En Parlak Renkli Evcil Kuş Türleri

En Parlak Renkli Evcil Kuş Türü

Papağan denilince akla rengarenk tüylere sahip yaramaz kuşlar gelir. Ancak genel olarak evcil kuşlar üç ana renge sahiptir. Eğer hem sevimli bir dostum olsun hem de renkli tüylere sahip olsun istiyorsanız yazımızda yer alan en parlak renkli evcil kuş türleri arasından hayatınıza uyum sağlayan birini seçebilirsiniz.

Başlıklar hâlinde belirtmiş olduğumuz evcil kuş türlerinin her biri rengarenk ve parlak tüylere sahiptir. Bununla birlikte çok yetenekli ve şaşırtıcı derecede özellikler yer alır minik gövdelerinin altında. Bu nedenle sadece fiziksel özelliklerine göre değil birçok önemli detayı ele alıp herhangi birine bakmak için tercihinizi daha kolay yapabilirsiniz.

En Renkli Kuş Türleri

Az önce belirttiğimiz gibi papağanlar genel olarak mavi, sarı ve yeşil renklerine sahiptir. Hatta çoğunluk olarak yeşildirler. Bu nedenle aralarında yer alan renkli kuş türleri bizleri görsel olarak etkilemeyi başarır. Aşağıda sizler için hazırladığımız en renkli ve parlak tüylere sahip 8 evcil kuş türü yer alıyor. Bakım, beslenme, sahip oldukları ortalama ömür ve bunun gibi önemli konulara göz atıp detaylı bilgiye ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Güneş Konur

en parlak renkli kuş türleri

Güneş konur kuşları tıpkı bir gökkuşağı gibi birbirinden farklı parlak renklerde tüylere sahiptir. Bu yüzden onlar parlak renkli evcil kuş türleri arasında muazzam renkleri ile ilk sırada yer alıyor. Turuncu ve sarı gövde tüyü renklerine sahip olan güneş konur kuş türünün yeşil ve mavi renklerde de kuyruk tüyü bulunur.

Turuncu, sarı, mavi ve yeşil renkleriyle tıpkı bir gökkuşağı gibi görünen bu kuş türünün gövde tüylerinin sarı ve turuncu ağırlıklı olmasından dolayı da Güneş konur kuşu olarak adlandırılır. En parlak renkli bir evcil kuş türü sahiplenmeyi istiyorsanız Güneş konur kuşlarını sahiplenebilirsiniz.

Jenday Konur

jenday konur

Güneş konur türüne oldukça benzeyen Jenday konur kuş türü de parlak ve renkli tüyleri ile oldukça dikkat çeker. Sadece renkleriyle değil aynı zamanda boyutları ve karakterleriyle de güneş konur kuş türlerine oldukça benzerler. Daha çok Güney Amerika bölgesinde görülen Jenday Conure kuş türü parlak renkleriyle görenleri büyülüyor.

Jenday konur kuş türünün gövde renkleri turuncu ve sarı renklerden oluşur. Ayrıca kanat ve sırt tüyleri de yeşil renklerden oluşur. Bunun yanı sıra kuyruk tüylerinde de mor renk tüyler bulunur. En parlak 8 renkli evcil kuş türleri arasında bulunan bu kuşları evcil kuş olarak sahiplenebilirsiniz.

Gökkuşağı Lori Papağanı

parlak renkli kuşlar

Adından da anlaşılacağı gibi lori kuşları tıpkı bir gökkuşağı gibi rengarenktir. Avustralya’da görülen bu kuş türü parlak ve canlı renkleriyle gören herkesi büyülüyor. Güzel ve canlı renklerinin yanı sıra arkadaş canlısı karakterleriyle de pek çok kişi tarafından seviliyor.

Gökkuşağı Lorisi evcil kuş türünün yüz ve göbek tüyleri mavi renktir.  Kanatları ve sırtı yeşil renk, göğüslerinin yanlarında da turuncu ve sarı renkler yer alır. Vücudunda bulunan çeşitli

renklerden dolayı gökkuşağı lorisi olarak adlandırılır. En parlak 8 renkli evcil kuş türleri  arasında hiç şüphesiz en renklilerinden biridir.

Kızıl Göğüslü Muhabbet Kuşu

kızıl göğüslü papağan

Muhabbet kuş türleri genel olarak renkli tüyleri ile bilinir. Kızıl göğüslü muhabbet kuşu türü ise farklı renkleriyle dikkatleri üzerine çeker. Kızıl göğüslü muhabbet kuşları belki muhabbet kuş ailesinin en renkli ve parlak kuş türü arasında yer alır. Bu kuş türünü evcilleştirmek diğerlerine göre zor olabilir. Bu nedenle deneyimli kuş sahipleri tarafından bakılmalılar.

Kızıl göğüslü muhabbet kuşu mavi renk baş tüyleri ile ünlüdür. Ayrıca yeşil renk kanat ve sırt tüylerine, kızıl renk göğüs tüylerine sahiptir. Rengarenk tüyleri ile muhabbet kuş türü arasında en renklileri olarak bilinir. Eğer renkli ve parlak renklere sahip, aynı zamanda da arkadaş canlısı ve enerjik bir kuş sahiplenmek istiyorsanız kızıl göğüslü muhabbet kuşlarını tercih edebilirsiniz.

Eklektus Papağanı

renkli eklektus kuşlar

Eklektus papağanı sahip olduğu kırmızı ve mavi renkleriyle görenleri büyülüyor. Kırmızı renk tüyleri oldukça dikkat çeken eklektus papağanlarının renkleri genel olarak dişi ve erkek türlerine göre de farklılık gösterir. Avustralya’da yaşayan bu kuş türü oldukça zeki ve akıllıdır.

Eklektus papağanları baş ve kanatları kırmızı renk, göğsü mavi ve mor renklerdedir. Renkli bir evcil kuş türü arıyorsanız akıllı ve parlak renklere sahip olan bu kuş türünü severek sahiplenebilirsiniz.

Kırmızı Ara Papağanı

renkli Amerikan papağanı

Amerika papağan türü ailesinden olan kırmızı ara papağanı kuşları da renkleriyle herkesi büyüler. Canlı renklerinin yanı sıra zekaları ve konuşma yetileriyle de herkes tarafından oldukça sevilir. Kısa cümleleri kolaylıkla söyleyebilen bu kuş türünün kelime dağarcığı da oldukça gelişmiştir. Sırt kısmı kırmızı renk, kanatları ve kuyruğu mavi renk, kıç kısmının üzeri yeşil renktir.

Kanarya

renkli kuşlar

Kanaryalar genellikle melodi şeklindeki ötüşleri ve seslerindeki sakinleştirici etki ile ünlüdür. Ancak tüylerinin renkleri ve parlaklığı nedeniyle onlara bakmak isteyen birçok kişi var. Ayrıca kanaryalar sarı renkli olarak popülerdir. Fakat sarı, kırmızı, turuncu gövde tüylerine sahip olan kanaryaların ağırlık ve uzunlukları da farklılık gösterir.

Muhteşem canlılıkta gövde tüylerine sahip olan bu kuş türü en parlak 8 renkli evcil kuş türleri arasında yer alır. Renkli ve nazik bir kuş türü sahiplenmek istiyorsanız kanaryaları deneyebilirsiniz. Melodik seslerinin yanı sıra sizleri renkleriyle de büyüleyecektir.

Rozella Papağanı

parlak renkli kuş türleri

Bir tür papağan olan Rozella, Avustralya ülkesinde yaşar. Her ne kadar sevimli bir kuş türü olsa da genel olarak dost canlısı bir kuş değildir. Gövdesinde bulunan mavi ve kırmızı renklerle oldukça dikkat çeken bir kuş türüdür. Büyük yaşta çocuk sahibi olan aileler için bu kuş türü uygundur. Ancak yine dikkatli olmak gerekir. Çünkü genel olarak insanları ısırmaya meyilliler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap