Evcil bir kuş bulunca ne yapmalıyız?

Evcil Bir Kuş Bulursanız Ne Yapmalısınız

Evcil bir kuş bulunca ne yapmalıyız, konusu hakkında bu yazımızda sizleri bilgilendirmekteyiz. Eğer sokakta veya balkonunuzda sahipsiz bir evcil kuş bulduysanız ve ne yapmanız gerektiği hakkında herhangi bir bilginiz yoksa bu yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Evcil Bir Kuş Bulursanız Ne Yapmalısınız  bu konuda yapmanız gereken bazı önemli adımlar vardır. İşte evcil bir kuş bulursanız ne yapmalısınız sorusunun cevabı…

Evcil bir kuş bulunca yapılması gerekenler nelerdir?

Evcil bir kuş bulunca ne yapmalıyız sorusunun yanıtı birkaç adımdan oluşur. Bu nedenle her birini başlıklar hâlinde belirtmek istedik. Bu adımları ilerleyerek sonuca ulaşmak daha kolay olacaktır. Böylece kuşun sahibi var mı, bu nasıl anlaşılır ve kuş nasıl sahibine ulaştırılır gibi önemli soruların yanıtları içinde ipuçlarına sahip olacaksınız.

Evcil olduğundan emin olmalıyız

Birçok farklı kuş türü vardır. Öncelikle bulduğunuz sahipsiz kuşların, evcil bir kuş türü olduğunu anlamak size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca sahiplerini bulabilmek için bulduğunuz kuşun evcil bir kuş olup olmadığını veya hangi tür olduğunu bilmek ve anlamak oldukça önemlidir. Bunları anlayabilmek için dikkat etmeniz gereken üç önemli unsur vardır. Bunlar; tür, davranış ve kimlikleri…

Sahipsiz olarak bulduğunuz kuşların hangi davranışlara sahip olduğunu gözlemlemeniz, onların evcil kuş olup olmadığı konusunda sizlere ipucu verecektir. Eğer bulduğunuz kuş size yaklaşmıyorsa muhtemelen yabani bir kuştur ve doğada yaşıyordur. Size güvenip yanınıza geldiyse büyük ihtimal evcil bir kuş türüdür.

Kuşun  türü hakkında bilgi edinmeliyiz

Vahşi doğada yaşayan onlarca kuş türü var. Bunların bazıları uzun yıllardır kafes içerisinde yaşadığı için artık evcil kuş olarak da sahiplenilebilmektedir. Sahipsiz olarak bulduğunuz kuşların, sahiplerine ulaştırılabilesi için kuş türlerini öğrenmek oldukça önemlidir. Bunun için internetten, en yakın veterinerden veya kuş bakım merkezlerinde yardım alabilirsiniz.

Kayıp Bir Evcil Kuşun Sahibini Bulmak İçin İpuçları

  • Bir kuş bulduğunuzda ilk olarak yapmanız gereken en önemli konulardan bir tanesi de onların üzerinde bir kimlik olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Bazı evcil kuş sahipleri, kuşlarının ayaklarına bir bacak bandı takar. Bu nedenle bacak bandını gördüğünüzde anlamalısınız ki kuşun bir sahibi vardır.
  • Sahipsiz bir evcil kuş bulduğunuzda onu tekrar sahibiyle nasıl buluşturacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Kayıp kuşları sahipleriyle buluşturabilmek için birden farklı yöntem vardır.
  • Evcil kuşların sahibini bulmak için yapmanız gereken ilk yöntem yerel gazetelere haber vermek. Şehir veya bölge gazetelerine haber vererek sahipsiz kuşu bakıcılarıyla buluşturmaya çalışabilirsiniz.
  • Sosyal medya kuş gruplarına katılarak bulduğunuz evcil kuşun sahibini arayabilirsiniz. Daha geniş bir alana yayılacağı için kuşların sahiplerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Paylaşım gönderilerine kuşu bulduğunuz tarih ve mekan gibi önemli bilgileri de yazarak daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.
  • Yerel hayvan barınakları, kuş toplulukları veya veterinerlere danışabilirsiniz. Bu önemli gruplar hayvanlar konusunda tecrübeli olduğu için bulduğunuz sahipsiz kuşun bakıcısını kolay bir şekilde bulmanız destek olur. Bunun yanı sıra polis merkezlerine de giderek yardım talep edebilirsiniz.

Kayıp Kuş Bulduğunuzda Nereye Götürmelisiniz?

Kayıp bir evcil kuş bulduysanız ve sahiplerini bulamadıysanız bu kuşlara bakmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat çoğu kişinin evcil bir kuşa bakmak için düzenli bir hayata sahip değil. Bu sebeple yapmanız gereken önemli noktalar vardır. Kuşları güvenli yerlere emanet ederek onların sağlıklı bir şekilde büyümesine destek olabilirsiniz.

Kuş veterinerleri kayıp kuş bulduğunuzda götürmeniz gereken ilk yerler arasında yer alır. Veterinerler kayıp kuşların bakımlarını ve beslenmelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirerek onlara kaliteli bir şekilde bakım sağlarlar. Bunun yanı sıra evcil kuşun sahibinin bulunması konusunda da önemli derecede yardım sağlayabilirler.

Hayvan barınakları da evcil kuşları bulduğunuzda ulaştırmanız gereken merkezlerden bir tanesidir. Her ne kadar sahipsiz kedi ve köpeklerle ilgilenseler de birçok barınak merkezi, sahipsiz evcil kuşlarla da ilgilenebilmektedir.

Kuş bakım merkezleri de kayıp kuş bulduğunuzda götürmeniz gereken önemli yerler arasındadır. Evcil kuşlar hakkında daha deneyimli ve bilgili olan bakım merkezlerinde sahipsiz kuşlar mutlulukla yaşarlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap