Evcil Kuş Bakımının Püf Noktaları – 5 Önemli İpucu

evcil kuş bakımının püf noktaları

Hayatımızda yer alan her işin bir püf noktasını olduğunu biliriz. Bu nedenle bir işe başlamadan önce ya eğitimini alır ya da o iş hakkında araştırmalar yaparız. Sonuç itibari ile derinlemesine bilgiye sahip olmak için deneyim kazanmaya çalışırız. Ancak bu deneyim tüylü bir dost edinme ile olacak ise yapılacak araştırma oldukça önemlidir. Bu nedenle tecrübe kazanmadan önce birçok konuda bilgi sahibi olmak gerekir. Bugünkü yazımızda evcil kuş satın almak isteyen sevgili okurlarımız için kuş bakımının püf noktaları konusunu ele alacağız.

Yaşantımızın yoğunluğu nedeni ile hobilerimize zaman ayıramıyoruz. Sürekli erteleyip hayalini kurduğumuz her şey beynimizin bir yerinde sıkışmaya devam ederken bir yandan kalbimizin de bu sıkışıklıktan pay aldığının farkına varıyoruz. Oysa ki sadece püf noktalarına, tecrübeli kişilerin tavsiyelerine ve yapılacak birkaç araştırma için küçük bir zaman dilimine ihtiyacımız var. Keşke dememek ve stresli hayatımıza bir “dur” levhası koymak için evinize küçük bir dost getirebilirsiniz. Bütçe, uyum, alacağınız canlının özelliklerini göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsiniz. Belki de yazımızın tamamını okuyarak bu seçim konusunu erkene alıp evcil bir kuş satın almak için daha fazla beklemek zorunda kalmazsınız. Hazırsanız başlıyoruz.

Evcil kuş bakımının önemli ipuçları

Öncelikle gerçeklerle yüzleşmeniz gerek. Evcil bir kuş sahiplenmek çok kolay görünebilir. Ancak günlük kafes temizliği, yem kontrolü ve taze su gereksinimi gibi ihmal edilmemesi gereken bakım ihtiyaçlarına hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Eğer bu gibi işlere her sabah cıvıltı ile uyanmak için çok uzun zamandır hazırım diyorsanız listemizde yer alan ip uçlarına göz atabilirsiniz.

  • Zamanı en iyi şekilde kullanmak için yapılması gerekenler

Evcil kuş bakarken birden fazla işi aynı anda yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bazı kuş sahipleri kafes temizlerken aynı zaman mama kaplarını ve su kaplarını da temizliyor. Bunun yanı bu işlemlerin sonunda kuşun banyosunu da yaptırıyorlar. Artan zamanda da onunla oyun oynuyor veya onlarla farklı şekilde zaman geçiriyorlar.

Yoğun bir şekilde çalışan kişiler her zaman zamanının yetersizliğinden yakınırlar. Bu sebeple hep zamanı ikiye katlamak veya bir gün süresini daha da uzatmayı diler. Fakat kuşun bakımını yaparken zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Bunun için de sizde diğer kuş severler gibi tüylü dostunuzun özgürlük sürecini başlatırken bir yandan da banyosunu yapması için olanak tanıyabilirsiniz. Ayrıca o yıkanırken sizde kafes temizliğini aradan çıkartabilirsiniz.

  • Yapılacakları Sıralayın

Bir gün içerisinde yapmanız gereken birden fazla işiniz varsa çoklu çalışmak size zaman tasarrufu sağlar. Bunun için öncelikle gün içerisinde yapmanız gereken işlerin listesini çıkarın. Daha sonra daha az zaman harcayacak işleri öncelikli sıraya koymanız gerekir. Yapmanız gereken işleri daha sıralayabilirsiniz. Az zaman gerekenden daha çok gereken yani isteyene doğru sırayla yaparsanız zaman tasarrufu ettiğinizi göreceksiniz.

  • Planlı Çalışmak Her Zaman Kazandırır

Her şeyi düzenli bir şekilde yapmak yoğun programınızı bir nebze de olsa kolaylaştırabilir. Hayatınız karmaşık bir hale geldiğinde belki de liste yapmayı denemelisiniz. Her şeyi düzene koyarak işleri yapmaya başladığınızda daha kolay motive olacaksınız. Bununla birlikte işlerinizi kısa sürede bitireceksiniz. İster cep telefonlarınızın not kısmına isterseniz de bir kağıda yapılacak işleri sırasıyla yazabilirsiniz. Çünkü sürekli olarak  görebileceğiniz bir yere asmak sizi motive edecektir.

  • Bakım Yaparken Bir Yandan Kuşa Eğitim Verin

Evcil kuşların sağlıklı ve mutlu yaşayabilmesi için önemli ipuçları bulunur. Beslenmeleri kadar bakımları ve sahipleri ile geçirdikleri zaman da oldukça önemlidir. Bu sebeple bakımlarını yaparken onlarla ilgilenmeye de vakit ayırmalısınız. Temizliklerini yaparken onlara şarkı söyleyebilir veya onları omzunuza alabilirsiniz. Böylece hem bakım yapmış olur hem de eğitim vermek için boş bir zaman arayışına girmezsiniz.

  • Kuşu Günlük Rutine Dahil Edin

Gün içerisinde yaptığınız işlere minik dostunuzu da dahil edebilirsiniz. Örnek olarak Kuşu bir iş yaparken omzunuza alıp onunla bu süre içerisinde vakit geçirmeyi deneyebilirsiniz . Kuşu günlük işlere dahil etmek onunla aranızdaki dostluk bağını güçlendirir. Bu sebeple dostunuzla aranızdaki iletişimi güçlendirmek veya hızlandırmak için onları günlük yaptığınız rutin işlere dahil edebilirsiniz.

Evcil Kuş Bakımının püf noktaları listesini sizlerle paylaştık. Bunun yanı sıra bir ipucu olarak vermek istediğimiz önemli bir nokta daha var. Bir sprey şişesinin içine su koyarak kafesin alt kısmında yer alan kağıda sıkın. Böylece kafesin içerisindeki toz kalkmaz ve kuşlar için de zararlı olmaz. Bu önemli yöntemi de deneyerek evcil kuşu bakım rutinine ekleyebilirsiniz.

Kuş severler olarak onlardan uzak kalmanın ne kadar zor olduğunun farkındayız. Bu nedenle evcil kuş bakımının püf noktaları listemizi sizleri kuş cıvıltısından daha fazla uzakta bırakmamak adına hazırladık. Belirtmek isteriz ki sevgi ve özgüven ile canlı bir dost sahibi olmak hiç de zor değil.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap