En Popüler Kırmızı Evcil Kuş Türleri

dişi eklektus

Amerika papağanlarının kırmızı renkte olanları oldukça popülerdir. Ancak Amerika papağanları dışında kırmızı renkte tüylere sahip olan popüler evcil kuş türleri de var. Bu nedenle özellikle kırmızı renkte bir kuş sahibi olmak istiyorsanız aşağıda belirtmiş olduğumuz türlere göz atabilirsiniz.

Kuşların birçok boyutta türleri vardır. Bunun yanı sıra bazıları kısa ömre sahiptir. Bazılarında elli ve daha uzun yıl yaşayabilir. Bu yüzden sadece rengini değil birçok özelliği ele almanız gerekir. Bugünkü yazımızda popüler kırmızı evcil kuş türleri hakkında birçok konuyu ele alacağız. Böylece etkileyici güzelliğe sahip bir tüylü dost sahibi olma konusunda daha kolay bir karar alabilirsiniz.

Kırmızı Evcil Kuş Türleri

Kuşlar üç boyutta yer alırlar. Bu boyutlar arasında da kırmızı renkte kuş türleri yer alır. Ayrıca her biri vahşi hayatta farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle de kafes ortamında bakılırken bu içgüdü dediğimiz bazı özellikleri bırakmalarını bekleyemeyiz. İşte bu yüzden de yaşadığınız alan ve yaşantınıza bağlı olarak bir kuş seçimi yapmanız gerekir. Çünkü bazıları apartman gibi alanlarda bakıma uygun değildir. Bazıları da bakımları ağır olduğu için deneyimsiz kişiler için doğru seçim olmayabilir. İşte sizler için araştırıp yazdığımız en popüler sekiz kırmızı evcil kuş türleri aşağıda başlıklar halinde yer alıyor.

Kızıl Amerika Papağanı

kızıl Amerika papağanı

Büyük ve gösterişli gövdeleri ile Kızıl Amerika papağanları kuş severlerin gözdesidir. Ancak Amerika papağanı bakımı diğerlerine göre daha zordur. Bu nedenle de ilk defa kuş bakacak olan kişiler için uygun değiller. Bu kuşlar için büyük bir kafes ve kafes dışı ortam gerekir. Bunun yanı sıra maliyet bakımından bütçenizi de zorlayabilir.

Zeki ve aktif olan bu papağanlar için kafes dışında her gün en az iki saat ilgi gerekir. Eğer ihtiyaçları olan iletişim ve ilgiyi görmezlerse davranışsal sorunlar ya da hastalıklar yaşayabilirler. Bu olumsuzluklardan biri de tüy yolmadır. Gürültülü oldukları için her yerde bakılmaları mümkün değildir. Özellikle de apartman gibi komşuların yakın olduğu alanlar için bu papağanlar uygun değildir.

Etkileyici görsel güzellikleri nedeniyle bu papağanları sahiplenmek isteyen birçok kişi olabilir. Bu kişilerden biri siz iseniz daha detaylı bilgiye sahip olmak için kızıl Amerika papağanı hakkında yazmış olduğumuz makalelerimize göz atabilirsiniz.

Kırmızı Ve Yeşil Amerika Papağanı

kızıl yeşil Amerika papağanı

İsimleri Kırmızı ve yeşil makav olsa da yoğunluk olarak kırmızı renkte tüylere sahiptirler. Ayrıca bu kuşlar Güney Amerika’ya aittir. Bu papağanlardan birine sahip olmak için büyük boy kuş cinsleri bakımı konusunda tecrübe sahibi olmanız gerekir. Bu bakımın üstesinden gelmek ve güzel bir dostluk kurmak için sabır ve sevgi gerekir.

Büyük papağan olmalarının yanı sıra elli yıl gibi uzun bir ömre sahip olmaları nedeniyle bu kuş türünü sahiplenmeden önce iyice düşünmek gerekir. Çünkü ne kadar büyük ve gürültülü olsalar da sahiplenildikten sonra terk edilmeyi kaldıramazlar.

Dişi Eklektus

dişi eklektus

Eklektuslar dimorfik kuş cinsleri arasında yer alırlar. Bu da cinsiyet ayrımı yaparken tüy renk ve desenlerine bakmak yeterli olacaktır. Eğer popüler kırmızı kuş türleri içerisinden birini sahiplenmek istiyorsanız dişi bir eklektus seçebilirsiniz. Bu kuşlar Avustralya’ya aittir. Bununla birlikte arkadaş canlısıdırlar. Sahipleri ile iletişim kurma ve uyum sağlama konusunda da zorluk çekmezler.

Dünya çapında popülerliğe sahip olan bu kuşlar etkileyici güzelliğe sahipler. Yeşil, mavi, turuncu ve kırmızı gibi birçok renkte tüy bu kuşların gövdelerinde bulunur. Uzunlukları ise 50 cm’dir.

Kızıl Gül

kızıl gül kuş türü

Kırmızının en çarpıcı ve parlak tonlarına sahip olan kızıl gül kuşları insanları etkileme konusunda oldukça başarılıdır. Orta boy kuş cinsleri arasında yer alsa da bakımları hiç kolay değildir. İnsanlara yakınlaşması için elle beslenmesi gerekir. Ayrıca özel bir ilgi ile sahipleri ile aralarında güçlü bir bağ kurarlar.

Diğer papağan ve kuşlar kadar sevecen olmasalar da sosyal oldukları için sahiplerinin omuzlarına konmaktan hoşlanırlar. Bununla birlikte konuşma konusunda iyi değiller. Ancak onlara ıslık çalmayı öğretebilirsiniz.

Kırmızı Kanarya

kırmızı kanarya

Sarı renkleri ve sevimli görüntüleri ile popüler olan kanaryaların kırmızı renkte tüylere sahip olanları da var. Bu nedenle kırmızı kuş türleri arayanlar kanarya tercih edebilirler. Ancak bilmeniz gereken bir şey var. Bu da kanaryaların ele alınmayı sevmemeleridir. Ayrıca kafes dışına da çıkmak istemezler.

Bu kuş türü için rahatça hareket edip uçabilecekleri bir kafes yeterli olacaktır. Evcilleşmeleri zor olsa da sesleri oldukça hoştur. Özellikle de erkek kanaryalar melodi şeklinde öterler. Kırmızı kanaryalar kuş yetiştiricileri tarafından seçici eşleşme yapılarak üretilmiştir.

Afrika Grisi

En Popüler Kırmızı Evcil Kuş Türleri

Adından da belli olduğu gibi renkleri yoğun olarak gri olan bu nazik dev kanatlarının üst kısmında kırmızı renkte tüylere sahiptir. Ayrıca konuşma konusunda da oldukça yeteneklidir. Bu nedenle bir Afrika grisi satın alıp konuşma eğitimi verebilirsiniz. En zeki papağanlar arasında yer alan Afrika grisi sahipleri ile oyun oynamayı ve iletişim kurmayı çok severler.

Sosyal ve zeki bir büyük papağan sahibi olmak istiyorsanız bu kuş türünü tercih edebilirsiniz. Ancak büyük boy kuş bakımı konusunda deneyime sahip olmanız gerekir.

Gül Göğüslü Kakadu

En Popüler Kırmızı Evcil Kuş Türleri

Renklerin birbiri ile uyumu konusunda oldukça etkileyici güzelliğe sahip olan gül göğüslü kakadu Avustralya’ya aittir. Bu kuşlar sahiplerine karşı oldukça sevecenler. Ancak bakımları için büyük bir dikkat gerekir. Eğer ihtiyaçları olan ilgiyi görmezlerse üzgün ve stresli olabilirler. Sonuç olarak da davranışsal sorunlar yaşayabilirler. Bu nedenle her gün kafes dışı ilgilenim gerekir. Renkleri yoğun olarak prembe olsa da kırmızı renkte tüylere de sahipler.

Kiraz Başlı konur

kiraz başlı konur

Baş kısmında kırmızı renkte tüylere sahip olan kiraz başlı konur papağanı çoğunluk olarak yeşil renkte tüylere sahiptir. Konur türleri arasında konuşanlar arasında yer alırlar. Geveze ve gürültülü oldukları için yakın komşu yer alan apartman gibi alanlarda bakılmaları uygun değildir. Kiraz başlı konurlar ilgi odağı olmayı çok severler. Bu nedenle de yanınızdan ayrılmak istemezler.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap