Forpus Papağanının İlginç Özellikleri

forpus özellikleri

Küçük kuşlar daima evcil hayvan olarak popülerdir. Ancak son yıllarda artan kuş türleri (üreticilerin başka ırkları birbiri ile eşleştirmesi nedeniyle) fazla olduğu için bazı türler daha fazla tercih ediliyor. Tercih edilme konusunda artış yaşayan türler arasında Forpus papağanı da yer alıyor. Zeki, sevecen ve çok sevimli olan bu kuş türleri ilginç özelliklere sahip. Yazımızı sonuna kadar okuyarak Forpus papağanının ilginç özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Belki de bu özellikler sayesinde bir Forpus sahibi olmak isteyeceksiniz.

Forpus papağanı sahibinin kalbinde bir yer edinmek için elinden geleni yapar ve bu da ilginç özellikleri arasında yer alır. Papağanların sahipleri arasında iletişim kurması için büyük bir ilgi gerekirken onlar bunun için can atarlar. Bu özellik ne kadar güzel olsa da diğer özellikleri de öğrendikten sonra sahiplenme işlemini gerçekleştirmek daha mantıklı olacaktır. O zaman hemen başlayalı!

Konuşmayı Öğrenebilirler

Papağan denilince akla geveze kuşlar gelir. Oysaki bazı türleri bu özelliğe sahip değildir. Bazılarının da aralarından konuşanlar çıkabilir. Forpus papağanı konuşabilir de konuşmayabilir de. Bu nedenle konuşmasını istiyorsanız yavru bir forpus papağanı almalısınız. Bununla birlikte satın alacağınız yerde eğer kuşun ebeveynleri varsa onların özelliklerine bakabilirsiniz. Ayrıca satıcıya da ailesinin konuşup konuşmadığını sorabilirsiniz. Eğer konuşuyorlarsa sizinki de konuşacaktır.

İyi bir eğitim ve sevgi ile her şey olabilir. Bu nedenle ona ilgi gösterip konuşmasını sağlayabilirsiniz. Konuşan forpusların kelime dağarcığı oldukça yüksektir. Konuşmasa bile cıvıltısı sizi mutlu etmeye yetecektir.

Papağan türleri arasındaki en küçük kuşlardır

Muhabbet kuşları papağan familyasına aittir. Bununla birlikte Forpus papağanları muhabbet kuşlarından bile küçüktür! Bu özellik pek çok kişiyi şaşırtsa da ilginç bir gerçektir. Amazon papağanları ile yakın aile bağları olduğu için hem onların özelliklerine sahipler hem de görünüm olarak benzerler. Bu nedenle onlara pek çok kişi cep papağanı olarak hitap eder. Papağanlar genel olarak büyük bir gövdeye sahip olsa da Forpuslar onlar için istisnadır.

Uzun bir ömre sahipler

Küçük bir yapıya sahip olsalar da uzun bir ömre sahipler. Bu nedenle bir Forpus papağanı sahiplenmeden önce çok iyi düşünmelisiniz. Çünkü sahipleri ile büyük bir bağ kurar ve kalplerinde onlara karşı sevgi beslerler. Zamanla sahipleri için kuş bakımı zor gelince de terk edilirler. Bu onların için büyük bir yıkım olur. Bir başka aileye teslim etseniz bile sizin için üzülecektir. Bu nedenle bakamayacaksanız almamalısınız!

Forpus papağanı ömrü uzun diye belirtmiştik. Bu onların ilginç özelliklerinden biridir. Çünkü genel olarak boyutu küçük olan kuşların ömrü kısa olur. Ortalama olarak forpus papağanı 20 yıl kadar yaşar ve iyi bakıldığında bu sayı 30 yıla da ulaşabilir.

Güçlü bir karaktere sahipler

Siz hiç alıngan bir kuş gördünüz mü? Eğer cevap hayır ise bu daha önce hiç Forpus papağanı ile tanışmadığınızı gösterir. Çünkü onlar hem alıngan hem de küstahlar! İşte size forpus papağanının ilginç özellikleri arasında yer alan bir madde daha. Küçük bedenlerinin altında büyük bir kişilik vardır. Bu nedenle bu kuş türü sahipleri her gün en az üç saat onlar ile ilgilenmelidir. Bunu yapmazsanız dikkatinizi çekmek için elinden geleni yapacak sonra da alınıp size küsecektir. Küsen ve mutsuz olan bir kuşun ömrü uzun olmaz. Bu nedenle size küsmemesi için onunla ilgilenmeniz gerekir.

Yoğun olduğunuz günler için ona yıkanması için bir kap ve ılık su verip eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Banyo dışında oyuncaklar da meşgul olmasını sağlayacaktır. Kafes içinde tünekler, aksesuarlar ve oyuncaklar onu mutlu eden unsurlardır. Boş bir kafes içinde hiçbir kuşun mutlu olmasını bekleyemeyiz.

Yüksek enerjiye sahipler

Vahşi hayatta avcılardan kaçmak için büyük bir enerji harcarlar. Bu enerjiyi de kafes içinde atmalarını beklemek çok yanlış olur. Bu yüzden her gün kafes dışında olmalılar. Kafes içinde de oynayıp zıplamaları için tünekler ve oyuncaklar olmalı. Eğer tünekleri farklı boyut ve şekillerde alırsanız daha fazla hareket etmelerini sağlarsınız.

Kafes dışında iken de ona konuşma eğitimi, omuza konma ve ele alıştırma gibi eğitimler verebilir ayrıca bir sürü oyun öğretebilirsiniz. Beslenmesi, bakımı ve eğitimi için zaman ayırırsanız uzun yıllar sürecek bir dosta sahip olursunuz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap