En Popüler Evcil Amerika Papağanı Türleri

Evcil kuşlar arasında Amerika papağanı en popüler kuş türleri arasında yer alır. Ancak bu papağanların her birinin kendine özgü ihtiyaçları bulunur. Toplamda on yedi adet türü bulunan Amerika papağanlarının bazıları tehlike altındadır. Çünkü nesilleri tükenmek üzeredir. Bu kuşlardan birkaçı sümbül, kırmızı başlı makav ve mavi boğazlı Amerika papağanıdır.

En popüler Amerika papağanı türleri kuş severlerin yoğun talepleri nedeniyle vahşi hayatta sayıları oldukça azdır. Ayrıca yasal olmayan yollarla yakalanıp satışa sunuluyorlar. Böylece sayıları her geçen gün daha da azalıyor. Sonuç olarak da ne kuş severler onları sahiplenmeyi bırakıyor ne de yasal yollarla onları yakalayanlar. Bu yazımızda Amerika papağanı sever okurlarımız için en popüler olan ve en çok bakılan türleri ele aldık. Makalenin derinliklerine doğru ilerleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Amerika papağanı türleri

Daha önce belirttiğimiz gibi toplamda on yedi adet Amerika papağanı bulunuyor. Bu kuşların çoğu büyük ve sosyal iletişime çok fazla ihtiyaç duyuyor. Başka bir ifade ile yüksek bakıma ihtiyaçları vardır. Eğer yaşantınızda günlük olarak boş zamana sahipseniz bu kuş türünden birini seçip satın alabilirsiniz. Tüylü bir dost edinmek eğlenceli vakit ve uzun yıllar sürecek olan dostluk demektir. Hangi tünü seçeceğiniz konusunda zorluk çekiyorsanız başlıklar hâlinde belitmiş olduklarımıza göz atıp kararınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Mavi ve Sarı Ara Papağanı

en popüler Amerika papağanı türleri

En büyük Amerika papağanı olan mavi sarı ara papağanı, bir metre uzunluğuna ulaşabilir. Enerjik ve cana yakın olmaları nedeniyle sahipleri tarafından çok sevilirler. Ancak bakımı kolay olmadığı için deneyimli kişiler tarafından sahiplenilmelidir. Çünkü ihtiyaçları olan bakım ve ilgiyi görmezlerse strese girebilirler. Stres sonucunda da kendilerine zarar verebilirler.

Mavi sarı ara papağanı sahibi olanlar kedi ya da köpeğe sahip olanlar ile aynıdır diyebiliriz. Aynı zamanda oldukça gürültülüdürler. Bu nedenle de apartmanda bakıma uygun değildir. Çığlık diyebileceğimiz yükseklikte sese sahipler. Çünkü bu çığlıklar vahşi hayatta sürü hâlinde gezerken birbirleri olan iletişimleri için büyük önem taşır.

Çığlık dışında diğer kötü huyları da çiğnemedir. Güçlü bir gagaya sahip oldukları için onlara özel olarak çiğneme oyuncakları almanız gerekir. Aksi hâlde değerli eşyalarınızı ve mobilyalarınızı çiğnerler. Kötü huylara sahip olsalar da insanları çok severler ve onlarla iletişim kurma konusunda oldukça iyiler.

Yeşil Kanatlı Amerika Papağanı

yeşil kanatlı makav

Kuşlara eğitim vermek isteyenler bu papağan türünü tercih edebilirler. Çünkü yeşil kanatlı Amerika papağanı karakteristik olarak sevimli bir özelliğe sahiptir ve eğitimleri çok severler. İlk olarak sahiplerine alışmaları için zaman gerekebilir. Ancak alıştıktan sonra aralarındaki bağ güçlenir. Sahipleri ile güçlü bağ oluşsa da bu papağan türü yalnız kalmayı hiç sevmezler. Bu nedenle boş zamana sahip olanlar mükemmel bir dostluk yaşayabilirler.

Kırmızı Omuzlu Makavlar

Kırmızı Omuzlu Makavlar

Amerika papağanlarının en küçüğü kırmızı omuzlulardır. Bu ismi omuz kısmında bulunan kırmızı renkteki tüylerden alırlar. Küçük oldukları gibi oldukça uysallar. Ayrıca oldukça zeki ve sosyaller. Zeki olmaları eğitim verirken eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar. Eğitimler sonucunda çok çabuk öğrenir ve sahipleri ile aralarındaki bağ daha da güçlenir.

Konuşma konusunda oldukça iyiler. Ancak pratik yapmaları gerekir. Eğer büyük kuş almak istemiyorsanız bu Amerika papağanını tercih edebilirsiniz. Çünkü ne kadar küçük olsalar da diğer büyük familyaları gibi özelliklere sahipler. Bu özellikler arasında çığlık atma gibi olumsuzları da yer alır.

Sümbül Amerika Papağanı

sümbül Amerika papağanı

En büyük Amerika papağanı sümbüldür. Bunun yanı sıra bakımı en zor olan tür de budur. Çünkü diğer papağanlara göre daha fazla ilgi ve zaman beklerler. Bu kuşlar deneyimsiz kişiler tarafından bakılamazlar. Bu nedenle yeni kuş bakıcıları için doğru bir seçim değildir. Eğer sabra ve zamana sahipseniz sümbül Amerika papağanı sahibi olabilirsiniz.

Büyüklükleri bazı kuş severleri korkutsa da yeterli ilgiyi gördüklerinde sahiplerine karşı oldukça cana yakındırlar. Bu nedenle gagalarının boyutu ve gövdelerinin uzunluğu sizi korkutmasın. Nazik devlerden biri olan bu papağanlar çok hoş bir tüy rengine sahiptir. Ayrıca çok zekiler.

Hibrit Makavlar

hibrit Amerika papağanı

Renkli ve büyük bir papağan sahibi olmak isteyenler bu kuş türünü tercih edebilirler. Çünkü oldukça renkli tüylere sahiptir, hibrit makavlar. Bu nedenle de diğer Amerika papağanlarından farklılar. Kuş yetiştiricileri tarafından farklı türlerle eşleştirilerek üretildikleri için melez bir papağandır. Ayrıca familyasının birleşik özellikleri karakterleri içerisinde yer alır.

Amerika papağanlarının bakımı hakkında yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olanlar bu kuş türüne kolayca bakabilirler. Böylece güzel bir dostluk başlayıp uzun süren yıllar boyunca da yalnızlık çekmezler.

İlliger’in Amerika Papağanı

popüler evcil Amerika papağanı

Arkadaşlığı çok seven İllgiler’in Amerika papağanı sahiplerinden ilgi beklerler. Çünkü insanlarla etkileşim çok kurmaktan büyük keyif alırlar. Eğer bir tanesini satın almak ve onu eğitmek istiyorsanız, yavru iken sahiplenip elle besleyebilirsiniz. Bu zeki papağanlar güçlü bağ kurmakta zorluk çekmezler. Bununla birlikte eğitim konusunda oldukça iyiler. Ancak her gün en az iki saat zaman ayırmanız gerekir. Aksi hâlde zarar verici davranışlar bulanacaktır.

Papağanların çoğu kafes dışında ilgi beklerler. Bu nedenle herhangi birine sahip olmadan önce yeterli imkâna ve zamana sahip olup olmadığınızdan emin olmalısınız.

Askeri Amerika Papağanı

askeri makav

Meraklı ve zeki kuşlar olan askeri Amerika papağanı insanlarla etkileşim kurmayı çok severler. Hatta çoğu papağan sadece sahibi ile iletişim kurarken onlar topluluğu tercih ederler. Oldukça geveze ve gürültülü oldukları için apartmanda bakıma uygun değillerdir. Ancak hareketli yapıları nedeniyle sahiplerini neşelendirme konusunda oldukça iyiler. Bu nedenle yakınlarda oturan biri yoksa ve bir arkadaş arıyorsanız bu kuş türünü tercih edebilirsiniz.

Zaman konusunda büyük bir varlığa sahip olanlar askeri Amerika papağanı ile güzel bir hayat yaşayabilirler. Ancak beslenme, bakım ve ilgi konusunda cömert olmaları gerekir.

Kızıl Makavlar

popüler evcil Amerika papağanı

Kızıl makavlar da evcil Amerika papağanları arasında yer alırlar. Ancak evcil kalabilmeleri için her gün sosyalleşmeleri yani kafes dışında olmaları gerekir. Bu yüzden yabanileşmemeleri için her gün sahipleri ile etkileşimde bulunmalılar. Ayrıca bu kuşlar çok çabuk sıkılırlar. Bu nedenle de sadece kafes dışında değil kafes içinde de meşgul olmalılar.

Kafes içerisinde bir evcil kuşun meşgul ve mutlu olması için oyuncaklar gerekir. Çiğneme özelliğine sahip olanlar için ek olarak da çiğnenebilir aksesuarlar gerekli. Eğer bu oyuncakları satın almazsanız tüylü dostunuz değerli eşyalarınızı ve mobilyalarınızı oyuncak olarak kullanıp kemirecektir.

Elle beslenen kızıl makavlar oldukça sevecen ve cana yakın olabilirler. Ancak potansiyel sahipleri onların gürültü olmalarını kaldıramayabilir. Bu nedenle birini satın almadan önce iyi düşünmelisiniz.

Şiddetli Amerika Papağanı

şiddetli Amerika papağanı

Samimi ve komik bir mizaca sahip olan şiddetli Amerika papağanı kuş severlerin gözdesidir. Günlük iletişim ve ilgi ile sahipleri ile aralarında güçlü bir bağ oluşur. Ayrıca eğitime de hızlıca yanıt verirler. Bu nedenle onlara birçok şey öğretebilirsiniz. Bu eğitim içerisinde konuşma da yer alır.

Konuşma yetenekleri oldukça iyi olduğu için konuşacak kuş sahibi olmak isteyenler bu kuş türünü tercih edebilirler. Elbette eğitim için zaman ve sabır gerekir. Yeterli zaman ve sabra sahip olanlar zamanla bu kuşların öğrendiklerini fark ettiklerinde çok şaşırırlar. Bu nedenle de eğitimleri her geçen gün daha keyifli bir hâl alır.

Sarı Yakalı Makavlar

popüler Amerika papağanı türleri

popüler Amerika papağanı türleri

 

Sevecen ve bir o kadar da yaramaz olan sarı yakalı makavlar küçük boyutları ile ilgi çekici özelliğe sahipler. Ayrıca zeki ve beceriklidirler. Sahipleri ile iletişim kurmayı çok severler. Bu nedenle de canları sıkıldığında onların ilgisini kolayca çekebilirler. Çünkü bu papağanlar büyük olan Amerika papağanlarının tüm özelliklerini küçük bir paket içerisinde saklarlar.

Sarı yakalı makavlar çok zekiler. Hatta kafesin açılıp kapandığını birkaç kez izleyerek bir kaçış planı hazırlayabilirler. Bu nedenle güvenlikli ve kaliteli bir kafes seçmeniz gerekir. Ayrıca bu kuşların bazıları tek kişi ile iletişime geçmeyi tercih etse de çoğu topluluğu sever.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap