En Küçük Evcil Kuş Türleri

En küçük evcil kuş türleri

En küçük evcil kuş türleri mükemmel bir arkadaş olabilirler. Ne de olsa en iyi hediyeler küçük paketlerde gelir, değil mi? Bu kuşların bakımları genellikle diğerlerinden daha kolaydır. Ayrıca sahip olduğu boy nedeniyle diğerlerinden daha sessiz ve sakindirler. Bunların yanı sıra sahip oldukları karakterler nedeniyle büyük kişiliklere sahipler.

Bazı küçük kuş türleri diğerleri ile beraber yaşayabilirken bazıları yalnızlığı tercih ederler. Çünkü onlar için insanlar ile iletişim kurmak oldukça önemlidir. Hatta bazıları bu iletişimi yüksek boyutlara çıkarıp sahibinin yanından ayrılmak istemez. Siz de bu gibi özelliklere sahip bir kuşa bakmak ve onu sahiplenmek isterseniz en küçük evcil kuş türleri hakkında yazmış olduğumuz bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Küçük evcil kuş türleri

Evcil kuşların sahiplenilmesi konusunda insanların aradığı bazı kriterler vardır. Bu kriterler arasında küçük olmaları da yer alır. Büyük kuşlar için uygun bir ortama sahip olmamaları, büyük kuşların genelde gürültücü olmaları ve bakım maliyetlerinin yüksek olması gibi birçok neden bazı kuş sahiplerini küçük bir evcil kuş sahiplenme yönüne doğru itebilir. Eğer siz de onlardan biri iseniz aşağıda bulunan sekiz en küçük evcil kuş türleri hakkında belirtilen detaylı bilgileri okuyarak size en uygun olanı hakkında karar verebilirsiniz.

Bir evcil hayvan sahibi olmadan önce onun hakkında araştırma yapmak ve sizinle yaşamak için uygun olup olmadığını ölçümlemek gerekir. Çünkü kuşlar hassas canlılardır. Kimileri kolay kimileri ise zor bağlanırlar. Sonuç olarak da size bağlandıktan sonra çok zor ayrılırlar. Bu nedenle onları terk etmek ölüme terk etmek ile eş değer olabilir. Bu yüzden de bir kuş almadan önce hazırlıklı olmalısınız. Sahip olduğu ömür, karakteristik ve fiziksel özellikler gibi konular oldukça önemlidir.

İspinoz

küçük kuşlar

 

Kuş sahibi olup onları uzaktan izlemek isteyenler için ispinozlar harika bir seçimdir. Yalnızlığı sevmedikleri için en az iki adet ispinoz alıp evi neşelendirmek isteyebilirsiniz. Onlar küçük boyutlu ve sevimli arkadaşlardır. İnsanlarla bağ kurmak yerine kendi familyasını tercih ederler. Bu nedenle de kafes dışında ilgi ve eğitim gerekmez. Günleri yoğun geçen ve bir kuş sahibi olmak isteyenler için bakımı oldukça kolay olduğu için İspinozları önerebiliriz. Zebra, gökkuşağı ve sosyete gibi birçok ispinoz türü vardır. Aralarındaki şüphesiz en güzel tür gökkuşağı ispinozudur.

Kanarya

En küçük evcil kuş türleri

İsimlerini ait oldukları adalardan alan kanaryalar en küçük evcil kuş türleri arasında yer alırlar. Kanarya denilince aklımıza şarkı tadında güzel ötüşler gelir. Onların kadar güzel ve yumuşak sese sahip olan kuş sayısı oldukça azdır. Bu nedenle de onları sahiplenmek isteyen birçok kişi var. Onlara eğitim vermek ispinozlar gibi zor olsa da bazıları omuza konmayı kâbul edebiliyor. Hem boyutları hem de hassaslıkları nedeniyle elde tutulmaya ve sevilmeye alışık değiller. Bazı kanaryalar yalnızlığı sevdiği için çift olma isteyebilirler. Ayrıca küçük olmaları nedeniyle onlara küçük değil büyük bir kafes almalısınız. Unutmamalısınız ki onlar kafes dışına çıkmayı pek istemezler. Bununla birlikte doğası gereği uçmaları ve kanatlarını arada bir de olsa germeleri gerekir. Bu yüzden de geniş bir kafes onlar için şart.

Muhabbet Kuşu

muhabbet kuşları

Ülkemizde en çok evcil kuş olarak sahiplenen tür muhabbet kuşudur. Onlar hem ürkek hem de cana yakındır. Gürültücü olmamaları nedeni ile de apartman gibi yerlerde de bakılırlar. Ayrıca çocuklu yada çocuksuz herkes bir muhabbet kuşu sahibi olabilir. Onlar en küçük papağan türlerinden biridir ve bazılarının konuşma yeteneği birkaç papağan türünü bile geçebilir. Bu nedenle konuşma eğitimi gerekir. Ayrıca konuşacak bir muhabbet kuşu arıyorsanız yavru iken almalısınız. Bazı muhabbet kuşu sahipleri erkeklerin dişilerden daha çabuk ve daha çok konuştuklarını belirtiyor.

Eğer renk olarak bir seçim yapmak isterseniz vahşi hayatta renkli sarı ile yeşil olan muhabbet kuşları üreticilerin yavru kuş üretmesi ile birlikte daha fazla renge sahip oldular. Beyaz, mavi, sarı ve yeşil renklerinde muhabbet kuşu sahibi olmak artık mümkün. Bunun yanı sıra muhabbet kuşu iki türe sahiptir. Biri Avustralya diğeri ise İngiltere’ye ait olan kuşlar boyut olarak birbirinden farklıdır. İngiltere’ye özgü olan muhabbet kuşu daha büyük bir yapıya sahiptir. Bu kuşlar yalnızlığı sevmezler bu nedenle yoğun olduğunuz saatlerde TV açabilirsiniz. TV onların keyiflenmesine yetecektir.

Forpus Papağanı

minik forpus

Forpuslar cep papağanı olarak da tanınırlar. Ne kadar küçük olduğunun kendileri bile farkında değildir. Kendi familyasına ait olan Amazon papağanları onların yanında dev gibi dururlar. Onlar cesur ve komik kişiliğe sahiptir. Ayrıca sahiplerinden ilgi beklerler. Bunun yanı sıra iyi bir şekilde eğitilmezlerse yabanileşirler. Oldukça sosyal kuşlar oldukları için her gün en az üç saat kafes dışında ilgi beklerler.

Gül karınlı muhabbet kuşu

en küçük evcil kuş türleri

en küçük evcil kuş türleri

Gül karınlı muhabbet kuşu ispinoz gibi kuş türleri ile oldukça iyi geçinirler. Ancak nazik yapıları nedeniyle saldırgan kuşların hedefi hâline gelirler. Sosyal değiller ancak kafes dışında birkaç saat ilgi beklerler. Bu yüzden her gün onunla ilgilenmeyi unutmamalısınız. Onlar Avustralya’ya aittir.

 

Cennet Papağan

cennet papağanı

Yalnız kalmayı hiç sevmeyen kuşlardır. Ancak tek bir kuş bakıcısının ilgilenmesi ile onunla iletişim kurabilirler. Onlar mutsuz olup strese girebilir. Bu gibi zamanlarda da ısırma gibi kötü davranışlar sergileyebilirler. Küçük yapıya sahip olmalarına rağmen oldukça gürültülüler. Bu kuştan beklenilmeyecek kadar yüksek ve tiz sesler çıkarırlar.

Yeşil Yanaklı Konur

yeşil yanaklı konur

Eğlenceli ve sevimli kişilikleri nedeniyle yeşil yanaklı konur oldukça popüler bir evcil kuş türüdür. Ancak vahşi hayatta sahip oldukları bazı davranışsal sorunları çözmek için büyük bir ilgi gerekir. Bu kuşlar Güney Amerika’ya aittir. Onlara birçok oyun öğretebilirsiniz. Ancak sıkılırlarsa ve ilgisiz kalırlarsa tüy yolma gibi davranışlar sergilerler.

Sultan Papağanı

en küçük evcil kuş türleri

Sultan papağanları Avustralya’ya aittir. İyi bir ilgi ile sahipleri ile aralarında bir bağ oluşur. Sahiplerimi seven uysal kuşlar olurlar. Islak çalmayı çok hızlı ve iyi bir şekilde öğrenirler. Ancak gürültücü değiller. Tek bir papağan iyi bir bakım ile oldukça iyi bir evcil kuş olabilir. Çift olarak ise birbirleri ile oldukça iyi geçinirler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap