniz. Her şey tam kıvamında olmalı. Eğer bu dengeyi kurarsanız arasındaki iletişim ve kuşun evcilleşmesi en güzel şekilde ilerleyecektir. Bunun yanı sıra yoğun olduğunuz zamanlarda bu denge kurulunca birkaç saat yalnız yapabilirler.

Bu papağanlar için 1.5 metre boyunda ve 1 metre genişliğinde boyutlara sahip olan bir kafes yeterli olacaktır. Diğer papağanlar için bu kafes küçük olsa da Goffin kakadu için yeterlidir. Ancak papağanların gaga yapılarının yani kaslarının oldukça güçlü olduğunu biliyorsunuzdur. Bu nedenle kafes telleri çok sağlam olmalı. Çünkü onlar birçok şeyi çiğneyerek ezebilirler. Sert demirden yapılmış olanları tercih etmelisiniz.

Bu kuşlar bulmaca çözmeyi çok severler. Bu nedenle ona çözebileceği bir bulmaca yapabilirsiniz. Bunun içinde videolara bakabilir ya da deneyimli yetiştiricilerden destek alabilirsiniz. En faydalısı da veterinere danışmaktır. Bunlar dışında çiğneme oyuncakları, değişik boyutlarda tünekler, salıncaklar, merdivenler ve bunun gibi aksesuarlar alabilirsiniz. Ne kadar çok meşgul olursa o kadar çok mutlu ve sessiz olurlar.

Vahşi hayatta sahip olduğu yiyecek arayışı için beslenme zamanında vereceğiniz besinleri kolay bir yere saklayıp bulmasını bekleyebilirsiniz. İzlemesi de oldukça keyif bir belgesel olur sizin için.

Goffin Kakadu Fiziksel Özellikleri

Benzerlikleri nedeniyle Goffin kakadu çıplak gözlü kakadu türü ile karıştırılır. Bu kuşların gagalarının her iki tarafında somon, pembe ve beyaz tüyler görülür. Somon rengi olan tüyler bu kuşların özelliği olan başlarındaki tüylerin açılmasıyla birlikte kafasına yakın olduğu fark edilir.

Kanatlarının altlarında sarı renkte tüyler vardır. Bu nedenle uçarken onu izlemek istersiniz. Ayrıca bu sarı rengin güzelliğinden etkilenmemek mümkün değildir. Soluk gri gaga ve ayaklara sahipler. Dişi ve erkek ayrımı yapmak için göz renklerine dikkatlice bakmanız gerekir. Dişi Goffin kakadu göz rengi kahverengi iken erkeklerinki siyahtır.

Eğer Goffin kakadu papağanını ihmal ederseniz gelişmezler. Bunun haricinde yeterli ilgiyi görmezlerse de birçok hastalığa ve psikolojik soruna sahip olabilirler. Bu hastalık ve sorunlar arasında tüy yolma, kendini yaralama, deri yolma ve gaga hastalıkları yer alır. Kendini yaralayan kakadular bakteriyel olan viral ve mantar hastalıklarını da çağırmış olurlar.

Goffin kakadu türü için en çok görülen hastalıklar;

  • Yağlı karaciğer hastalığı
  • Psittasine gaga ve tüy hastalığı
  • Obezitedir.

Aşırı kilo alımı kuşların sağlığını tehlikeye attığı için beslenmelerine oldukça dikkat etmeye çalışmalısınız. Yağlı olan besinleri az miktarda vermelisiniz. Kilo aldığını fark ederseniz yağlı yiyecekleri kısa süreliğine kesmelisiniz. Ayrıca hareket etmesi için kafes dışında uçarken yanında olmalısınız. Bunun nedeni yeterli şekilde hareket ettiğinden emin olmaktır. Çünkü obezite ilerlerse karaciğer hastalığı da beraberinde gelecek, demektir. Bu gibi durumlarda veterinere gitmeyi asla ileriki bir tarihe atmamalısınız.

Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?

goffin kakadu papağanı

Vahşi hayatta Goffin kakadu çiçek kökleri, meyve, kuruyemiş, yaprak tomurcukları ve ara sıra da böcek yerler. Çeşitli beslenmeye sahip oldukları için kafes ortamında bakılırken de sadece yem ile beslenmemeliler. Vitamin, kalsiyum ve protein de almalılar. Son zamanlarda doğal yaşam alanlarının yok olması nedeniyle çiftçilerin tarlalarını ziyaret edip tahıl ürünlerini de yemeye başladılar.

Yağ alınım oranına dikkat ederek Goffin kakadu için iyi bir beslenme listesi hazırlamalısınız. Karışık ve kaliteli bir yem günlük diyetlerinin %75’ini tamamlamaya yeter. Kalanı için çiğ sebze, tahıl, yeşillik meyve ve kuruyemiş vermelisiniz. Kuruyemişlerin miktarı oldukça az olmalı. Çünkü yağ oranları oldukça yüksektir.

Ayrıca filizlenmiş tohumlar besin değeri en yüksek olan tohum şeklidir. Kurutulmuş olanların yağ oranları daha yüksektir. Sağlıklı kalmaları için bu kuş türleri her gün egzersiz yapmalıdır. Kafes dışında olmak onlara özgürlük hissi verir. Bu nedenle cam ve kapıları açık bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Kafes dışındaki iken süreç daima belli olmalı. Çünkü kafes dışında iken eğitim yapılması gerekir. Bu eğitimlerin onu bunaltmaması için de sınırlı bir süre koymalısınız. Arada bir de ödül için sevdiği besinlerden sevgili arkadaşınıza verebilirsiniz.

Ayrıca bir oyun standı ile mükemmel zaman geçirmesine katkı sağlayabilirsiniz. Yukarı ve aşağı tırmanabileceği, çevresindeki oyuncaklarla oynayabileceği ve ödülleri rahatlıkla yiyebileceği bir stant harika bir fikir. Oyuncak ve ödüleri onu fazlası ile meşgul ve mutlu edeceği için kafes içinde iken sizi rahatsız etmek istemeyecektir. Elbette kafes içinde de eğlenmesi için oyuncak ve aksesuarlar alınmalı.

Goffin kakadu sahibi olmanın olumlu yönleri 

Oldukça sosyaldirler yani sahipleri ile arasındaki iletişim oldukça iyidir. Bunun yanı sıra diğer papağanlar kadar gürültü yapmazlar.

Dans etmeyi çok severler ve birkaç kelime konuşabilirler.

Diğerlerinden daha küçük boyutlu olduğu için büyük bir kafes ihtiyacı duymazlar.

Goffin kakadu sahibi olmanın olumsuz yönleri 

  • Yalnız kaldığını hisseder ya da sıkılırsa çığlık atabilirler. Bu nedenle diğerlerinden daha sessiz olsa da apartmanda bakılmaya uygun değildir.
  • Günlük en az üç saat kafes dışında ilgilenme gerekir.
  • Çok zeki oldukları için kafesten kaçabilirler.

Yurtdışında Goffin kakadu fiyatı 1000 dolar ile 3000 dolar arasında değişmektedir. Ülkemizdeki fiyatlarını şu an için bilemiyoruz. Bu kuş türünü satın almadan önce deneyim bakıcılar ile görüşme yapabilirsiniz. Bakımları kolay değildir ve evcilleşmeleri için sabır gerekir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap