Çocuklar İçin Evcil Bir Kuş Almak Hakkında Detaylı Bilgiler

evcil bir kuş almak

Çocuk sahibi olanlar çocuklarını, evcil hayvan dostu olarak büyütmek isterler. Canlılara nasıl davranılacağını bilmeleri çok önemlidir. Merhametli ve empati yeteneğine sahip birey olarak yetişmeleri için de aileleri onlar adına çok fazla araştırma yaparlar. Çocuğunuza evcil bir kuş almak konusunda kaygılarınız varsa, doğru adrestesiniz! Bu yazımızda çocuklu aileler için evcil kuş sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar ve maddi yönleri hakkında detaylı bilgi sunacağız. Siz yorulmayın diye biz konuyu derinlemesine araştırdık ve başlıklar hâlinde tüm bilgileri yazdık. Makalenin derinliklerine inerek aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Haftalık rutin giden hayatınızı değerlendirin ve evcil bir kuş sahiplenmeden önce bir kuş sahibi olmak için neler gerektiği hakkında bilgi sahibi olun. Aşağıdaki başlıkları eğer çocuğunuz büyükse ona büyük değilse de kendinize sorup net yanıtlar verebilmelisiniz.

Gerçekten Evcil Bir Kuş Almak İstiyor Musun?

Birçok kişi evcil hayvan sahibi olmak ister. Bazıları bunu gerçekleştirir fakat; daha önce evcil hayvan bakımı hakkında ve sahiplendiği cins ve tür hakkında hiçbir araştırma yapmaz. Bu nedenle de bakım masrafları ya da bakımı ağır gelebilir. İşte bu sebepten dolayı sokaklarda dolaşan tasmalı dostlarımıza tanık oluyoruz. Oysaki sokakta yetişip büyüyen canlılardan daha çok bakıma ihtiyaç duyar onlar! Çünkü evcil olarak yetişir ve büyürler. Size de alıştığı için onu bırakınca günlerce belki de ağlarca arkanızdan ağlarlar. Bu canlı bir kuş da olsa onu sahiplenmeden önce kendinizi birçok konuda sorgulamalısınız. Bu sorgulardan biri de gerçekten evcil bir kuş almak isteyip istemediğinizdir. Çocuğunuzu büyütürken ona kuşlar hakkında canlı olarak bir şeyler öğretebilirsiniz. Bunun yanında tüylü dostunuzun da ihtiyaçları olduğunu unutmamalısınız. Hem çocuk hem de kuş bakımı size ağır gelecekse bir daha düşünmelisiniz.

Kuşlar akıllı ve cana yakın hayvanlardır. Sizi fazla uğraştırmaz sadece ilgi ve sevgi isterler. Onu korkutmadan beslemek, bakımını yapmak ve biraz da eğitimi için zaman ayırmak gerekir. Üstelik kuşa eğitim verirken çocuğunuzun daha fazla şey öğrenip eğlendiğinizi de fark edeceksiniz. Kuş ile uyum sağlamak, ona huzurlu bir ortam sunmak ve çocuğunuzu da evcil hayvan bakımı konusunda bilgilendirmek aslında çok kolay. Bu sadece sizin günlük yoğunluğunuz ve kuşu gerçekten isteyip istememenize bağlı. Eğer çok istiyorum diyorsanız sabahları kuş cıvıltısı uyanma ödülüne hak kazanmış olursunuz.

Bakımını Yapabilir misin?

Çocukları evcil hayvan konusunda eğitirken bakımlarını da yavaş yavaş onlara da yaptırmak gerekir. Kuşa nasıl davranacağını ve temizliğini nasıl yapacağını öğrendikçe kuş ile arasındaki bağ ilerleyecektir. Kuşların bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak için kuşlar kategorisine göz atabilirsiniz. bizlerde kısaca bakım konusu hakkında bilgi vermek isteriz.

  • Günlük suluk ve yemlik bakımı gerekir. Su günlük olarak değişmeli ve yemlik içerisinde yem olup olmadığı kontrol edilmeli.
  • Banyo ihtiyacı karşılanmalı. Kuşlar banyo yapmayı çok severler. Eğer buna imkan vermezseniz tüylerini yolup kendini huzursuz hisseder. Huzursuz kuş da mutsuz demektir.
  • Haftada bir kez kafes temizliği gerekir. Kafes altındaki çıkan kısım temizlenmelidir. (Bunu yapma sıklığı size kalmış, biz yoğun hayata sahip olan okurlarımız için haftada bir diye belirttik. Günde bir yapılması sağlığı bakımından en idealidir.)
  • Tırnakları uzayınca kesilmeli ve gagasını törpülemesi için gaga taşı kafese asılmalı.
  • Yıllık veteriner kontrolü yapılmalı.

Veteriner İçin Bütçe Ayırdınız Mı?

Bir evcil kuş almak için kendinize veteriner bütçesi ayarlamalısınız. Veteriner ücretleri ülkemizde yüksek olmadığı için bunun sizi zorlayacağını düşünmüyoruz. Yıllık ya da dilerseniz aylık olarak gidebilir bu ziyaret sayısını veterineriniz ile danışabilirsiniz. Hastalık belirtisi gördüğünüzde de yine veterinere gitmeyi unutmamalısınız.

Eğer Kuş Seni Isırırsa Ne Yapmalısın?

Kuşlar gagalı hayvanlardır ve herhangi bir tehdit hissettiğinde sizi ısırabilir. Hatta bazıları saldırgan davranışlarda bulunabilir. Bu nedenle onu eğitmeniz gerekir. Saldırgan kuşları evcilleştirmek zor değil. Yapmanız gereken ona güven ve sevgi vermektir. Eve yeni gelen kuş için alışma süresi gerekir. Bu yüzden de onu iki hafta kadar kafesten çıkartmamanız gerekir. Daha sonra da ele alıştırma ve parmağa alıştırma gibi eğitimler vererek aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz. Onlar taklit yeteneğine sahip canlılar. Daha detaylı bilgi için kuşlar kategorisine göz atabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz gagalama dediğimiz hareketlerini ısırma sanıyorsa, çocuğunuza bu konu hakkında bilgi vermelisiniz. Onlar bir yere tırmanmak için, yiyeceklerin kabuklarını kırmak için ve daha birçok şey için gagasını kullanırlar. Çocuklar da bunu ısırma zanneder.

Çocuk Dostu Olan Kuş Türleri Hakkında Bilgin Var mı?

Kuşları her biri özel ve her biri farklı güzelliklere sahiptir. Bir evcil kuş almak ve çocuk dostu olduğunu bilmek gerekir. Muhabbet kuşları ve papağanların da birçok çeşidi var. Yavru olarak alıp nasılsa çocuk ile arasında bağ kurarım diye düşünmeden önce bir veterinere danışabilir ya da çocuklarla arası en iyi olan kuşlar hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap