Erkek muhabbet kuşu nasıl anlaşılır?

erkek muhabbet kuşu nasıl anlaşılır?

Muhabbet kuşları minik gagalı ve oldukça sevimli canlılardır. Bir tanesine sahip olarak evin neşesini arttırmak mümkündür. Ancak bunun öncesinde muhabbet kuşunun yavru ya da yetişkin olması ve dişi ya da erkek olması gibi özellikleri hakkına bilgi sahibi olmak ve aralarında seçim yapmak gerekir. Bazı kuş severler yavru ve erkek muhabbet kuşu sahibi olmayı tercih ederler. Çünkü birçok kişi tarafından erkek muhabbet kuşlarının konuşma olasılığının daha yüksek olduğu belirtiliyor. Yavru iken sahiplenildiklerinde ise aile halkına daha yakın oluyorlar ve ortama daha çabuk alışıyorlar. Peki, erkek muhabbet kuşu nasıl anlaşılır? Bu sorunun yanıtını bilerek sahiplenme işlemini gerçekleştirmek kuş severlere büyük bir avantaj sağlıyor.

Erkek muhabbet kuşu belirtileri

Yeni doğan muhabbet kuşlarının cinsiyetlerini öğrenmek için birkaç hafta geçmesini beklemek gerekmektedir. Bu süreç tamamlandıktan sonra kuşun erkek olup olmadığını kolayca anlamak mümkün. Çünkü muhabbet kuşlarının fiziksel özelliklerine bakarak cinsiyetlerini öğrenebiliriz.

Cere rengine bakmak

Erkek muhabbet kuşu nasıl anlaşılır, sorusunun en kestirme cevabı cere rengine bakmaktır. Cere, kuşların burun deliğinin bulunduğu renkli kısımdır. Her muhabbet kuşu farklı bir cere rengine sahiptir. Erkek muhabbet kuşları genellikle mavi ve mor renginde cere taşırlar. Yaşları ilerledikçe sahip oldukları renkler koyulaşır. Erkek muhabbet kuşlarının ceresi tek renklidir. Dişilerin ise alacadır. Bazı muhabbet kuşlarını cinsiyetlerini anlamak kolay olmayabiliyor. Çünkü hasta olduklarında ya da üreme hormon seviyeleri düşük olduğunda cere renkleri soluk ya da farklı renkte görülebiliyor.

Büyüklüğüne bakmak

Dişi muhabbet kuşları daha zayıf ve küçük olduğu için erkek olanların büyük gövdeye sahip olmaları da cinsiyet ayrımı yapılmasına olanak tanıyor. Muhabbet kuşları iki türe ayrılır. Biri Avustralya diğeri İngiltere’ye aittir. İngiliz olanlar biraz daha büyük gövdeli olduğu için karışıklık yaşanabilir. Ancak üreticiye sorarak da net bir yanıt alabilirsiniz.

Erkek muhabbet kuşu özellikleri

  • Erkek muhabbet kuşları eğitim konusunda oldukça heveslidir. Çabuk öğrenir ve konuşabilirler. Kelime kapasiteleri de yüksektir. Bu nedenle daha fazla tercih edilirler.
  • Erkek muhabbet kuşları mavi, pembe ve mor renklerinde cere rengine sahiptir. Tüyleri genellikle yeşil ya da mavidir.
  • Olgunlaşma dönemlerinde gözlerinde beyaz görünümlü bir halka oluşur ve eşleri yoksa kafeslerindeki eşyalara kur yaparlar.
  • Hareketli bir yapıya sahiptirler.
  • Taklit etme yetenekleri ile ünlüdürler.
  • Gagaları bej rengindedir.
  • Ağırlıkları 40 ile 50 gram arasında değişir. Uzunlukları ise ortalama 18 cm’dir.

Muhabbet kuşları oldukça zeki canlılardır. Cana yakın ve sevecendirler. Üstelik bakımları da kolaydır. Bu nedenle ülkemizde en çok tercih edilen evcil hayvanları arasında ilk sırada yer alırlar. Maliyet olarak da oldukça uygundurlar. Yemlerinin fiyatları düşüktür ve uzun süre gittiği için çok sık yem almak gerekmez.

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap