Evcil Bir Kuş Seçimi Nasıl Yapılır?

Evcil Bir Kuş Seçimi nasıl yapılır

Evcil bir kuş seçimi nasıl yapılır? Evlerinin ıssızlığını şenlikli bir hâle getirmek isteyen sevgili okurlarımız evcil bir hayvan satın almak isteyebilirler. Bazıları kendilerine dost edinmek bazıları da çocuklarına hayvan sevgisi aşılamak gibi nedenlerle bir canlı sahiplenmek isteyebilir. Ancak kedi ve köpek bakımı zor geldiği için evcil bir kuş sahiplenmeyi tercih edebilirler. Ayrıca kedi ya da köpek bakmak için bahçeli ve evlerin bitişik olmadığı alanlar da gerekebiliyor. Bu nedenle de hayvan sevgilerini kuş bakımı ile gidermeye çalışıyorlar.

Hangi nedenden ötürü olursa olsun olsun evcil bir kuş seçimi yapmak da kolay değildir. Çünkü bazı kuş türleri için deneyim sahibi olmak, bütçe birikimi yapmak ve de zamanınızın bol olması gerekir. Bu nedenle tüylü dostunuzu evinizde ağırlamadan önce evcil bir kuş seçimi nasıl yapılmalı adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Evcil bir kuş seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Evimize yeni bir üye katılırken almamız gereken tedbirler ve üyemizin ihtiyaçları olacaktır. Bunun yanı sıra hayatımızı uyum sağlaması için kuş türlerini iyice araştırmamız gerekir. Çünkü bazı kuş türleri oldukça gürültülü ya da evcilleştirilmesi zor olabiliyor. Bu durum nedeniyle de sahipler ve kuşlar zor durumda kalabiliyor.

Kuşlar yapıları nedeniyle ne kadar yabani de görünseler hassas varlıklardır. Bir kez evinizde ağırlayıp onu kendinize alıştırdıktan sonra terk etme gibi bir lükse sahip olamazsınız. Çünkü kuşlar terk edildiklerinde depresyona girerler. Bunun sonucu da ölümle bitebilir. Aşağıda vermiş olduğumuz önemli bilgilere göz atarak doğru bir seçim yapıp her sabah kuş cıvıltısı ile güne başlamak mümkün. Hazırsanız başlayalım!

Yeterli Bütçe

Evcil kuş bakımı genel olarak kedi ve köpek bakmaya göre daha az maliyetlidir. Fakat bazı kuş türleri ve bakımları sizler için pahalı olabilir. Bunun için öncelikle evcil kuş dostluğu için kendi bütçenizi belirlemeniz faydalı olacaktır. Kuş satın almanın yanı sıra kafes, bakım ve beslenme gibi birçok ihtiyaç için de ödeme yapacağınızı hatırlatmak isteriz.

Birlikte Geçirilecek Zaman

Kuşlar, duygusal ve narin hayvanlar olduğu için bakıcılarının ilgilerinden oldukça hoşlanırlar. Hatta bazı kuşlar bakıcılarından ilgi görmediğinde depresyona girerler ve bunun sonucunda tüy dökmesi gibi ciddi sağlık sorunları yaşarlar.

Evcil kuşların ortalama yaşam ömürleri de bakıcılarının yaşlarından daha uzun sürelidir. Bu sebeple evcil kuş seçmeden önce kuş türlerinin ortalama yaşam ömürlerini de göz önünde bulundurmak sizler için faydalı olacaktır.

Gürültü Seviyesi

Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız uysal ve nazik kuş türleri tercih etmenizi öneririz. Evcil kuşların türlerine göre gürültü seviyeleri değişiklik gösterir. Bazı kuş türleri oldukça gürültülü olurken bazıları da sessiz ve uysal bir karaktere sahip olabiliyor. Bu sebeple apartman dairesinde yaşayanlar için papağan gibi gürültücü kuşlar uygun değildir.

Muhabbet kuşu, ispinoz veya kakadu gibi kuş türleri genel olarak sessiz ve uysal olarak bilinirler. Bundan dolayı gürültücü olmayan bir kuş türü dostluğu istiyorsanız bu kuşları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kuşlar İçin Uygun Alan

Kedi ve köpeklere göre kuşlar genel olarak çok fazla yer kaplamaz. Fakat kuşlarınızın kafeslerini konumlandırabileceğiniz boş alanların olması gerekir. Kuşların kafesleri içeri mekanda güvenli bir şekilde konumlandırılmalıdır. Evcil kuş seçimi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarından biri de kuşlarınız için sağlayacağınız boş alanda oldukça önemlidir.

Beslenme ve Bakım İhtiyaçları

Evcil kuşların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmesi için beslenme ve bakımları oldukça önemlidir. Vahşi doğada yaşayan kuşlar genel olarak birçok farklı şekilde beslenebilse de kafes altında tutulan evcil kuşların özel bir şekilde beslenmesi gerekir. Evcil kuşların taze yeşillik, sebze, meyve ve birçok farklı özel tohumlarla beslenmesi önemlidir.

Kuşların düzenli olarak bakımlarının yapılması da onların sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için önemlidir. Düzenli olarak haftada 2 veya 3 kez bakımlarını yapmanız gerekir. Eğer evcil kuşların bakım ve beslenmelerine düzenli olarak vakit ayırabileceğinizi düşünmüyorsanız kuş almanızı tavsiye etmeyiz.

Sosyalleşme ve Eğitim

Kuşlar oldukça zeki ve dost canlısı yaratıklardır. Bu sebeple bakıcılarıyla düzenli bir şekilde sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Bunların yanı sıra onlara eğitim vererek farklı yeteneklerini de geliştirebilirsiniz. Evcil kuşların konuşma veya farklı sesleri taklit etme yetisi oldukça gelişmiş olduğu için eğitimlerle bu yeteneklerini daha da geliştirebilirsiniz.

Fiziksel aktiviteler, kelime, müzik veya dans gibi birçok konuda farklı eğitimler vererek sosyalleşmelerini sağlayabilirsiniz. Bu eğitimler onların fiziksel ve bilişsel gelişimlerine de destek olduğu için oldukça önemli bir konudur.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap