Elmas Kumru Özellikleri, Bakımı Ve Beslenmesi

Elmas Kumru Özellikleri

Elmas kumru özellikleri arasında birçok isme sahip olduğu yer alır. Bu isimler minyatür kumru, elmas kumru ve Japon kumrusudur. Adı ne olursa olsun bir kumru çeşidi olduğunu bilmek bile yeterlidir aslında. Minyatür kumrular küçük boyutları ve sessi olmaları nedeni ile harika bir evcil hayvandırlar.

Doğada ve kuş yetiştiricilerinde sayı olarak fazla oldukları için az bakım isteyen kuş sahibi olmak için bu kuş türünü seçebilirsiniz. Ancak bir kuş sahibi olmadan önce onların bakımı, beslenmesi ve hastalıkları gibi birçok konuda bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu nedenle Elmas kumru sahibi olmak isteyenler bu yazıyı okuyabilirler.

Elmas Kumru Karakteristik Özellikleri

Elmas kumrular Avustralya’ya özgüdür. Suya yakın olan kuru alanlarda bulunurlar. Genel olarak çiftler hâlinde ve paytak paytak yürürler. Vahşi hayatta onlar tohum ve karınca ile beslenirler. Bu kuşlar Avustralya’daki en küçük kumru türlerinden biridir.

Elmas kumrular oldukça hassas ve kırılgan oldukları için onları elinize almamalısınız. Bunun yanı sıra onlar kimseyi ısırmazlar. Sosyal ve arkadaş isterler. Ancak insanlara karşı iletişimleri farklıdır. Ona temas etmeden onu uzaktan sevmeniz gerekir. Eğer onu elle beslemiyorsanız size yaklaşmasını beklemeyin.

Kumrular konuşma yeteneği ya da ses taklit etme özelliğine sahip değildir. Yumuşak bir sese sahiptir ve asla çığlık atmazlar. Bu nedenle apartmanda bakılabilir.

Elmas Kumru Bakımı

Elmas kumrular papağanlardan farklı bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu küçük kuşlar, yerde çok fazla zaman harcadıkları ve ileri geri uçtukları için dikey yerine daha fazla yatay alana sahip bir kafese ihtiyaç duyarlar.

Papağanlar gibi kafes teline ya bir yere tırmanmazlar, bu yüzden kafes demirlerine asılarak vakit geçirmelerini beklemeyin. Tüneklere oturacakları için elmas bir kumrunun dinlenmesine uygun bir yuva sağlanmalıdır. erkek kumruların göz çevresinde dişilere kıyasla daha büyük kırmızı rengine benzeyen turuncu halka vardır. Bu halkalar sayesinde cinsiyetlerini anlayabilirsiniz. Eğer yetiştirici olacaksanız bir çifti bulmak halkalar ile kolaylaşacaktır. Eğer kümes benzeri bir kafeste bakacaksanız içinde uçması gayet güvenli olur.

Elmas kumrularda en çok görülen hastalıklar kırmızı akarlar, kanser ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu hastalıklara yakalanmaması için temiz bir kafese ihtiyaç duyarlar. Bunun yanı sıra üşümemesi için cereyanda kalmaması gerekir. Bu yüzden de kafesi kapı ya da pencere önüne koymamalısınız. Genel olarak iyi bakıldıklarında onlar sağlıklı evcil hayvanlardır.

Elmas Kumru Fiziksel Özellikleri

Bu kuşlar göz çevrelerindeki renkli halkalar dışında birbirleri ile aynıdır. Bu nedenle uzaktan cinsiyet ayrımı yapmaya çalışmayın. Elmas bir kumrunun gövdesindeki tüyler gridir ve koyu kanatlarında bu kuşa adını veren beyaz noktalar yani “elmaslar” bulunur. Kafes ortamında seçici üreme nedeniyle, beyaz ve gümüş elmas güvercinler de bulunabilir. Bu da yetiştiricilerin farklı türler ile eşleşme yapmış olmaları demektir.

Elmas Kumru Beslenmesi

Elmas kumrular papağanlar gibi gagalarını yiyecek kırmak ya da ezmek için kullanmazlar. Bu yüzden kumrular için hazırlanmış tohum ve yemlere kum eklenmesi gerekir. Bu kum konusunu veterinere danışmanızı tavsiye ederiz.

Taze yeşillik, yumuşak meyve ve ara sıra haşlanmış yumurta yemesini sağlamalısınız. Ancak onların beslenmesinin büyük bir kısmı tohumlardan oluşmalıdır.

Diğer kuşlar gibi elmas kumrular da kafes dışında birkaç saat uçmak isteyecekleri için onlara uygun güvenli bir ortam gerekir. Uçuş süresi dışında, elmas güvercinler üzerinde dolaşmak için düz bir yüzeye de ihtiyaç duyarlar. Eğer güvenli bir uçuş ortamına sahip değilseniz geniş ve büyük bir kafes alıp içinde uçmasına olanak vermelisiniz.

Elmas kumru sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Bir evcil hayvan olarak çok sessizler. Bu nedenle apartmanda bakılabilirler.
  • Kumru olmalarına rağmen oldukça küçük boyuttalar ve bu nedenle evde bakılabilirler.

Elmas kumru sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Konuşma ya da taklit etme yeteneğine sahip değiller.
  • Ele alıştırma ve eğitim vermek için uygun bir kuş türü değildir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap