Evcil Kuşlar Ne Kadar Yaşar? Ömürlerinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Evcil Kuşlar Ne Kadar Yaşar

Evcil kuşlar ne kadar yaşar? Evcil kuşlar vahşi hayatta kısa bir ömre sahip olur. Bunun birçok nedeni olabilir. Avcılarının çok fazla sayıda olması, stresli hayata sahip olmaları, beslenme konusunda zorluk çekmeleri ve küçük bir hastalık ile ölebilmeleri kısa ömre sahip olma nedenleri arasında yer alır. Esaret altında ise ortalama ömürleri uzar. Bu bir gerçektir.

Bir kuşu sahiplenip kafes içinde yaşıyor diye üzülmeyin diye belirtmek isteriz. Bu yazımızda merak edenler için evcil kuşlar ne kadar yaşar sorusunu yanıtlayacak ve ömürlerini etkileyen faktörler üzerinde duracağız. Makalenin derinliklerine giderek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Evcil Kuş Türleri ve Ortalama Ömürleri

Kuşun sahip olduğu ömrü belirleyen faktörlerden biri de onun türüdür. Her tür farklı bir ortalama ömre sahiptir. Kuşlar diğer evcil hayvanlara göre uzun yaşadıkları doğru olsa da bazı kuş türleri diğerlerinden daha fazla yıl yaşar. Papağanlar ve muhabbet kuşları iyi bakıldıklarında yirmi yıl kadar yaşayabilirler. Hatta bazı papağan türleri yüz yıla kadar yaşayabilir. Kuşun biyolojik yapısı en önemli etkendir sahip olduğu ömür için. Kuşa iyi bakım ile daha fazla ömre sahip olduğunu belirttik. Şimdi çevresel faktörleri belirtip nasıl iyi bakım yapılması gerektiğini belirtelim.

Evcil kuşlar çevresel faktörlerin etkisiyle ne kadar yaşar?

Çevresel faktörlere dikkat edildiğinde kuşlar daha uzun süre yaşar. Örneğin, bir muhabbet kuşu ilgi ve sevgi ile ortalama ömründen daha uzun yaşayabilir. Sevgisizlik ve ilgisizlik nedeni ile de çok kısa süre içinde ölebilir. Bu nedenle kuş sahibi iseniz zaman ayırmalı ve çok iyi bakmalısınız. İşte çevresel faktörler ve uzun bir ömür için neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler.

Hijyen çok önemli

Temiz bir kafes, suluk, yemlik ve diğer aksesuarlar demek mikropsuz bir yuva demektir. Nasıl ki evimizi her gün temizliyorsak kuşun evini de aynı şekilde temizlemeliyiz. Aksi hâlde mikrop kapıp hasta olabilir. Kuşlar çok temiz olduğu için bakım yapılmadığında strese bile girebilirler. Yem kabında pislik görmeleri bir daha oradan yem yememesi demek olabilir. Onlar seçici ve zeki canlılar. Sadece kafes temizliği yeterli değil. Kuşu ele almadan önce ellerini dezenfekte etmelisiniz.

Sağlıklı beslenme şart

Evcil bir kuşa sadece yem vermek onu sağlıklı beslediğimiz anlamına gelmez. Kalsiyum ve vitamin ihtiyaçları için taze meyve ve sebze vermeyi unutmayın. Ayrıca kafes telinde daima bir mürekkep balığı kemiği gaga taşı olmalı. Taze meyve ve sebze için hangilerini vereceğinizi bilmiyorsanız makalelerimizi göz atabilirsiniz. Veterinerinize kuş diyeti hakkında bilgi danışabilirsiniz. Ne de olsa onlar bu konuda bizden daha fazla bilgiye sahipler.

Güvenliğe dikkat edilmeli

Kuşlara ne kadar iyi de baksak onlar uçmayı severler. Özgür olmayı da isteyebilirler. Hatta farkında olmadan açık bir camdan uçup buna kendileri de üzülebilirler. Bu nedenle kuş olan ortamda güvenlik önlemleri almalısınız. Kaçma riskini en aza indirmek gerek. Bunun dışında cam ve kapılar kapalı olmalı. Havalandırma yapacağınız zamanlar kafesi başka bir odaya camları kuşun olmadığı zamanlarda açmalısınız. Cereyan onların en büyük ölüm nedenidir. Cereyanda kalan kuş üşür, ishal olur ve birkaç gün içerisinde ölür.

Düzenlik olarak veteriner kontrolüne gidilmeli.

Veteriner kontrolü birçok evcil kuş sahibi tarafından aksatılıyor hatta hiç gidilmiyor. Kendi sağlığımıza da dikkat edip yıllık doktor kontrollerine gitmeliyiz. Evcil kuşun sağlığına da dikkat etmeliyiz. Sağlıklı diye düşünüp veterinere gitmemek çok yanlış. Size birçok tavsiye ve öneri sunar, daha sağlıklı bir diyet önerir. Tırnak kesimi ve gaga törpülenmesi gibi bakımları yapabilirler. Evinize yakın ve iyi bir veteriner bulun ve daima ona aklınıza takılanları sorun. Hata yapmamak için araştırmak ve çok soru sormak gerekir. Kendi bildiklerimiz yetmez.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap