En Çok Görülen Güvercin Hastalıkları Nelerdir?

en çok görülen güvercin hastalıkları

Güvercin bakmak çok keyiflidir. Bu nedenle güvercinler çok popüler hayvanlardır. Dünyanın neresinde olursanız olun güvercinlerin aynı yağıya sahip olduğunu görebilirsiniz. Hem vahşi hayatta hem de genel olarak çatı katlarımızda yaşayan kısa bacaklı ve kalın gövdeli narin kuşlardır. Narin oldukları için çabuk hastalanırlar. Bu nedenle de güvercin sahipleri en çok görülen güvercin hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmalılar.

En çok görülen güvercin hastalıkları aşağıda listelenmiştir.

  • Pamukçuk
  • Bitler
  • Sinekler
  • Koksidia
  • Solucanlar
  • Heksamit
  • Akarlar
  • Klamidya

Güvercinler için Pamukçuk Hastalığı

Solunum problemlerine yol açan bir hastalık olan pamukçuk protozoon adlı küçük bir organizmadan kaynaklanır. Bulaşıcı bir hastalıktır ve kuştan kuşa bulması kısa sürer. Birkaç kuşa bulaşmaları mümkündür ve daha fazlasına ulaşamazlar. Bulaşma nedenleri arasında aynı kaptan yem yeme su içme ve aynı yerde yatma gibi faaliyetler yer alır.

Kansere neden olan organizma güvercinin birçok yerinde bulunur. Aft dediğimiz ağız içi iltihaplanmasından doğan nodüller yavru güvercinlerde, güvercin sinüs dediğimiz iki gözümüzün arasında yer alan kısımda ve göbek deliğinde de bulunabilir.  Aftın semptomları vücudun hangi bölgesinde yer aldığına göre değişir. En sık boğaz kısmında yer aldığı için güvercinler nefes almada zorluk çekerler. Gözle görülebilen nodüllerin yanı sıra diğer kanser yani pamukçuk belirtileri ise ishal, kilo kaybı, uyuşukluk ve kanamadır. Eğer güvercin tedavi edilmezse hastalık ilerler ve kanser ölüme yol açar.

Kanser lezyonları diğer enfeksiyonlu hastalıklara benzer fakat güvercinlerde sadece sindirim sistemi ile bağlantılı olan kısımları etkiler. Kanat kısmında olan lezyonun kanser belirtisi olacağı anlamına gelmez. Eğer güvercininizde pamukçuk varsa veteriner ilaç verir. Bazen de nodüllerin alınması gerekir

Güvercin Solucanları en çok görülen hastalıklarından biridir

Güvercinlerin bağırsaklarında çeşitli solucan türleri olabilir. Tenya, kıl kurtları ve yuvarlak kurtlar güvercinlerin sindirim sistemlerinde büyürler. İshal gibi hastalıklara ve güvercin için birçok probleme neden olurlar. Bazen onları kuş dışkısında görebilirsiniz. Ancak çoğu zaman dışkılarda solucanların yumurtaları bulunur ve kendileri olmaz.

Güvercin solucanlarının var olma nedeni, güvercinlerin böcek yemeleri ve diğer kuşların dışkıların parçalarını yutmaktır. Bu nedenle güvercine solucan bulaşmaması oldukça zordur. Tedavi olarak güvercinlerin su kabına veterinerlerin verdiği ilaçları dökmektir.

Güvercin koksidia

En çok görülen güvercin hastalıkları arasında koksidia da yer alır.. Solucan hastalığı gibi koksidia da ishal, halsizlik, uyuşukluk ve kilo kaybına neden olur. Bu hastalık da aynı şekilde bağırsak protozoon organizmasıdır ve hasta olan güvercinin dışkısını yutanlar aynı şekilde hasta olurlar. Bulaşmak şekli genel olarak aynıdır. Koksidia miskroskobik bir hastalık olduğunu için onu çıplak gözle görmek mümkün olmaz. Bu nedenle veteriner kontrollerinde güvercin dışkısı kontrol edilir. Küçük miktarda koksidia paraziti varsa fazla önemsenmez. Ancak başka belirtiler varsa ilaç tedavisi başlar.

Güvercin Heksamit

Kansere neden olan organizma olan protoozonlara çok benzeyen bu varlıklar güvercinlerin sindirim sitemlerinde yer alırlar. Heksamit çoğu güvercin için pamukçuk kadar ciddi bir hastalık değildir. Tabii ki ne olursa olsun tedavi için bir şeyler yapılması gerekli. Kuşların dışkısında bu organizma sık görülür ve genel olarak pamukçuk hastalığı ile karıştırılmasına neden olur. Bağırsaklarında aşırı miktarda bulunursa ishale neden olur.

Güvercin Bitleri, Akarlar ve Sinekler

Bitler, akarlar ve sinekler güvercinler için çok rahatsız edici hastalıklardır. Can sıkıcı olan haşereler ısırıp can yakarken bir yandan da tahriş ederler. Bazen ciddi boyutlarda hasara neden olur. Güvercin tüylerinde delikler, tüysüz kısımlarında pullu görünüm varsa parazitler var demektir. İlaçlı sprey ile dış parazitlerden kuşları temizlemek oldukça kolay.

 Güvercinler için  Solunum Yolu Enfeksiyonları

Güvercin sahipleri kanserden sonra en çok bu hastalıktan korkarlar. Solunum yolu enfeksiyonları son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Stresli olan yaşlı ve genç kuşlar enfeksiyona duyarlı olanlardır. Bu hastalık kuşun uçmasını ve nefes almasını zorlaştırır. Bu nedenle daha az aktif olur ve tedavi edilmediği takdirde güvercinin ağzı hep açık kalır, yemek yemez ve sonunda ölür.

Solunum yolu enfeksiyonu hastalığına mantar, bakteri ve virüs gibi birçok şey neden olur. Bu hastalık yüzünden güvercinlerin hapşırdığını ve öksürdüğünü görebilirsiniz. Hava keselerini, sinüsleri ve akciğerlerin diğer kısımları enfeksiyon içerebilir. Burunda gözle görülür akıntıya neden olur. Bu hastalığın tedavisi için temizlik yapılmalı, parazitler yok edilmeli ve ilaç ile tedavi yapılmalıdır.

Güvercin Klamidyası

Güvercinlerde birçok klamidya türü olmasına rağmen bazı kuşlarda hastalık belirtisi görmezsiniz. Fakat güvercin stresli ise virüsün büyümesine neden olur. Bu hastalık ilaç verilse de tedavi edilemez. Genel olarak semptomlarına bağlı olarak tedaviye gidilir. Virüs solunum yol enfeksiyonlarına neden olur. Bu hastalıktan şüpheleniyorsanız güvercini rutubetli ve sıcak yerde tutmayın.

Güvercin Mikoplazması

Solunum yollarında enfekte olabilen bir hastalık daha! Güvercin mikoplazması hastalığında burun akıntısı, öksürük, hapşırık ve diğer belirtileri görebilirsiniz. Bir güvercinin mikoplazma belirtileri göstermesinin birincil nedeni yine strestir. Bu yüzden, güvercininiz için temiz, stressiz, ideal bir ortam, kuşunuzu sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Güvercin bakımı oldukça keyiflidir. Onları kolayca eğitebilirsiniz. Havada takla atmayı çok severler. Hatta eğitim sonrası yarışmaya katılıp ödül de kazanabilirsiniz. Elbette bunu yapmak için iyi bir bakım gerekir. Bu nedenle temizliğe dikkat etmeli ve iyi beslemelisiniz. Ancak o zaman sağlıklı ve mutlu bir güvercine sahip olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

1 Yorum

  • İyi gunler. Senelerdir balkona gelen guvercinim var. İki gundur yiyip içmiyor. Kafasını bulgura bulgura egiyor yiyecek gibi yapıyor fakat gagasını hiçbir yiyecege degdirmiyor. Su içiyor gibi başını suya egiyor fakat su da icmiyor. Gagası suya bile degmiyor. Aç susuz kaldı. Bütün gün balkonda yorgum duruyor uçmak istemiyor. Yakalayamadigim icin doktora goturemiyorum. Ne yapılabilir bilen biri varmı ?

Yorum Yap