Evde Beslenebilecek Kuşlar Hakkında Bilgiler

En Az Bilinen 8 Evcil Kuş Türü

Evde beslenebilecek bir çok kuş türü var. Ancak nadir olanların sayısı az ve bizler bu kuş türlerini çok fazla tanımıyoruz. Bu nedenle bugünkü yazımızda nadir olan ve evde beslenebilecek kuşlar konusunu ele alıyoruz. Listemizde sekiz kuş türü bulunuyor. Evinize neşe katmak için tüylü bir dost arıyorsanız birini seçebilirsiniz.

Evde Beslenebilecek Bilinmeyen Kuş Türleri

Evde beslenecek ve az bilinen kuş türleri konusunu bugün maddeler hâlinde beliriyoruz. Bazı kuş türleri ne kadar popüler olsa da alt türleri hiç bilinmiyor olabilir. Yazımızı okuyarak yeni kuş türleri öğrenip onlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gül Göğüslü Kakadu

Evde Beslenebilecek Nadir Kuşlar

Evde Beslenebilecek Nadir Kuşlar

Kakadular papağanlardan farklıdır. Bu nedenle onlar papağan türü olarak kabul edilmez. Kakadular ve diğer papağanlar arasındaki en büyük farklardan biri başlarının üzerindeki tüylerdir.

Kakadular, hareketli tepeleri olan büyük, uzun ömürlü ve çok gürültülü papağan ailesidir. Avustralya, Papua Yeni Gine, Endonezya, Solomon Adaları ve Filipinler’de de bulunan diğerleriyle birlikte 14 türe ev sahipliği yapmaktadır . Bu türlerden biri de gül göğüslü kakadudur. Ayrıca diğerleri kadar popüler değildir. Çünkü çok fazla tanınmıyorlar.

Gül göğüslü kakadu diğer türleri gibi bazen agresifleşebilir, bazen de ailenizin üyelerine saldırabilir veya onları ısırabilir. Agresif bir kakadu, kaba veya kötü niyetli olmaya çalışmaz. Bunun yerine, bu tür davranışlar korku, stres veya uygunsuz sosyalleşmeden kaynaklanabilir. Bu nedenle kakadu kuş türlerini deneyim sahibi olan kişiler alıp bakmalıdır.

Eklektus

Evde Beslenecek Bilinmeyen Kuş Türleri

Bir tür papağan türü olan eklektus papağanları, diğer popüler türler kadar herkes tarafından bilinmez. Eklektus papağanlarının renk tüyleri cinsiyetlerine göre değişir. Erkek eklektuslar yeşil renk tüylere sahipken dişi eklektuslar kırmızı ve mor renkte tüylere sahiptir. Bu özel kuş türü yaklaşık 50 yıl ömre sahiptir.

Büyük papağanlar gibi oldukça zeki olan bu kuş türü, bakıcılarıyla aralarındaki ilişkiye oldukça önem verir. Bu sebeple onlarla zaman geçirmekten ve eğlenmekten keyif alırlar.

Kayık Kuşları

Evde Beslenecek Bilinmeyen Kuş Türleri

Kayık kuşlarının oldukça eğlenceli olduğunu herkes bilir. Bu kuş türü aynı zamanda oldukça hassas ve duygusaldır. Bakıcılarından yeterli ilgi görmediğini hissettiğinde depresyona girebilir ve bunun sonucunda tüy dökme gibi çeşitli sağlık sorunları yaşayabilir. Sağlıklı bir gelişim için düzenli olarak oyun oynamaları veya çeşitli fiziksel aktiviteler yapması gerekir. Kayık kuşlarını düzenli olarak meşgul etmek gerekir. Bu sebeple yoğun bir hayatı olan kişilerin bu kuş türünü sahiplenmesi önerilmez.

Kayık papağanı, vahşi doğadaki benzerlerinden çok daha uzun bir ömre sahip olabilir. Bunun nedeni, kafes ortamında çok daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmasıdır. İyi bir bakım ile en az 30 yıl esaret altında yaşarlar, ancak deneyim sahibi biri tarafından bakılırsa, yaklaşık 40 yıl gibi uzun vadeli bir arkadaş olduklarını kanıtlayabilirler. Ancak bunun gerçekleşmesi için kayık papağanlarının şefkatli ve sevgi dolu bir sahibine ihtiyacı var.

Rosella

Evde Beslenebilecek kuşlar

Orta boy papağan türleri arasında yer alır. Diğer papağan türlerine göre oldukça az bilinen bir türdür. Uzun zaman önce evcilleştirilemeyeceği düşünülse de bu zamanlarda kafesler içerisinde yaşayabilir. Diğer papağan türleri gibi arkadaş canlısı değildir. Bu sebeple iyi bir eğitim verilirse diğerleri gibi sosyalleşir ve size harika bir arkadaş olur.

Bıyıklı Muhabbet kuşu

Bıyıklı Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları en popüler evcil kuş türleri arasında yer almasına rağmen kızıl göğüslü muhabbet kuşu, diğer türler gibi popüler değildir. Bu kuş türü aynı zamanda bıyıklı muhabbet kuşu olarak da bilinir. Kızıl göğüslü muhabbet kuşları oldukça zeki ve sosyal yaratıklardır. Bunun yanı sıra oldukça meraklılardır. Her zaman bakıcılarının ne yaptıklarıyla ilgilenir ve merak ederler. Evde beslenebilecek kuşlar arasında yer alan bu kuşları severek sahiplenebilirsiniz.

Pionus Papağanı

evde beslenebilecek kuşlar

Nazik ve uysal bir kuş türü arıyorsanız en az bilinen kuş türleri arasında yer alan pionus papağanlarını tercih edebilirsiniz. Her ne kadar bağımsız karakterlere sahip olsalar da bakıcılarıyla oldukça yakın ilişki kurabilirler. Oyuncuklarıyla oynamaktan ve çeşitli aktiviteler yapmaktan keyif alırlar.

Az bilinen bu kuş türü her ne kadar nazik olsa da diğer papağan türleri gibi ısırmaya meyillidir. Tehdit altında hissettiklerinde veya ürktüklerinde ısırma meyilli olabilirler.

Senegal Papağanı

bilinmeyen kuşlar

Birçok gürültülü ve yaramaz papağan türlerine göre, Senegal papağanı hem nazik hem de uysal yaratıklardır. Popüler papağan türlerine göre daha az bilinirler. İyi bir şekilde evcilleştirildiğinde bakıcılarıyla derin bir bağ kurabilirler. Sessiz ve uysal yaratıklar olduğu için apartman dairesinde bakılmaya uygun kuş türleridir.

Senegal papağanları cesur, sevimli, son derece zeki, oyuncu ve sosyal sürü hayvanlarıdır . Bu çok popüler evcil hayvanlar, canlı ve ilgi çekici kişiliklere sahiptir. İnsan konuşmasını kolayca öğrenip taklit edebilir ve kapı zili ve telefon gibi ev seslerini taklit etmeyi hızlıca öğrenirler.

İskender Muhabbet Kuşu

evde beslenebilecek kuşlar

İskender Muhabbet kuş türleri, en büyük muhabbet kuş türleri olarak ünlüdür. Kafes içerisinde yaşayan İskender Muhabbet kuşları yaklaşık 40 yıl öre sahiptir. Bazı kuşlar sadece bir kişiyle arkadaşlık kurmaya eğilimli olsa da genel olarak arkadaş canlısı kuşlardır. Aktif bir kuş türü olduğu için her gün düzenli olarak kafes dışında uçması ve kanatlarını germesi gerekir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap