Eğitilmesi En Kolay Olan Evcil Kuş Türleri

Eğitilmesi kolay kuş türleri

Eğitilmesi kolay kuş türleri arıyorsanız, en doğru adrestesiniz! Çünkü bugünkü yazımızda evcil kuş almak ve onu eğitmek isteyen sizler için, eğitilmesi en kolay olan evcil kuş türlerini listeledik. Çoğu evcil kuş türü oldukça zeki ve uysal karaktere sahiptir. Bu sebeple de onları eğitmek oldukça kolaydır. Ancak eğitim için nasıl bir yol izleneceği ve bu kuş türlerinin hangileri olduğunu bilmek gerekir.

Evcil kuşlar sizleri enerjileriyle mutlu eder, sizlere arkadaşlık sağlar ve en önemlisi sizi yalnız bırakmaz. Kuşlarınıza eğitim vererek onlara konuşma eğitimi verebilir ayrıca onlara şarkı söyletebilirsiniz. Hatta basit egzersizler de yaptırabilirsiniz. Bu nedenle herhangi bir kuşa bakma kararı almadan önce yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Eğitilmesi Kolay Olan Evcil Kuş Türleri

Her kuş kendine has karaktere ve fiziki özelliklere sahiptir. Bazılarının evcilleşmesi zor iken bazıları kolayca yumuşar ve yanınızdan ayrılmak dahi istemez. Bu nedenle her birine farklı şekilde yaklaşmak gerekir. Ancak eğitilmesi kolay olan birçok evcil kuş türleri yer alır. Bunlar arasında yer alan en popüler ve en zeki olanlar aşağıda başlıklar hâlinde belirtilmiştir. Uzun yıllar sürecek bir dostluk ile birlikte sizinle muhabbet eden bir tüylü dosta sahip olmak için listemize göz atabilirsiniz.

Amerika Papağanı

eğitilmesi kolay kuş türleri

Amerika papağanı, kuş türleri arasında en zeki canlılardan biridir. Bu renkli ve dev gövdeye sahip olan papağanlar, eğitimi en kolay evcil kuş türleri arasında ilk sırada yer alır. Gövdeleri büyük olduğu için onlara özel büyük kafes ve özgür kaldıkları anlarda rahatça hareket etmeleri için alan gerekir. Ayrıca günlük olarak kafes dışında en az üç saat özgür kalmaya ihtiyaç duyarlar. Bunu yapmazsanız size küsebilir ya da depresyona girer. Bu nedenle Amerika papağanı almak için sabır, zaman,  yeterli bütçe ve büyük kafes gibi birkaç şeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ihtiyaçlar sizin karşılayabileceğiniz türden ise uzun yıllar sürecek harika bir dostluğa adım atmak çok kolay.

Komik bir karaktere sahip olan Amerika papağanlarını kolayca eğiterek basit kelimeler ve cümleler kullanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Amerika papağanları sevecen olduğu için bakıcılarına duygusal bir şekilde bağlanırlar. Fiziki özelliklerine bakacak olursak, Amerika papağanlarının genel olarak gövdeleri kırmızı renk tüylerden oluşur. Bununla birlikte kanat tüylerinin renkleri ise mavi ve yeşil olarak değişir. Yine aynı şekilde Amerika papağan kuş türünün ağırlık ve uzunlukları da diğer türlere göre farklılık gösterir.

Afrika Gri Papağanı

eğitimi kolay kuşlar

Afrika Gri Papağanı dünyanın en zeki kuş türleri arasında yer aldığı için eğitilmesi en kolay olan 8 evcil kuş türü listemiz arasında yer alır. Bu eşsiz canlılar duygusal ve bilişsel kapasitelerinin oldukça gelişmiş olmasından dolayı etrafındaki herkesi kolaylıkla şaşırtabilir.

Evcil hayvanlarla sosyalleşmekten keyif alıyorsanız, Afrika Gri papağanlarını sahiplenebilirsiniz. Arkadaş canlısı olan bu kuş türüyle kısa sürede sosyalleşebilir ve onu eğitebilirsiniz.

Amerika papağanları gibi Afrika papağanlarının fiziki özelliklerinden biraz bahsedelim. Bu papağan türünün genel olarak gövde tüyleri grinin tonlarındadır. Kuyruk tüyleri ise kırmızıdır. Ayrıca ağırlıkları ve uzunlukları da farklılık gösterebilir. Fiziki yapıları nedeniyle korkutucu gibi görünse de onlar kuş türleri arasında nazik dev olarak ünlüdür. Uysal olmaları, zekâları ve eğlenceli karakterleri ile evinizi şenlendirmekte zorluk çekmez.

Amazon Papağanları

eğitilmesi kolay kuş türleri

Amazon papağanları, birçok kuş araştırmacısına göre en iyi konuşma yetisine sahip kuş türü olarak bilinir. Bu papağanların oldukça iyi bir  kelime dağarcığı vardır. Bunun yanı sıra kelime dağarcıklarını geliştirebilirler. Konuşmaları ise diğer kuş türlerine göre daha net ve anlaşılırdır.

Eğitilmesi kolay bir kuş türü almak istiyorsanız, Amazon papağanlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ancak Amazon papağanları, bakıcılarından fazla ilgi isterler. Bu sebeple kuşlarınıza yeterli ilgi göstermezseniz kolaylıkla depresyona girecektir. Çünkü kuşlar hassas canlılardır. Bununla birlikte vahşi hayatta sahip olduğu içgüdüleri evcil iken de yaşarlar. Bunun için yemek kaplarını kafes içine saklamak, çığlık atmasına izin vermek ve bunun gibi eylemler yaparsak kendilerini doğadan kopmuş gibi hissetmezler. Yemeklerini aynı vahşi hayattaki gibi arar ve gün doğumunda rahatça öterse eğitimler daha keyifli olur.

Vücut tüyleri genel olarak yeşil renkli olarak bilinir. Amazon papağanlarının ağırlık ve uzunlukları da değişmektedir.

Kakadu

kakadu konuşur mu

Kakadular, Avustralya’dan gelen oldukça akıllı ve sevimli kuş türleridir. Bu sevecen kuş türü bakıcılarıyla güçlü bir duygusal bağ kurar. Eğer bakıcılarından yeterli bir şekilde ilgi görmezlerse duygusal sıkıntılar yaşayabilir.

Zeki ve popüler kakadu kuş türünü eğitmek oldukça kolay. İyi bir şekilde eğitildiklerinde çeşitli hareketler yapar veya basit şekilde konuşabilir. Zeki bir kuş türü olduğu için öğrenmeleri oldukça hızlıdır. Çoğunlukla beyaz gövdeli olan kakaduların kuyruk ve kanatları farklı renklerdedir. Kakaduların ağırlık ve uzunları da diğer türlere göre farklıdır.

Muhabbet Kuşları

konuşan muhabbet kuşu

Ülkemizde muhabbet kuşu sayısı oldukça fazladır. Çünkü bakımı ve eğitimi oldukça kolaydır. Muhabbet kuşları, keskin zekalarından dolayı kolaylıkla eğitim alabilir. Muhabbet kuşlarına iyi bir eğitim verirseniz konuşma yetilerini ileri seviyelere kadar geliştirebilirsiniz.

İyi bir eğitim verilen muhabbet kuşları konuşmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli fiziksel aktiviteler yaparak sizleri kolayca şaşırtır. Eğitimi kolay bir kuş almaya karar verdiyseniz muhabbet kuşlarını güvenle sahiplenebilirsiniz. Muhabbet kuşlarının gövde renk tüyleri genel olarak mavi, yeşil veya sarı renklerdedir. Bu kuşların ağırlıkları ve uzunlukları da farklılık gösterir.

Mina Kuş Türü

mina kuşu

Mina kuş türü tıpkı papağanlar gibi konuşma yetilerine sahiptir. Yine aynı şekilde tıpkı papağanlar gibi bakıcılarının seslerini taklit etmeyi severler. Ayrıca kelime dağarcıkları da oldukça iyidir.

Mina kuşları, kahverengi gövde tüylerine sahiptir. Ayrıca bu kuş türünün ağırlıkları ve uzunlukları değişir.

Cennet Papağanı

cennet papağanı konuşur mu

Muhabbet kuşları gibi zeki ve oldukça meraklı olan aşk kuşları yani cennet papağanı eğitimi kolaydır. Bu kuşların bir diğer önemli özelliği de hızlı öğrenme yetileridir.

Aşk kuşlarından birini alıp onu kolayca eğitebilirsiniz. Bu kuş türü genel olarak konuşkan değildir. Fakat onları yavru iken alıp ve ona eğitim verirseniz basit kelimeler öğrenmesi zor olmaz. Fiziki olarak cennet papağanlarının, gövdeleri ve üst vücut bölgeleri yeşil renkli tüylerden, kafaları ise turuncu renkli tüylerden oluşur. Aşk kuşlarının ağırlık ve uzunlukları da farklılık gösterir.

Kanaryalar

kanarya eğitilir mi

Güzel şarkı söyleme yetenekleriyle ünlü kanaryalar ile eğitim saatleri çok keyiflidir. Genellikle bakıcılarıyla veya insan dostlarıyla yakınlık duymaktan korkan bu kuş türü kısa süre içerisinde birçok şey öğrenir. Bunlardan biri de konuşmak. Ayrıca kanaryalara parmağınıza konmayı, uçtuktan sonra size geri dönmeyi ve odanın içerisinde özgürce uçmayı öğretebilirsiniz.

Kanaryaların vücut tüyleri genel olarak sarı, beyaz ve kırmız renkli tüylerden oluşur. Kanaryaların ağırlıkları ve uzunları da diğer kuş türlerine göre farklılık gösterir. Ayrıca kanaryaların bakımı diğerlerine çok kolaydır. Onlar kafes dışında özgür kalmayı genelde tercih etmezler. Bu yüzden fazla zamana sahip olmayanlar için kanarya tercih etmesini tavsiye ederiz. Hem eğitimi hem de bakımı oldukça kolay olan sesi ile insana huzur veren bu minik kuşlar için küçük bir bütçe yeterli.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap