En İyi Konuşan Kuş Türleri

keklektus

Kuşların popüler olma nedenleri arasında sahip oldukları yetenekler yer alır. Çünkü onların bazıları insanlar gibi konuşabilirler. Elbette bu taklit etme yeteneklerinden kaynaklanır. Bazıları da numara öğrenme konusunda oldukça iyidir. Bu nedenle de konuşacak kuş sahibi olmak kuş severler için öncelik niteliğindedir. Eğer siz de konuşkan ve sevecen bir kuş sahibi olmak istiyorsanız en iyi konuşan kuş türleri makalemizi sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Etkileyici güzelliklere sahip olsalar da taklit yetenekleri ile daha fazla dikkat çeken kuşlar bazen gevezelikleri ile başımızı bile ağrıtabilirler. Ayrıca bazıları insan sesini öyle iyi yansıtır ki birçok kişi bu duruma oldukça şaşırır. Siz de şaşırma ve etkilenmenin yanı sıra tüylü bir dost edinmek istiyorsanız başlıklar hâlinde belirtmiş olduğumuz en iyi kuş türlerine göz atabilirsiniz. Çünkü bir canlı sahiplenmeden önce onun hakkında bilgi edinmek daha iyi sonuçlar almamızı sağlar.

Konuşan Kuş Türleri

Konuşan kuş denilince aklımıza ilk olarak papağanlar gelir. Gevezelikleri ve yaramazlıkları ile ünlü olsalar da bazılarının bakımı hiç kolay değildir. Bu nedenle de konuşacak kuş sahibi olmak isteyenler başka kuş türlerine göz atabilirler. Eğitim, ilgi, sevgi, bakım ve güzel bir beslenme ile aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz. Böylece eğitim verirken de zorluk çekmezsiniz.

Kafes içinde mutlu ve sağlıklı olan evcil kuşlar daha kolay öğrenir ve daha uzun süre yaşarlar. Bu nedenle kaliteli ve büyük kafes, günlük ilgilenme, iyi bir bakım ve sağlıklı beslenme ile tüylü dostunuzla eğlenceli bir yaşam sürebilirsiniz. Siz ona ne kadar sevgi verirseniz o size daha fazlasını verecektir.

Unutmayın ki yalnızca konuşan bir kuş aramak ve bu nedenle satın almak yanlış bir davranıştır. Çünkü hayatınıza uyum sağlayıp sağlayamayacağı en önemli kavramdır. Yoğun bir hayata sahip olup büyük bir papağan almak hem sizi hem de onu sıkıntılı bir yaşama sürükleyecektir. Bu yüzden maliyet, bakım ve diğer özelliklerine dikkat etmenizi de tavsiye ederiz.

Muhabbet Kuşu

konuşan kuş türleri

Ömürleri papağanlara nazaran az olsa da bakımlarının kolay olması, küçük olmaları ve gürültülü olmamaları nedeniyle ülkemizde muhabbet kuşu çok popüler. Eğer sizde bir muhabbet kuşu almak ve ona konuşma eğitimi vermek isterseniz muhabbet kuşu eğitimi hakkında yazmış olduğumuz makalelere göz atabilirsiniz. Ayrıca ele alıştırma ve numara öğretme gibi daha birçok eğitim makalesi yer alıyor.

Muhabbet kuşu vahşi hayatta sadece yeşil iken kafes ortamında oldukça farklı renk ve desenlere sahiptir. Bunun nedeni kuş yetiştiricilerinin eşleştirmelerinden kaynaklanıyor. İki adet muhabbet kuşu türü bulunur. Bunlar İngiliz ve Avustralya’ya ait olan kuşlardır. Biri diğerinden boyut olarak daha büyük olduğu için nereye ait olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Kendi aralarında birçok karaktere sahip olan bu minik kuşlar bazen cana yakın bazen de yabani olabiliyor. Ancak her biri ilgi ve sevgi ile sahiplerine karşı sevecen olabiliyorlar. Konuşacak bir muhabbet kuşuna sahip olmak için erkek bir yavru alarak daha büyük bir olasılığa sahip olmak mümkün. Çünkü muhabbet kuşu sahipleri erkeklerin daha çok ve hızlı bir şekilde konuştuklarını söylüyor. Elbette kuşun anne ve babasının konuşuyor olması da çok önemli.

Amazon Papağanları

en iyi konuşan kuş türleri

On beşten fazla türe sahip olan Amazon papağanları konuşma konusunda oldukça yeteneklidir. Bu nedenle onlara sahip olmak isteyen kuş sever sayısı çok fazladır. Kelime dağarcıkları sayesinde Amazon papağanları cümleler kurabilirler. Ayrıca bu kuşlar kelime kapasitesi dışında ezberlerindeki seslerin netliği ile de herkesi şaşırtırlar.

Konuşma yetenekleri dışında onlara birçok şey öğretebilirsiniz. Bu nedenle bu kuş türüne eğiti vermek oldukça keyiflidir. Günlük hayatınızda bol zamana sahipseniz ve kuşlar hakkında deneyiminiz varsa bir Amazon papağanı satın alabilirsiniz. Ayrıca bu kuşlar hakkında daha detaylı bilgi için makalelerimize göz atabilirsiniz.

Monk Papağanı

monk papağanı konuşur mu

Bu papağanların birden fazla ismi vardır. Bu isimler arasında quaker papağanı ve keşiş muhabbet kuşu yer alır. Sevimli görünümlerinin altında müthiş bir yetenek vardır. Bu da konuşma yeteneği. Eğer konuşacak ve küçük bir papağan istiyorsanız bir monk papağanı tercih edebilirsiniz.

Monk papağanları birçok kelimeyi öğrenebilirler. Bunun yanı sıra kelimeleri birbiri ile bağlayıp cümle de kurabilirler. Elbette çok fazla beklentiniz olmamalı. Genellikle yeşil renkte tüylere sahip monk papağanları büyük papağanların sahip olduğu her şeyi küçük bedenlerinde barındırırlar.

Yeşil Papağan

Hindistan ve Asya’ya özgü olan yeşil papağanlar konuşma yeteneğine sahiptir. Bu neyeşil papağandenle yüzyıllardır kafes ortamına bakılan kuşlar arasında yer alırlar. İlk olarak konuşma yeteneklerinin mükemmelliği nedeniyle yalnızca kraliyet ailesi tarafından bakıldı. Ardından tapınak kenarlarında dolaşan bu papağanları ilahileri tekrarladığı duyuldu. Böylece bu kuşların kutsal olduklarına inanan birçok kişi oldu.

Ülkemizde adı yeşil papağan olarak bilinse de vücudundan hiç yeşil renk tüy yer almayan sarı türleri de mevcut. Konuşma dışında bu kuşlar numara yapmayı da öğrenebilirler. Her gün onlar için birkaç saat ayırmak yeterli olacaktır.

Afrika Gri Papağanı

en iyi konuşan kuş türleri

Konuşma denilince akla ilk gelen papağan Afrika grisidir. Çünkü onlar en iyi konuşan kuş türleri arasında yer alır. Büyük görüntülerinin altında mükemmel bir kişilik yer alır. Afrika gri papağanlarına eğitim vermek çok keyiflidir. Çünkü kelimeleri kısa sürede ezberleyebilirler. Bu nedenle de bu papağan türüne olan ilgi her geçen gün artıyor.

Büyük yeteneklere ve parlak zekaya sahip olan bu kuşlar için her gün en az beş saat ilgi gerekir. Aksi hâlde strese girerler. Eğer boş zamana sahip değilseniz başka bir kuş türünü tercih etmelisiniz. Çünkü stres sonucunda size ve kendine zarar verecek şekilde hareketlerde bulunabilirler. Bunlar arasında eşyaları çiğneme ve tüy yolma yer alır.

Kırmızı ile grinin enfes uyumunu bu kuşlar üzerinde görmek mümkün. Ancak bu güzelliği sahiplenmek için bütçe ve sabır gerekir. Maliyetleri yüksek ve zekaları nedeniyle bakımları zor olduğu için herkes bu kuş türünü sahiplenmemeli. Aynı zamanda gürültülü oldukları için apartmanda bakılmaya uygun değiller.

Kakadu

konuşan kakadu

Eğlenceli kişilikleri ve başlarının üstünde yer alan tüyler ile popüler olan kakaduların bakımı hiç kolay değildir. Bu nedenle de konuşma yeteneğine sahip olsalar da onlara eğitim vermek zor. Ayrıca evcilleşmeleri de  aynı derecede zorlukta. Ancak sahiplerine bağlandıklarında durumu abartabiliyorlar. Bu nedenle de yanlarından ayrılmak istemiyorlar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kakadu sahibi olunca sosyallik sınırı koymanız gerekir.

Sosyallik sınırı için her gün aynı saatlerde ve aynı zaman diliminde kakadulara özgürlük vermek yeterli olacaktır. Aksi hâlde size gereğinden fazla bağlanacak ve kendini yalnız hissedecektir. Ardından eğer onunla istediği kadar ilgilenmezseniz davranışsak sorun sahibi olacaktır. Ancak bolca zamana sahip olanlar sınır koymak zorunda değiller. Sevgili dostu ile dilediğince eğlenebilirler.

Eklektus

keklektus

En iyi konuşan kuş türleri içerisinde Eklektuslar da vardır. Eklektuslar dimorfik kuşlardır. Bu nedenle hangisinin erkek ya da dişi olduğunu anlamak için fiziksel özelliklerine bakabilirsiniz. Hangi cinsiyeti seçeceğinize karar verdikten sonra da birini sahiplenebilirsiniz. Eklektus papağanları konuşma konusunda yeteneklidir. Özellikle de sahiplerini mükemmel şekilde taklit ederler.

Bu papağanların otuz yıl gibi kısa ömürleri olduğu için sahiplerinden daha fazla yaşama olasılıkları azdır. Renkli, etkileyici güzelliğe sahip ve konuşacak kuş istiyorsanız bir eklektus sahtın alabilir ya da sahiplenebilirsiniz. Elbette bu kuş türü hakkında detaylı bilgi almak isteyebilirsiniz. Bunun için de kuş cinsleri makalelerimize göz atabilir ya da site içinde arama yapabilirsiniz.

Şiddetli Amerika Papağanı

şiddetli Amerika papağanı

Minik makav yani Amerika papağanlarının en büyük boya sahip olanı şiddetli Amerika papağanıdır. Geniş kişiliğe sahip olan şiddetli Amerika papağanları kuş severlerin gözdesidir. Ancak diğer familyaları gibi çok fazla yeteneğe sahip değiller. Yetenekleri konuşma, şarkı söyleme ve bunun gibi gevezelik edebilecekleri eylemlerdir.

Bu papağan türü kelimeleri bir araya getirip kısa cümleler kurabilir ve sahiplerini şaşırtabilirler. Ancak oldukça gürültülü oldukları için apartmanda bakılmaya uygun değiller. Ancak yeterli iletişim ile sahipleri ile araları daima iyidir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap