Evde muhabbet kuşu nasıl yakalanır?

evde muhabbet kuşu nasıl yakalanır

Evde muhabbet kuşu nasıl yakalanır, sorusu en çok merak edilen konular arasında yer alır. Özellikle yeni evcil kuş sahiplenen kişiler bu minik canlılara zarar vermeden nasıl tutacaklarını bilemezler. Tüylü dostlarınızı kafeslerine güvenli bir şekilde geri koymak için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Evcil kuşları doğru ve yanlış tutulma şekilleri vardır. Güvenli ve onlara zarar vermeden avucunuzda veya parmağınızda tutabilmek için bazı önemli adımlara dikkat etmelisiniz. Evde muhabbet kuşu nasıl yakalanır konusundaki önemli adımlar aşağıdaki şekildedir:

Muhabbet kuşu nasıl yakalanır?

Evde muhabbet kuşu besleyen sevgili kuş sever okurlarımız ilk defa kuş baktıkları için birçok konuda yardım almaları gerekir. Bu konulardan biri de kafesten çıkartılan kuşun tekrar yuvasına girmesi için onu güvenle tutma işlemidir. Bu nedenle evde muhabbet kuşu nasıl yakalanır sorusuna sahip olurlar.

Tüylü dostunuz için kafese girmeyi harika bir deneyim haline getirmenin en iyi yollarından biri, onu kafeste bekleyen favori bir besine sahip olmaktır. Bu nedenle ödül atıştırmalıkları verebilirsiniz. Kuşların ne yiyip yiyemeyeceği konusunda bilgi sahibi olmak için makalelerimize göz atabilirsiniz.

Eğer kafese geri dönmesi konusunda zorluk yaşıyorsanız, yapmanız gereken ikinci en iyi şey ise beklemektir. Zamanla uçmaktan yorulan ve acıkan kuş elbette kafesine döner. Bu nedenle sabırlı olun ve kafesi asla yerinden oynatmayın. Çünkü her zaman aynı yerden duran yuvasını göremeyince çılgına dönüp daha fazla harekete edecektir. Bunun sonucunda kaza yaşayıp bir yere çarpma ihtimali oldukça yüksek. Ayrıca muhabbet kuşunu yakalama konusunda yapılan büyük yanlışlar var. Bunlar;

  • ışığı kapatıp kuşun görmemesini sağlamak. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü eve yeni alışan kuş daha fazla korkacak ve bir daha ki kafes dışı özgürlüğü için duyarsız kalacaktır. Böylece etkileşim kötü olup ona eğitim vermek de zorlaşacaktır. Oysaki onu içeri koymak için birkaç noktaya dikkat etmek yeterli.
  • ele alışmamış olan kuşu birden yakalamak. Kuşlar için el korkunç bir canlı demektir. Bu nedenle ilk olarak parmağa konmasını beklemek gerekir. Ardından dışarı çıkarmalısınız. Aksi hâlde ele alıştırmak için zorluk çekersiniz.
  • korkup uçan kuşu kovalamak. Özellikle çocuklu ailelerde bu sorun çok yaşanıyor. Çocuklar korkup kaçan kuşu kovalayıp onu daha fazla ürkütebiliyorlar. Bunun yanlış olduğunu belirtmelisiniz. Onlar hassas canlılardır ve hasta olabilirler.

Dikkat etmeniz gereken birkaç konuyu ele aldık. Şimdi de kolay yakalamak için ipuçlarına göz atalım.

Parmağınıza Konmayı Öğretin

Her evcil kuş sahibi, kuşlar hakkında uzman bilgilere sahip değildir. Bu sebeple doğal olarak kuşlarını nasıl güvenli bir şekilde tutacaklarını bilemeyebilirler. Kafes içerisinde yaşayan kuşların, kafeslerinde çıkarken parmakla alınması gerekir. Fakat çoğu kuş bu hareketten ürkebilir. Bundan dolayı çoğu kuş sahibi havluyla veya bir bezle almaya çalışır. Ne yazık ki bu yöntem doğru değildir. Havluyla veya bezle kuşları almak onlara zarar verebilir.

Evcil kuşları güvenli bir şekilde tutmak için parmaklarınızı kullanmak daha doğru olacaktır. Kuşunuza parmağınıza basmayı ve yükselme komutu öğreterek güvenli bir şekilde tutmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntem zaman geçtikte evcil kuşunuzun da en sevdiği tutma pozisyonlarından biri olacaktır.

Kuşu asla sıkmayın

Küçük ve narin vücutlarıyla oldukça savunmasız duran bu minik canlıları tutmak için oldukça özenli davranmak gerekir. Bu sebeple de avucunuza aldığınız kuşları sıkmamanız önerilir. Kuşları güvenli bir şekilde tutma önerileri arasında en önemlilerinden biri de onları sıkmamak yer alır.

Avucunuza aldığınız kuşları yanlışlıkla fazla baskı gösterdiğinizde onları sıkabilir ve minik bedenlerine zarar verebilirsiniz. Avucunuzu biraz açık ve gevşek bırakarak tutmaya özen göstermeniz önerilir.

Havlu Kullanın ve onu ürkütmeyin

Evcil bir kuş nasıl tutulur sorusunun en önemli maddelerinden biri de havlu kullanımıdır. Eğer kuşlarınıza zarar vermeden tutmak istiyorsanız havlu kullanabilirsiniz. Fakat havlu kullanırken de oldukça dikkatli olmak gerekir. Aksi takdir de havlu arasında kalan kuşlar boğulabilir veya çeşitli solunum sorunları yaşayabilir.

Güvenli bir kuş tutma yöntemlerinden biri olan havlu kullanımı genel olarak yeni kuş sahipleri tarafından deneyimlenir. Evcil kuşlarınızı banyo yaptırırken de havlu kullanabilirsiniz. Özellikle minik kuşların rahat bir şekilde yıkanabilmesi için havlular işe yarayabilir.

Kuşun Omzunuza konmasına İzin Vermeyin

Her ne kadar TV programlarında kuşlar sahiplerinin omuzlarına konsa da bu yöntem kuş araştırma uzmanlarına göre yanlıştır. Kuşlar, ani hareketlerde ürken hassas canlılar olduğu için omzunuzda durmasına izin vermek zararlı olabilir. Omzunuzda duran bir kuş ani hareket sonucunda sizi ısırabilir veya yaralayabilir.

Güvenli kuş tutma önerileri arasında yer alan bu maddeye oldukça önem vermeniz gerekir. Hem kendinizi hem de kuşunuzu koruyabilmek için kuşlarınızın omzunuzda kalmasına izin vermemek gerekir. Kuşunuzu her zaman kolunuzda veya parmak uçlarınızda tutmaya özen gösterin.

Kuşları Asla Kanatlarından Tutmayın

Evcil bir kuşu güvenli tutabilmek için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de onları hassas bölgelerinden tutmamaktır. Evcil kuşların kanatları, kuyrukları veya boyunları oldukça hassas olduğu için bu bölgelerden tutmak onlara ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple evcil kuşlarınız kanatlarından veya diğer hassas bölgelerinden tutmaktan kaçınmalısınız.

Bir kuşu kanatlarında tutmak onu ürkütebilir veya ters bir hareket yapmasını sağlayabilir. Bunun sonucunda hem kendini incitebilir hem de sizleri ısırabilir. Güvenli kuş tutma rehberi arasında kuşları kanatların ve ayaklarından tutmak yer almamaktadır. Kuşlarınızı güvenli bir şekilde tutabilmek için avucunuzu rahat bir şekilde tutmanız gerekir.

Kuşların yakalanmasında en büyük problem kafeslerine alışmamış olmalarıdır. Çünkü yuva olarak gördükleri an itibari ile siz onları yakalamaya gerek kalmadan kendileri girmek ister. Hatta bazı zamanlar kafesten çıkmaz istemezler. Çünkü içinde iken gayet mutlu bir hayata sahipler. Bu nedenle;

  • Kafesi asla bir “ceza” yeri olarak görmesini sağlamayın. Kuşa eğitim verirken sizi zorladığında, onu sevgisizce alıp kafese koyarsanız ceza olarak algılarlar.
  • Türlü dostunuzun kırması ve oynaması için bol miktarda yiyecek bulabilen ve parçalanabilir oyuncakları her zaman kafesin içinde tutun. Onların yuvası kafes olduğu için içinde meşgul olacağı eşyalar yer almalıdır.
  • Kuşun, yemeğine bir ikram ekleyin, elbette bunu kafese kolayca geri döndüğünde yapın . Bir dahaki sefere, hevesle yemeğine gidecek ve iyi yapılmış bir iş için ikramını bekleyecek.
  • Kafese geri dönme zamanını yemek zamanlarına göre planlayın. Kuşlar günde iki öğün yemek yer ve sabahları onları egzersiz yapmak için yemek verilmeden önce dışarı çıkarmak gerekir. Böylece hevesle dışarı çıkar ve kahvaltının geleceğini bildikleri için hevesle geri dönerler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap