En kullanışlı muhabbet kuşu kafesi için tavsiyeler

muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı

Aileye katılacak olan yeni bir tüylü dost için alınması gereken ihtiyaçlar vardır. Bunlardan bazıları temel ihtiyaçtır ve bu nedenle kuş eve gelmeden ya da daha önceden alınmaları gerekir. Muhabbet kuşu için ihtiyaç listesinin ilk sıralarında kafes ve yem yer almaktadır. Kafes içerisinde yemlik, suluk ve tünek gibi malzemeler yer aldığı için diğer ihtiyaçlar başka bir zaman alınabilir. İlk kez muhabbet kuşu sahibi olanlar için en kullanışlı kafesi seçmek, kolay olmayabilir. Hem onların yaşamını en kaliteli şekilde sürmelerini sağlamalı hem de sahipleri için önemli olan temizlik gibi konularda zorluk çıkarmamalıdır.

Birden fazla muhabbet kuşu sahibi olanlar ise kafes seçimini iki kez düşünmelidir. Bu da zaman kaybı ve kafa karışıklığına neden olmaktadır. Yazımızın derinliklerine doğru ilerleyerek en kullanışlı muhabbet kuşu kafesi nasıl seçilir ve dikkat edilmesi gerekenler gibi önemli konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hızlı, bilinçli ve kolay şekilde alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

En kullanışlı (ideal) Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı?

en kullanışlı muhabbet kuşu kafesi

Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı sorusunu sizler için listeli bir şekilde yanıtlayacağız. En kullanışlı muhabbet kuşu kafesini almak istiyorsanız, hem kendi hem de kuşun yaşamını en iyi şekilde etkileyen bir seçim yapmanız gerekir. Bu nedenle;

 • Bir bütçe belirleyerek ilk adımı atın. Özellikle internetten bir kafes alacaklar için fiyat aralığının belirlenmesi, büyük bir avantaj sağlayacaktır. Filtreleme ile zamanınızı daha değerli kılabilirsiniz.
 • İkinci olarak alabileceğiniz en büyük kafes boyutunu seçmelisiniz. Yavru olarak eve katılan muhabbet kuşları kısa süre içerisinde büyürler. Ayrıca kızgınlık döneminde bir eş almayı düşünürseniz, başka bir kafes masrafı yapmanıza da gerek kalmaz. Kuşlar uçan canlılardır ve en azından kafes içerisinde rahatça gezinip tünekten tüneğe atlayabilmeliler.
 • Temizlik, en kullanışlı muhabbet kuşu kafesi için oldukça önemli bir unsurdur. Temizliğin rahatça yapılabileceği kafes ve malzemelerini satın almalısınız.
 • Bazı muhabbet kuşu kafesleri ayarlanabilir yükseklik özelliğine sahiptir. Bu da ekstra ve güzel bir özelliktir.
 • Muhabbet kuşu kafesi içerisinde yer alan malzemelerin özellik ve sayısını da dikkate almalısınız. Büyük bir kafes alabiliyorsanız, oyuncağı bol olan, yemlikleri ve temel malzemeleri kaliteli malzemeden yapılmış olanları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ahşap tünekler ve oyuncaklar kuşlar için en sağlıklı ve sağlıklısıdır.
 • Yuvarlak olmayan kare ya da dikdörtgen şekillerdeki kafesleri tercih etmelisiniz.

En kullanışlı muhabbet kuşu kafesinde aranılan özellikler

muhabbet kuşu kafesi

 • Muhabbet kuşları tırmanmayı seven canlılardır. Bu nedenle kafes içerisindeki tüneklerin tasarımı farklı şekillerde olabilir. Bunun yanı sıra düz bir şekilde değil de bazen yatay olarak durmalarını sağlayabilirsiniz. Bizler için görüntü tuhaf gibi olabilir. Ancak bu onların çok hoşuna gidecektir.
 • Tel aralığı ne çok sık ne de boşluk olmalıdır. Kuşların başları oldukça küçük olduğu için büyük papağan kafesi alarak başlarının sıkışmasına neden olabilirsiniz. Çok sıkı tel aralığı da kuşların sıkılmasına neden olmaktadır.
 • Kafes şekli asla yuvarlak olmamalıdır. Hem içerisine eklenecek malzemelerin uygun olmaması hem de temizliği oldukça zordur.
 • Taşınabilen yani ayaklı ve büyük kafesler birden fazla muhabbet kuşu için oldukça idealdir. Uygun alanınız yoksa, daha küçük olanları tercihe edebilirsiniz.
 • Su kabına yemliklere kolayca ulaşabilecekleri, kuşun temel ihtiyaçlarını karşılarken zorluk çekmemeleri oldukça önemlidir. Temizliğin kolay olabilmesi için alt kısımda ızgara denilen tel bulunmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
 • Kapı çok küçük ve dar olmamalı. Kapı için tavsiyemiz ne kadar güvenlikli olsa da ek olarak bir şey ile güvenliği arttırmanızdır.
 • Kafesin alt kısmı ne kadar yüksek ve kapalı plastik kaplama ile kapalı olursa, kuşun saçacağı yemler bir o kadar dışarı çıkmamış olur.

Malzemeler

Kafesin her alanında kullanış olan malzemeler, dayanıklı ve temizlenmesi kolay olmalıdır. Kaplama yani boyalı kısım kolayca dökülebilir. Kuşlar kemirgen canlılardır. Kafes tellerini kemirirken boya parçaları yutabilirler. Ancak muhabbet kuşları diğer papağanlar kadar dayanıklı malzemeden yapılmış kafeslere ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle çok yüksek bütçeye gerek yok.

Tünekler, Oyuncaklar ve Diğer Aksesuarlar

Kafesler, elbette kuşlar için en büyük ihtiyaçtır. Ancak içerisinde tünek, oyuncak ve çeşitli malzemeler yer almalıdır. Özellikle zil, salıncak ve merdiven gibi oyuncaklar ile kuşların eğlenmesini sağlamak gerekir. Bizler işlerimizle meşgul iken onların sıkılmalarını istemeyiz. Bunları yanı sıra egzersiz yapmalarına imkan veren ve çiğneyebilecekleri oyuncaklar almanızı tavsiye ederiz.

En kullanışlı muhabbet kuşu kafesi bulmak, özellikle kuşlara özgürce uçma hakkı vermektir. Kuşlarınız için yeterli alan sağlamak, temizlenmesi kolay ürünler seçmek ve en önemlisi de sağlıklı bir yaşam sürmelerini desteklemek için en iyisini seçmelisiniz.
Oyuncağı bolca alarak ve dönüşümlü olarak kullanarak muhabbet kuşu eğitimi verebilir ve eğlenceli etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap