Evcil Bir Kuş Satın Almak İçin Ne Gerekir?

evcil bir kuş satın alma ve bakım maliyeti

Evinizi şenlendirmek için evcil bir hayvan satın almak isteyebilirsiniz. Onlar bize muhtaç oldukları gibi biz de onlara muhtacız aslında. Onlarla yaşamadan sürdüğümüz hayat sıkıcı ve stresli olabilir. Zaman ve bütçe bakımında çekimser iseniz bir evcil kuş satın alıp ona  bakabilirsiniz. Çünkü kuşlar, kedi ve köpekler kadar ilgi istemezler. Bununla birlikte kuş satın alma ve bakım maliyeti diğer evcil hayvanlar kadar yüksek değildir. Hem kuş sahibi olup hem de günlük yoğunluğunuzu aynı şekilde devam ettirebilirsiniz. Yeter ki bu yoğunluğun içerisinde ona karşı ilgi ve sevgi de yer alsın. İlgi ve sevgi olduktan sonra zaten gerisi gelecektir. Evcil bir kuş satın almak ve maliyetleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen sevgili okurlarımız makalenin derinliklerine inerek aradığı her şeye ulaşabilir.

Evcil Bir Kuş Satın Alma Maliyeti Nedir?

Kuş satın alma maliyeti oldukça değişkendir. Kuşların türlerine, satan kişiye, kuşun cinsiyetine ve daha birçok özelliğe göre ücreti de değişir. Bedavaya sahip olabilirsiniz yüksek bir ücret ödeyerek de. Bu biraz da sizin çevreniz ve hangi kuş türünü istediğiniz ile alakalı bir durum. Örneğin; çevrenizde kuş bakan biri varsa ve eğer onları çift yapıp yavrularını da satıyorsa siz de bu yavrulardan birini sahiplenebilirsiniz.

Bunun dışında evcil hayvan dükkanlarında da kuş türleri bulabilirsiniz. Hem alacağınız kuş hakkında bilgi sahibi olur hem de fiyatını öğrenirsiniz. Son olarak veterinerlere de bu konu hakkında danışabilirsiniz. Ellerinde size göre bir kuş türü bulunuyor olabilir. Kedi ya da köpek istediğinizde sahiplenme gibi çözümler bulabilirsiniz konu kuş olunca satın almak gerekir.

Muhabbet kuşları en uygun fiyatlı olan evcil kuştur. Bu nedenle bir muhabbet kuşu satın alabilirsiniz. Eğitim verildiğinde konuşabilen, dans edebilen, şarkı söyleyebilen ve daha birçok yeteneğe sahiptir bu kuş türü.

Papağanlar ise maliyeti yüksek canlılardır. Hem satın alma hem de bakım maliyeti olarak muhabbet kuşlarından oldukça yüksek bütçe ister. Kuşlar kedi ve köpeklerden daha az maliyetli olsa da bazı papağan türleri bu konu için istisnadır. Bir evcil kuş satın almaya karar verdiğinizde kuş ile birlikte almanız gerekenler vardır. Bunlar;

  • Kafes
  • Yemlik
  • Suluk
  • Kafes aksesuarları
  • Tahta tünekler eğer kafes içindekiler plastikse ek olarak tahta almanız gerekir, plastik tünek onların sağlığı için zararlıdır)
  • Yem (kuşun türüne göre)
  • Banyo kabı
  • Gaga taşı

Yukarıda belirtmiş olduklarımız kuşların temek ihtiyacı olduğu ürünlerdir. Kafes, suluk ve yemlik gibi eşyalar olmadan olmaz. Ayrıca yem ve gaga taşı dışındakileri bir kez satın almanız yeterlidir. Gaga taşı ve yemi bittikçe satın alırsınız. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ihtiyaçlar muhabbet kuşları ele alınarak yazılmıştır.

Bakım Maliyeti Nedir?

Evcil bir kuş için bakım maliyeti türüne göre değişir. Genellikle unutulan bir şey var o da kuşların da veteriner kontrolüne gitmesi gerekir. Yılda bir kez veteriner kontrolüne gidip sağlığı ve bakımı hakkında bilgi almalısınız. Hasta olduğunu düşündüğünüzde elbette veterinere gitmelisiniz fakat kuşların tırnak kesilmesi ve gaga törpülenmesi gibi ihtiyaçları vardır. Bunları da bir uzmanın yapmadı daha güvenli olur. Dilerseniz bakım maliyeti için nelere ücret ödemeniz gerektiğini sıralayalım.

Listedekileri yerine getirdiğinizde bir kuş satın almanın çok da maliyetli olmadığını göreceksiniz elbette ender bulunan ve pahalı olanları tercih etmezseniz. Kuş satın alma konusunda maliyetler size uyuyorsa bir tür seçip sahiplenebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra ona iyi bakmayı sakın unutmayın.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap