Gloster Kanarya Özellikleri

Gloster Kanarya Özellikleri

Gloster kanaryalar sahip oldukları görsel güzellik nedeniyle evcil hayvan olarak bakılır. Bakımları diğer kanaryalar ile aynıdır. Küçük bir kafes ve iyi bir beslenme gibi küçük ihtiyaçlara sahipler. Ayrıca Gloster kanarya özellikleri de oldukça fazladır.

Bu özel kanarya türü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Gloster kanarya özellikleri hakkında yazmış olduğumuz makalemizi sonuna kadar okumalısınız. Sabah uyandığınızda bir melodi şeklinde öten ve etkileyici güzelliğe sahip bir kuş istiyorsanız bu Gloster kanarya olabilir.

Gloster Kanarya Karakteristik Özellikleri

Evcil hayvan olarak kanarya adalarında sevildikleri için bu isimle tanınırlar. İngiltere’den gelip vahşi hayatta eşi benzeri bulunmayan Gloster kanarya, 1920 yıllarının başlarında çeşitli kanaryaların eşleşmesi ile ortaya çıkan bir türdür. 1960 yıllarında Amerika’ya tanıtıldı ve sonraki on yıl üreyerek çoğaldı. Ardından 1976 yılında bir gösteride en iyi kanarya türü oldu. Şimdilerde ise bir gösteride iki yüz Gloster kanarya görmek mümkün.

Kanarya evcil bir kuş olsa da Gloster kanarya özellikleri arasında hassas ve gözlemci olmaları da yer alır. Onlar ele alınmayı sevmezler. Isırmasalar da sizi ısırmakla tehdit edebilirler. Bu nedenle ele alma konusunda ısrarcı olmamalısınız. Bu kuşlar çan ve kuş emziği gibi oyuncaklarla saatlerce oynarlar. Bu yüzden onlara bolca oyuncak almalısınız.

Kanaryalar melodi şeklindeki ötüşleri ile tanınırlar. Diğer kuşlar çığlık atıp değişik sesler çıkartırken onların ötüşleri güzel bir şarkı gibi yansır bize. Dişiler genel olarak değişik türde şarkı söyler. Bu nedenle erkek kanarya almak isteyebilirsiniz.

Fiziksel Özellikleri

İki çeşit Gloster kanarya vardır. Bunlar korona ve eşlerdir. Korona gloster kanarya başlarını üstünde kase şeklinde ve düz tüyler vardır. Konsorsiyum gloster kanarylar bu gösterişli tüylere sahip değildir. Bu kuş türleri üreme farklılıkları nedeni ile sarı, kahverengi, beyaz, tarçın, gri ve yeşil renklerinde olabilir.

Gloster Kanarya Bakımı

İnsanlarla iletişimleri iyi oldukları için ilgi ve sevgi beklerler. Onlar ispinozlarBengal ispinozu Özellikleri gibi yalnızlıktan hoşlanmazlar. Bu nedenle birden fazla kanarya sahibi olmalısınız. Büyük bir kafeste bir kaç kanarya bakıp evi kuş cıvıltıları ile doldurabilirsiniz. Onlar sesleri ile kimseyi rahatsız etmezler. Aksine melodileri ile etraftaki herkese huzur dağıtırlar.

Gloster kanarya için bir kafes, yuva, suluk, banyo kabı, yemlik, tünek ve oyuncaklar gerekir. Bunlar maliyeti düşük eşyalar olduğu için endişelenmenize gerek yok. Bütçeyi zorlamadan tüm ihtiyaçları alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu eşyalar demirbaştır ve bir kez alınması yeterlidir.

Tünekler kafes büyüklüğüne göre birden fazla olmalı. Kafes içindeyken daima tünek üzerinde duracakları için plastik olmamasına dikkat etmelisiniz. Küçük ve hassas olan kanaryaların sağlığı içi küçük detaylara önem vermek gerekir.

Onların ne kadar hassas olduklarını belirtmiştik. Bu nedenle kapı ya da pencere önünde durmamaları gerekir. Kafesi pencere ya da kapı önüne asla koymayın. Kapının açılıp kapanması bile onu etkileyebilir. Bununla birlikte klima altı ya da petek üstü gibi yerlerde de durmamalılar. Sıcak hava üflüyor diye klimanın ya da peteğin onun yararına olduğunu düşünen sevgili okurlarımız için belirtmek isteriz. En çok yapılan hata da yıkanma sonrası kuşları kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmaktır. Oysaki yüksek gelen hava akımı nedeniyle minik kuş nefes bile alamaz. Ayrıca yıkanmaları sonrası hızlıca kururlar.

Kuşlar doğası gereği yazın ince ve parlak kışın ise mat ve kalın tüylere sahip olurlar. Bu da onların soğuktan etkilenmeyeceği anlamına gelmez. Onlar genel olarak sıcak iklimlere aittir. Bu nedenle sıcaklık orta kıvamda yani oda sıcaklığında olmalıdır.

Gloster Kanarya Beslenmesi

Yüksek kaliteli bir kanarya yemi onlar için idealdir. Gloster kanarya için sadece tohum vermek sağlıklı bir beslenme anlamına gelmez. Bu nedenle ona özel olarak üretilen kanarya yemlerinden almalısınız. Eğer sadece tohum ile besleniyorsa buna ek olarak meyve, sebze ve darı da vermeyi unutmamalısınız.

Bir kuş kafesi kuşun yuvasıdır ve her şeyi içinde iken yapıyor ve yaşıyorsa bütün ihtiyaçları düşünülmelidir. Bunlar arasında da uçması ve rahatça hareket etmesi de yer alır. Küçük oldukları için minik bir kafes alıp onu mutsuz etmek istemezsiniz. Kafesi alırken içinde süs olarak durmasını da bekleyemezsiniz. Onlar tünekte tüneğe zıplamalı, salıncak ile oynamalı ve beslenirken rahat olmalılar.

Güvenlik açısından tel aralıkları az olan ve boyutu büyük bir kafes onların mutlu olmasına yetecektir. İçinde sürekli yem ve su bulunması gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca su her gün tazelenmeli ve kafes kirli ise temizlenmelidir.

Gloster kanarya sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Güzel bir sese sahip olmaları ve melodi gibi ötmeleri.
  • Küçük olmaları birçok kişi için olumlu bir özellik.
  • Küçük bir hayvan olmasının yanı sıra ömrünün uzun olması.

Gloster kanarya sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Konuşma yeteneğine sahip değiller.
  • Renk olarak birkaç tane türe sahip olması.
  • Eğitim için uygun bir kuş türü değildir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap