En Popüler Evcil Kuş Türleri

Popüler evcil kuş türleri hakkında bilgi arıyorsanız, en doğru adrestesiniz! Çünkü bugünkü yazımızda bu konuyu ele alıyoruz. Arkadaş canlısı

Popüler evcil kuş türleri hakkında bilgi arıyorsanız, en doğru adrestesiniz! Çünkü bugünkü yazımızda bu konuyu ele alıyoruz. Arkadaş canlısı olan bir hayvan sahiplenmek için, çoğu kişi kuşları tercih eder. Onlarla iletişim kurmak çok keyiflidir. Ayrıca bulunduğu ortama neşe katarlar. Bu neşeli ortama siz de sahip olmak ve tüylü bir dost edinmek istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dünyadaki kuş türü sayısı oldukça fazladır. Ayrıca her ülkede farklı kuş türleri bulunabilir. Bu nedenle her ülkede farklı bir kuş türü popülerdir. Bizler dünyada en popüler olan kuş türlerini araştırıp sizler için her birini aynı listede birleştirdik.

Popüler Kuş Türleri

8 adet popüler kuş cinsi hakkında genel bilgiler sizleri bu sayfa bekliyor. Bu kuşlar hakkında daha detaylı bilgiler ve daha fazlası için sitemizde arama yapabilirsiniz. Listemize yer alan kuş türleri;

 1. muhabbet kuşu
 2. cennet papağanı
 3. sultan papağanı
 4. ispinoz
 5. güvercin
 6. monk papağanı
 7. Afrika gri papağanı
 8. Forpus papağanıdır.

Muhabbet Kuşu

dünyadaki en popüler olan evcil kuş türleri

Muhabbet kuşu evcil kuş türleri arasında en popüler olarak ilk sıralarda yer alır. Bu küçük ve renkli kuşlar oldukça arkadaş canlısıdır. En popüler evcil kuş türleri arasında yer alan muhabbet kuşlarının bakımları da kolaydır. Çocuklarınızla da kolaylıkla arkadaş olabilen muhabbet kuşlarını evcil kuş türü olarak rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Akıllı ve eğlenceli bir kuş olan muhabbet kuşları, evcil kuş türleri arasında en çok tercih edilen tür olarak popülerdir. Islık çalmayı ve zil sesi taklidi yapmayı pek severler. Bu küçük ve eğlenceli dostlarımız ortalama 12 ile 14 yıl arasında yaşar. Muhabbet kuşları sarı, mavi ve yeşil gibi farklı renklerde gövdeye sahiptir. Ancak vahşi hayatta sahip olduğu renk yeşildir. Diğer renkler ise kuş yetiştiricilerinin yaptığı eşleştirmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Dünyada iki tür muhabbet kuşu bulunur. Biri İngiltere’ye ait iken diğer Avustralya’ya aittir. Aralarındaki farklılıklar arasında İngiltere muhabbet kuşlarının daha iri olmaları yer alır. Ağırlıkları ve uzunlukları da değişiklik gösterir.

Bu kadar popüler olmalarının nedenleri;

 • bakımlarının kolay olması.
 • küçük bir bütçe ile bakılması.
 • konuşma  ve numara yapma yeteneğine sahip olması.
 • muhabbet kuşlarına eğitim vermenin kolay olması gibi ipuçlarıdır.

Sultan Papağanı

evcil popüler kuş türleri

Sultan papağanları renkli gövdeleri ve enerjileriyle her yaştan kişinin dikkatini çeker. Ayrıca bu kuş türü gelişmiş ıslık çalma ve şarkı söyleme yetenekleriyle ünlüdür. Ortalama yaşam süreleri 15 ile 20 yıl arasında değişir. Uzun yıllar sürecek renkli bir dostluk için popüler kuş türleri arasında yer alan bu sevimli kuş türünü tercih edebilirsiniz. Üstelik onlar kakadu familyasına aittir. Ayrıca, sultan papağanları iyi bir eğitim alırsa, konuşmayı öğrenebilir. Fiziki olarak çeşitli renk kombinasyonlarından oluşmaktadır. Ağırlıkları ve uzunlukları da türlerine göre farklılık gösterir.

İspinoz

evcil popüler kuş türleri

Küçük canlılar olan ispinozlar oldukça arkadaş canlısıdır. Bir ispinoza iyi bakıldığı takdir de en az 10 yıl yaşayabilir. İspinozlar duygusal kuşlardır. Genel olarak sürüleri halinde yaşarlar. Bu sebeple onların mutlu olmasını istiyorsanız arkadaşlarını da sahiplenmeniz önerilir. Ancak sayı olarak fazlalaştığı için bakımı zor olacağı anlamına gelmez. Hatta bakımları diğerlerine göre oldukça kolaydır. Çünkü onlar kafesten çıkmak istemezler. Bu nedenle familyası ile meşgul olur ve sizden özel ilgi beklemezler. Sessiz kuş türlerinden biri oldukları için her yerde bakıma uygunlar.

İspinozlar oldukça renkli tüylere sahiptir. Gövdeleri kırmızı, sarı ve beyaz renklerinde değişiklik gösterirken, ağırlıkları ve uzunlukları da farklılık gösterir.

Cennet papağanı

evcil popüler kuş türleri

Aşk kuşları olarak tanınan cennet papağanı minik bir gövdeye sahiptir. Papağanların en küçük türü olan cennet papağanları, oldukça zeki ve arkadaş canlısıdır. Sessiz varlıklar olan bu kuşlarla apartman dairesinde rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Bu eşsiz canlılar yaklaşık olarak 20 yıl kadar yaşayabilir. Cennet papağanı genel olarak yeşil gövdeye ve turuncu kafaya sahiptir. Bu kuş türünün ağırlıkları ve uzunlukları da farklılık gösterebilir.

Monk Papağanı

popüler monk

Bir başka muhabbet kuşu türü de keşiş kuşlarıdır. Bunlar aynı zamanda quaker olarak da bilinir. Aslında bir papağan türü olan bu özel canlılar basit kelimeleri taklit edebilir ve eğlenceli sesler çıkarabilir. Monk papağanlarının yaklaşık 20 ile 30 yıl yaşam ömürleri vardır. Ayrıca bu özel kuşlar geniş kelime dağarcığı ve kelimeleri kullanabilme yeteneğiyle ünlüdür. Renkleri genel olarak parlak mavi, beyaz veya mavi renklerinden oluşur. Ağırlıkları ve uzunlukları da farklılık gösterir.

Güvercin

güvercin bakmak

Güvercinler nazik ve eğitimli kuşlardır. Bu kuş türü oldukça sakin ve pozitif bir karaktere sahiptir. Bu yüzden bakıcılarıyla kolayca arkadaş olabilirler. Uysal canlılar olan güvercinlerin kafeslerinden gün içerisinde bir iki saatliğine serbest bırakılması gerekir. Bu kuşların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için düzenli olarak her gün uçmaları gerekir. Güvercinlerin kafeslerinde ayna ve salıncaklar onların eğlenmesi için iyi olabilir. Genel olarak gri ve beyaz gövdeye sahip olan güvercinlerin ağırlıkları ve uzunlukları farklılık gösterir.

Forpus Papağanı

forpus neden popüler

Genel olarak tropik yerlerde yaşasalar da papağanlar en popüler kuş türleri arasında yer alır. Bu kuşlar oldukça zeki ve enerjik canlılardır. Aynı zamanda rekabetçi bir karaktere de sahiptirler. Bu nedenle aynı kafes veya ev içerisinde birden fazla papağan beslemek rekabetçi doğalarından dolayı tehlikeli olabilir.

Papağanların ortalama ömrü yaklaşık 30 yıl olarak bilinmektedir. Papağanların beslenmesine ve bakımına dikkat ederek 30 yıl sağlıklı bir şekilde yaşamalarına destek olabilirsiniz. Çoğunlukla yeşil sırta sahip olsalar da farklı renklerde gövdeye sahip olabilirler. Bunun dışında papağanların ağırlıkları ve uzunlukları diğerlerine göre farklılık gösterir.

Afrika Gri Papağanı

popüler kuş türleri

Papağan ailesinin en zekisi olarak oldukça ünlü bir kuş türüdür. Çok çabuk sıkılan bu kuş türüyle yeterli şekilde ilgilenmezseniz, depresyona girebilir. Son derece zeki ve arkadaş canlısı olan Afrika gri papağanını evcil hayvan olarak alabilirsiniz. Ancak büyük bir kafes ve alana sahip olmalısınız. Kafes içindeyken de özgürlük saatlerinde de rahat olmaları için bunlar gereklidir. Belirtmek isteriz ki, bu kuş türü zeki ve popüler olmaları nedeniyle tırlara koyulup yasadışı yollarla satılıyor.  Bu nedenle sayıları her geçen gün daha da azalıyor. Belki de onları sadece kitaplar, belgeseller ve yazılarda görebilecek ve okuyabileceğiz. Bu gerçekten çok üzücü.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap