En iyi muhabbet kuşu oyuncakları

en iyi muhabbet kuşu oyuncakları

Muhabbet kuşları bizler için oldukça eğlenceli dostlardır. Evlerimizi neşelendirir ve yetenekleri ile bizleri şaşırtırlar. Ancak mutluluklarının nedenleri elbette sır değildir. Dengeli beslenme ve atıştırmalıklar, geniş bir kafes, ailenin ilgisi ve sevgisi, son olarak da oyuncaklardır, onları mutlu eden. Çünkü onları bazen yalnız bırakmak zorunda kalırız. Bu gibi zamanlarda eğlenmeleri ve vakit geçirmeleri için kafeslerine ya da kafes dışı süreçlerine etkinlik eklememiz gerekir. Ürkek ve hassas olan bir muhabbet kuşu için en iyi oyuncakları seçmek hiç de kolay değildir. Kafese eklenen her şey ile meşgul olmadıkları için ilgi çekici ve sevecekleri oyuncak çeşitlerini bilinçli bir şekilde satın almak gerekir. Aksi takdirde bir süs olarak kalırlar.

Muhabbet kuşu oyuncakları

Muhabbet kuşu oyuncakları oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir. Ancak seçim yaparken dikkatli olmanız gerekmektedir. Sağlıklarını tehlikeye atmamak için oyuncağın sadece fiyatını göz önünde bulundurmamalısınız. Bunun yanı sıra çok pahalı oyuncaklar almak zorunda değilsiniz. Sizin özenerek ve yüksek bir ücret ödeyerek aldığınız oyuncak yerine çok daha ucuzu ile daha fazla oynayabilirler. Oyuncak seçimi yaparken eğer alışverişinizi internette yapıyorsanız, kullanıcı yorumlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tüylü dostunuzu mutlu etmek için sizlere en sevilen ve iyi olan muhabbet kuşu oyuncakları listesi hazırladık. Başlıklar hâlinde yazarak seçim ve satın alma işlemini sizlere bıraktık. Dilerseniz her birinden zamanla birer tane alarak kuşunuzun sıkılmaması için dönüşümlü olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Her hafta farklı bir oyuncak sayesinde muhabbet kuşlarının neşeleri daha da çok artacaktır. Ayrıca eğitim dönemleri daha eğlenceli ve kolay geçecektir.

Ziller

muhabbet kuşu zili

Kuşlar, sesli olan her şeye bayılır. Onlar için ses demek hayat demektir. Doğada çok az kuş türü kalabalık ve sesten hoşlanmazlar. Muhabbet kuşu sahipleri , tüylü dostlarının ne kadar gürültüyü sevdiğini çok iyi bilir. Bunu test etmek için TV sesini açabilirsiniz. Ne kadar çok açarsanız ve ses çıkarsa kuş da o kadar çok heyecanlı bir şekilde ötecek ve adeta çıldıracaktır. Bu biraz da muhabbet kuşlarının kendi yaşam alanlarında sürü hâlinde hayat sürmelerinden kaynaklanmaktadır. Bir eş seçene kadar topluluk ile yaşar ve beraber beslenirler.

Muhabbet kuşu oyuncakları içerisinde ziller ilk sırada yer alır. Bu nedenle bir muhabbet kuşu sahibi iseniz, zilli bir oyuncak almanızı tavsiye ederiz. Özellikle aileye yeni katılan minik dostlar için kafes içerisinde yer alan oyuncaklar çok kıymetlidir. Daha sonradan alınanlara da elbette ilgi gösterirler. Ancak ilk yaklaşımları çok da sıcak olmayabilir. Alışmaları için zaman gerekir.

Zilli oyuncağı daha uygun ve avantajlı bir hâle getirmek için zilli salıncak, merdiven, top ya da boncuklu oyuncaklar olarak alarak birçok oyuncak almak yerine bir tanesi ile alışverişi tamamlayabilirsiniz. Ancak yenilik için kenarda bir iki tane daha oyuncak bırakmayı unutmayın.

Salıncaklar

Kuşlar da bizler gibi sallanmayı çok severler. Bu nedenle muhabbet kuşunuz için bir salıncak keyfi planlayabilirsiniz. Muhabbet kuşu salıncağı almak için ahşap ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Plastik olanlar, minik ayaklarına zarar verebilir. Ayrıca ahşap olanlar çok daha sağlıklı ve sağlam olduğu için uzun süre kullanım desteği verecektir.

Muhabbet kuşu oyuncakları arasından hangisini tercih ederseniz edin, ahşap bir ürün aldığınızdan emin olun. Ahşap oyuncaklar hem daha uzun süre dayanır hem de sağlıklarını tehlikeye atmaz. Kuşlar meraklı ve obur canlılardır. Renkli gördükleri nesneleri gagalar ve tadına bakmak ister. Boyanmamış ve cilalı olmayan ahşap oyuncak sağlıkları için güvenlidir.

Muhabbet kuşunuz için bir salıncak alacaksanız, aynalı ya da zilli olanları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Merdivene çıkmak isteyip aynanın ne olduğuna bakmak isteyeceklerdir.

Merdivenler

muhabbet kuşu merdiveni

Minik gagaları ve ayakları ile merdivende tırmanmayı ve durup dışarıya bakmayı seven muhabbet kuşları, görüntü olarak çok sevimlidir. Onları izlemek birçok filmden daha keyif verir. Ahşap ve renkli olanları tercih ederseniz, kuşunuzun dengede durmasını, çiğnemesini ve en çok da eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı muhabbet kuşları merdivene tırmanmaz. Ancak basamaklarına uçar ve üzerinde durmayı severler. Merdivene tırmanmaları için küçük bir eğitim gerekebilir. Aranızdaki bağ güçlü ise ve muhabbet kuşunuz eğitim alma konusunda hevesli ise, ona merdivene tırmanmayı öğretebilirsiniz.

Çiğnenebilir ahşap oyuncaklar

çiğneme oyuncakları

Muhabbet kuşları gagaları ile bir şeyleri çiğnemeye bayılırlar. Çiğneme oyuncakları genellikle ahşaptan üretilmektedir. ancak boyasız ve cilasız olanları tercih etmeye çalışmalısınız. Çiğnerken bir miktar ahşap yutsalar da büyük sorun olmaz. Boya yutarlarsa sağlıkları zarara uğrayabilir. Özellikle bambu ürünler seçerseniz, tüylü dostunuz için hem daha eğlenceli hem de sağlıklı bir oyuncak seçmiş olursunuz.

Papağanlar çiğnemeyi çok sever ve muhabbet kuşu da papağan familyasına aittir. Gagaları çok güçlü olmasa da bir şeyler kemirmeye bayılırlar. Kemirmek onların psikolojilerini dengede tutar. çünkü mutlu olurlar. Bir şeyler kemirdikçe gagaları da güçlenir.

Çanlar

muhabbet kuşu oyuncakları çan

Muhabbet kuşları için çanların önemi oldukça büyüktür. Hatta birçok tek yaşayan muhabbet kuşu çanı eşi olarak görür ve asla yanından ayrılmak istemez. Yemliğe iner, karnını doyurur. Ardından hemen çanının yanına gider. Ona şarkı söyler, öter, sık sık gagasını vurur ve konuşabiliyorsa, bir melodi şeklinde aynı kelimeleri tekrar edip durur.

Çanlar zaman içerisinde paslanma yapabilir. Islanırsa, paslanma süreçleri hızlanır. Bu nedenle iki adet aynı çan oyuncağını almanızı tavsiye ederiz. Paslanan çan oyuncağı kafesten ayrılınca kuş, depresyona girebilir. Onların en sevdiği oyuncaklar, aslında bir aile üyesidir. Kafeslerinde yer alan her şey çok değerli olduğu için yeni oyuncak değişimini dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Tünekler

muhabbet kuşu oyuncak tünek

Kafes içerisinde tünek olmazsa olmaz dediğimiz eşyalardan biridir. Çünkü kafeste tünek olmazsa, kuşlar dip kısımda gezinmek zorunda kalır. Bu da oldukça sıkıcı olacaktır. Her kafes kendiliğinden tünek hediye etse de çoğu plastik olduğu için sizlere ahşap tünekler almanızı tavsiye ederiz. Ayak sağlıklarının korunmasının haricinde ahşap tüneklere gaga ve başlarını sürterek kaşınmayı çok severler.

Kafes dışında iken mutlu olmaları için özel olarak hazırlanan, ağaca benzeyen ve birçok tüneğin bir araya gelmesi ile oluşan muhabbet kuşu oyuncakları adeta mükemmeldir.

Halatlar

Muhabbet kuşları adeta bir kedi gibi ipler ile oynayabilirler. En sevdikleri otlar ise halat ipleridir. Çünkü doğanın renklerini taşırlar ve en sevdikleri besinleri andırırlar onlara. Kuşlar dal darıya bayılır ve halatlar da hem şekil hem de renk olarak dal darı ile birbirlerine çok benzerler.

Halatlar, denildiğinde aklınıza çok kalın olan ipler gelebilir. Ancak ince ve makrome ipine benzeyen kalınlıkta olanları tercih ederek ve boncuk kullanarak muhabbet kuşunuza özel bir oyuncak yapabilirsiniz. El yapımı muhabbet kuşu oyuncakları elbette her zaman daha değerlidir.

Pinata

pinata

Doğum günlerinde bir ağaca bağlanan ve çocukların gözlerinin bağlanarak yırtmaya çalıştığı pinata, pinyata olarak da bilinir. Diğer ülkelerin gelenekleri arasında yer alsa da ülkemizde de severek yapılan bir etkinliktir. Özel günlerde çocukları eğlendirmek için çok sık kullanılırlar. Bu nedenle pinata kelimesini duyduğumuzda aklımıza büyük bir oyuncak çeşidi gelir. Oysaki kuşlar için pinata bulmak oldukça kolay. Ki bulamayanlar kendileri de yapabilir!

Muhabbet kuşunuz için bir pinata alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Süsleme kağıtları içerisine kuru bir marul yaprağını ekleyip yuvarlak haline getirin ve kafes içerisine asın. Muhabbet kuşları meraklı oldukları için gidip gelerek pinatayı ısıracak ve zamanla kopartacaklardır. Onlar kağıt yırtmayı çok severler. İçerisinde bir miktar marul yaprağı çıkınca da dayanamayıp yiyecek ve ödülünü çk sevecektir. Elbette oyuncağını da.

Parçalanabilir oyuncaklar

Muhabbet kuşları gagaları ile bir şeyler kırmak ve çiğnemek isterler. Bu yüzden muhabbet kuşu oyuncakları arasında parçalanabilir olanları da eklemek istedik. Çiğneme oyuncakları haricinde kolayca parçalanıp bir diğer yandan kolayca toplanabilen lego parçalarına benzeyen ve kuşların yutmamaları için daha büyük parçalar içeren oyuncak çeşitleridir.

Peluş oyuncaklar

muhabbet kuşu peluş oyuncakları

Çocuk olsun olmasın her evde bir peluş oyuncak bulunur. Üstelik büyük bir boyutta olması da hiç önemli değildir. Peluş oyuncakları, her canlı için büyüleyicidir, diyebiliriz. Herkesin hoşuna gider ve herkesi kolayca mutlu edebilirler. Kuşlar için özel üretilmiş olmalarıd a hiç önemli değil. Evde bulunan bir peluş oyuncağı eğer küçükse kafes içine asabilir ve büyükse de kuşunuza kafes dışında iken oynaması için verebilirsiniz.

Çıngıraklar

muhabbet kuşu için çıngırak oyuncak

Muhabbet kuşlarının sesli olan oyuncakları çok sevdiklerini belirtmiştik. Üstelik oyuncak olmaları da gereksiz, bir zile sahip olmaları yeterli onların ilgisini çekmek için. Dilerseniz bir bebek çıngırağı alarak kuşun tüneğine asabilirsiniz. Hem ipi ile oynayacak hem de alt kata inerek çıngırağı sallamaya çalışacaklardır.

Muhabbet kuşu zeka oyuncakları

Muhabbet kuşu için zeka oyuncaklarının var olduğunu bilen her kuş sever şaşırır. Çünkü oynadıkları oyuncakların hangi kategoride yer aldığını bilmiyor olabilirler. Muhabbet kuşları için özel üretilen basketbol sahası bir zeka oyuncağıdır. Topu gagaları ile tutar ve potaya basket atarlar. Elbette bunu öğretmek hiç de kolay değildir. Eğitim gerekir. Sabır, sevgi, doğru yöntemler ile muhabbet kuşları kolayca eğitilir.

Oyun parkı

Kafes dışında iken kendilerini doğal yaşam alanlarında hissetmeleri için muhabbet kuşlarına bir oyun parkı yapabilirsiniz. Dilerseniz hazır olarak da satın alabilirsiniz. Bir oyun parkı inşa etmek için ağaç dallarına ihtiyacınız olacak. Ardından dallara asmak için ziller, boncuklar, süsler ve muhabbet kuşu oyuncakları arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Oyun parkı bulunduğu ortama yeni alışan ve kafes dışına çıkmaya korkan ürkek muhabbet kuşları için oyun parkları oldukça iyi bir fikirdir. Neşelenmelerini sağladığı gibi aile üyelerine ve ortama alışmalarına da destek verir.

Muhabbet kuşu oyuncakları faydaları

 • Muhabbet kuşu eğitimi için çok faydalılar. Eğitimlerin daha kolay tamamlanması ve kolaylaşmasına katkı sağlarlar.
 • Kuşların bulundukları ortama daha çabuk alışmasını sağlarlar.
 • Birden fazla oyuncak alındığında dönüşümlü olarak kullanılması ile hem kuş sahiplerinin hem de kuşların eğlenmesine destek olurlar.
 • Sahipleri ile aralarının daha iyi olmasına destek verirler.
 • Sosyalleşmelerini sağlarlar.
 • Kafes içerisinde kendilerini yalnız hissetmezler.

Tavsiyeler

 1. Oyuncakları kafesten çıkartıp yenisini eklediğinizde çıkarttığınız ve yeni ekleyeceğiniz oyuncağı temizlemeyi unutmamalısınız.
 2. Oyuncakların kimyasal madde içermediğinden emin olmalısınız. Çünkü sürekli gagaları ile oyuncağı itecek ya da oyuncağın tadına bakacaklar.
 3. Oyuncağın kafese güvenli bir şekilde asıldığından emin olmalısınız.
 4. Muhabbet kuşları kızgınlık dönemlerinde oyuncak ya da kafes içerisinde yer alan eşyalarına bağlana
 5. Her oyuncağı kafese aynı anda takmayın. Böylece oyuncağa daha çabuk alışacak ve onunla daha fazla oynayacaktır.
 6. Oyuncakları dönüşümlü olarak kafese takın. Hem kuşunuz meşgul olacak hem de sürekli yeni bir oyuncak almak zorunda kalmayacaksınız.
 7. Kuşunuzun kafes içinde ve dışında iken neler ile ilgilendiğine dikkat ederek oyuncak seçimini kolaylaştırabilirsiniz.
 8. Kuşlar aynaya bakmayı çok severler. Bu nedenle bir ayna alarak kendisine bakmasını sağlayabilirsiniz. Ancak aynalar ile ilgili önerilmeyen pek çok olumsuz konu bulunmaktadır. Yazımızın derinliklerinde nedenleri açıklanmıştır.

Oyuncakları ile Oynamalarını Öğretmek Mümkün Müdür?

Muhabbet kuşları için oyuncaklar bazen ürkütücü gibi gelebilir. Ancak çabuk alışır ve onlara ısınırlar. Bu doğru kullanabilecekleri anlamına gelmez. Bir salıncağı tünek olarak kullanmayı tercih ederken merdivenin bir basamağına konmak, onlar için yeterli gelecektir. Bu nedenle oyuncakları ile nasıl oynamaları gerektiğini öğreterek kendimize de keyifli aktiviteler çıkartabiliriz. Bunun için öncelikle;

 • Oyuncağa alıştığın emin olmalısınız.
 • Oyuncakları sıra ile kafese koyarak hangisi ile daha fazla ilgilendiğini gözlemlemelisiniz.
 • Oyuncaklar üzerinde korkmalarına neden olan parçalar varsa, parçaları çıkartmalısınız.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra tüylü dostunuzla birlikte oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarına oyuncaklar ile oynamalarını ve numaralar öğrenmelerini sağlamak mümkündür. Bunun için komut vermek, övgü yapmak, bolca sevgi ve ödül atıştırmalıkları yeterli olacaktır. İşin sırrı ise, doğru zamanı kollamak ve sabırlı olmaktır. Kuşunuzun eğitim ile ilgisi olmadığı zamanlarda onu rahat bırakmalı ve kafes dışında özgürce vakit geçirmesini sağlamalısınız.

Alıştıkları oyuncakları bazen tutkulu bir şekilde seven ve asla yalnız bırakmayan muhabbet kuşlarının eğitimi çok daha basittir. Çünkü oyuncağı kullanarak onlara pek çok şey öğretebiliriz.

Kuşunuz oyun istiyorsa ve size karşı ilgili ise oyuncaklar ile bir düzenek kurup oyunlar öğretebilirsiniz. Örneğin; Merdivenin her basamağına küçük bir ödül asarak onun tırmanmasını sağlayabilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Muhabbet Kuşu Oyuncakları

Muhabbet kuşları için zengin oyuncak çeşitliliği olduğunu belirtmiştik. Kafes içi, kafes dışı, el yapımı ve daha pek çok kategoride muhabbet kuşu oyuncakları yer almaktadır. Ancak her birinin kaliteli ve onlar için doğru olduğunu söylemek oldukça yanlış.

Ağır olmamalı: Ağır olan oyuncaklar kuşlar için zararlıdır. Örneğin, kafese asılmış olan ağır bir oyuncağa uçarken çarpıp kanatlarını yaralayabilir. Ayrıca gagası ile oynamak isterken gagasını incitebilir. Oyuncak zamanla kafes içerisine düşebilir. Kuşlar, eğlenerek değil korku ile yaklaşırlar oyuncaklarına.

Metal olmamalı: Metal oyuncaklar, kuşlara göre değildir. Çünkü şekilli yapıya sahiptirler ve kuşlar minik başlarını ya da gagalarını şekiller içerisine sokmaya çalışarak kendilerine zarar verebilirler. Küçük sıyrıklardan boğulmalara kadar pek çok olumsuz neden sıralayabiliriz.

Toksik malzemeden üretilmiş olmamalı: Kuşlar için uçucu yağlar bile zararlıdır. Bu nedenle kuşlara zarar verecek olan herhangi bir maddeden üretilmiş olan oyuncaklar tercih edilmemelidir. Her zaman ahşap oyuncaklara yönelmeye çalışmalısınız.

Doğal ürünler tercih edilmeli: Kuşlar meraklı ve obur canlılardır. Bu nedenle gördükleri her nesneyi öncelikle gagaları ile keşfetmeye çalışırlar. Onlar için alınan her eşya doğal ürünlerden üretilmiş olmalıdır. Aksi takdirde sağlıkları tehlike altına girebilir.

Deri olmamalı: Deri parçalar çok çabuk yırtılır. Ayrıca kuşların boğazına yapışabilir. Bu risk büyük ve ciddi olduğu için deri içeren herhangi bir muhabbet kuşu oyuncağı alınmamalı ya da yapılmamalıdır.

Güvenlik oldukça önemli: Korkutucu bir görünüme sahip olan oyuncaklar, kuşları strese sokabilir. Aydınlıkken doğal gibi görünen oyuncaklar, karanlık ortamda kötü görünebilir. Kuşlar gece görüşleri olmayan canlılardır. Ancak kafes içerisinde çok parlayan ya da tuhaf görünen bir nesne ile karşılaşırlarsa, strese girer, çığlık atar ve tüm gece uyumadıkları gibi sizi de uyutmazlar. Küçük parçalı muhabbet kuşu oyuncakları, kuşlar için boğulma tehlikesi anlamına gelir. Lifli eşyalar da aynı şekilde. İğneli ve zımbalı gibi kesici ya da keskin köşelere sahip olanlar da oldukça tehlikelidir.

Muhabbet kuşu oyuncakları konusunda seçenek sonsuz, diyebiliriz. Bu nedenle seçim yaparken güvenliğe dikkat etmelisiniz. Güvenlik konusu atlatıldığında bütçeye dost ürünler ve kuşların hoşlandığı parçalar satın alınmalıdır.

 

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap